Nadchodzi duża zmiana Rząd chce wprowadzić alimenty natychmiastowe 2022 Ile będą wynosić

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nadchodzi duża zmiana Rząd chce wprowadzić alimenty natychmiastowe 2022 Ile będą wynosić

Właśnie dostałem nowe informacje, że rząd planuje wprowadzić znaczące zmiany w prawie dotyczącym alimentów. Obecnie trwają prace nad nowym projektem, który zakłada wprowadzenie tzw. "alimentów natychmiastowych". Informacja ta szczególnie ucieszy osoby otrzymujące środki na dzieci od byłego partnera. Kto będzie mógł starać się o te alimenty? I jaka będzie ich wysokość? Kiedy mogą zacząć obowiązywać?

Najważniejsze punkty w tym artykule:

  • Rząd planuje nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego alimentów.
  • Zmiana polega na wprowadzeniu tzw. "alimentów natychmiastowych".
  • "Alimenty natychmiastowe" będą obowiązywały do czasu wydania oficialnego orzeczenia sądowego w sprawie alimentów.
  • Wysokość "alimentów natychmiastowych" będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

Zmiany w przepisach alimentacyjnych

Rząd PiS od samego początku swojej działalności zapowiadał, że jednym z priorytetów będzie uszczelnienie przepisów dotyczących alimentów i bardziej skuteczne pobieranie zaległych płatności. Teraz planowane są kolejne zmiany mające na celu poprawę systemu. Według najnowszych informacji rząd przygotowuje projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wprowadzi "alimenty natychmiastowe".

Taki system pozwoli szybko i bez długotrwałych oraz skomplikowanych procedur uzyskać prawo do alimentacji dla dzieci. Obowiązek wypłaty oraz jej wysokość będą ustalane do czasu wydania właściwego orzeczenia sądowego w sprawie alimentów.

Termin wprowadzenia "alimentów natychmiastowych"

Na razie nie znamy dokładnej daty wejścia w życie zmian wskazanych wspomnianą nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Nieoficjalnie mówi się jednak, że zmiany mogą zostać wprowadzone już w 2022 roku. Oznaczałoby to, że już w najbliższych miesiącach część rodziców będzie mogła składać wnioski o przyznanie "alimentów natychmiastowych".

Obowiązek płacenia alimentów pojawia się po rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa lub po wydaniu orzeczenia o separacji. Dotyczy to głównie świadczeń na rzecz dzieci. Na razie nie wiemy, czy "alimenty natychmiastowe" będą przysługiwały również bez formalnego rozwodu. Warto jednak pamiętać, że nawet bez oficjalnego orzeczenia sądu można starać się o wypłatę środków od byłego partnera. Prawo daje możliwość ubiegania się o zabezpieczenie należnych płatności. Sąd, po rozpatrzeniu takiego wniosku, może zobowiązać pozwanego do wypłacenia pewnej sumy jeszcze przed wydaniem ostatecznego orzeczenia.

Przeczytaj więcej artykułów  Pieluchy jednorazowe Dada czy Pampers

Wysokość "alimentów natychmiastowych" na rok 2022

  • 21% minimalnego wynagrodzenia na jedno dziecko – w 2022 roku będzie to kwota 630 zł,
  • 19% minimalnego wynagrodzenia na każde z dwójki dzieci od tego samego rodzica – w 2022 roku będzie to kwota 1140 zł,
  • 17% minimalnego wynagrodzenia na każde z trojga dzieci – w 2022 roku będzie to kwota 1530 zł,
  • 15% minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga dzieci – w 2022 roku będzie to kwota 1800 zł,
  • 13% minimalnego wynagrodzenia na każde z pięciorga dzieci i więcej – w 2022 roku będzie to kwota 1950 zł na pięcioro dzieci i 390 zł na każde kolejne.

Sposób składania wniosku o "alimenty natychmiastowe" na rok 2022

Ministerstwo Sprawiedliwości, które opracowało ten projekt, zapewnia, że procedura składania wniosków o "alimenty natychmiastowe" będzie jak najprostsza. Rozpatrzenie sprawy przez sąd będzie trwać maksymalnie 14 dni. Wniosek o "alimenty natychmiastowe" będzie mógł być złożony za pomocą prostego i łatwego wypełnienia formularza.

Dodaj komentarz