Nadchodzi rewolucja w prawie pracy Korzystne zmiany w urlopach już od 2023 Niektórzy mogą zyskać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nadchodzi rewolucja w prawie pracy Korzystne zmiany w urlopach już od 2023 Niektórzy mogą zyskać

Nadchodzi zmiana w prawie pracy! Jeszcze w 2023 roku możemy się spodziewać korzystnych zmian w urlopach, które mogą dać nam dodatkowe dni wolne.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, które mają na celu dostosowanie polskiego prawa do dwóch unijnych dyrektyw. Jedna z tych dyrektyw ma na celu poprawę równowagi między życiem zawodowym a obowiązkami rodzinymi, szczególnie dla rodziców. Pierwotnie nowe przepisy miały obowiązywać już od sierpnia tego roku, ale prawdopodobnie wejdą w życie dopiero od stycznia. Kto z tego skorzysta?

Nowe przepisy dotyczące urlopów są już od dłuższego czasu przedmiotem rozmów. Początkowo miały obowiązywać od sierpnia tego roku, ale proces legislacyjny się opóźnił. Teraz planuje się, że wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku, ale prace nad nimi wciąż trwają.

Te zmiany są konsekwencją dwóch unijnych dyrektyw. Jedna z nich została nazwana "work-life balance" i ma na celu wspieranie rodziców w wychowaniu dzieci poprzez większą elastyczność w pracy. Celem tych zmian jest umożliwienie rodzicom utrzymania równowagi między pracą a rodziną. Obecnie trwają rozmowy między związkami zawodowymi a pracodawcami w sprawie tych zmian.

Nowelizacja wprowadza m.in. dodatkowy urlop opiekuńczy w wysokości 5 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik będzie mógł skorzystać z tego urlopu, aby zaopiekować się bliską osobą (dzieckiem, rodzicem, małżonkiem) w razie choroby lub wypadku. Ważne jest jednak, że w trakcie tego urlopu pracownik nie otrzyma wynagrodzenia, więc będzie on bezpłatny.

Unijna dyrektywa nakłada również obowiązek wprowadzenia nowej kategorii zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej w wysokości dwóch dni lub 16 godzin w ciągu roku. Siła wyższa oznacza nagły wypadek lub sytuację, która wymaga natychmiastowej obecności pracownika. W przypadku tego zwolnienia pracownik otrzyma 50% wynagrodzenia.

Najważniejsze zmiany dotyczyć będą urlopu rodzicielskiego. Jego długość zostanie zwiększona z 32 do 41 tygodni (lub z 34 do 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego). Dodatkowe 9 tygodni będzie "nieprzenoszalnych" na drugiego rodzica. Oznacza to, że każdy rodzic będzie musiał skorzystać z co najmniej 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, inaczej przepadnie. Rodzice będą mogli korzystać z urlopu jednocześnie.

Przeczytaj więcej artykułów  Mitologia Parandowskiego Poznaj najważniejsze wątki i postacie Które mity trzeba znać

W czasie urlopu rodzicielskiego rodzicom przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości 70% wynagrodzenia.

To są tylko niektóre ze zmian, które planowane są w urlopach od 2023 roku. Pracownicy będą mogli korzystać z dodatkowych dni wolnych i cieszyć się większą elastycznością w życiu zawodowym i rodzinnym.

Dodaj komentarz