Nadżerka w ciąży czy jest niebezpieczna

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nadżerka w ciąży czy jest niebezpieczna

Kiedy jestem w ciąży, to konieczne jest zwrócenie uwagi na nadżerkę. To niebezpieczne zapalenie szyjki macicy, które można skutecznie leczyć. Chciałabym podzielić się z tobą kilkoma informacjami na ten temat.

Przyczyny i objawy nadżerki szyjki macicy

Nadżerka pojawia się na powierzchni błony śluzowej szyjki macicy. Wygląda jak czerwona plama o brodawkowatej strukturze. Przyczyną mogą być bakterie, grzyby lub wirusy, które powodują zapalenie szyjki macicy. Kobiety często narażone na zakażenie to te, które zmieniają partnerów seksualnych lub zaczynają współżyć wcześnie. Częste używanie tamponów również może spowodować podrażnienie pochwy i prowadzić do nadżerki. Należy pamiętać, że kobiety w wieku od 25 do 35 lat są bardziej narażone na to schorzenie. Nieleczona nadżerka może nawet przekształcić się w nowotwór.

Objawy nadżerki

  • Upławy o nieprzyjemnym zapachu, zarówno niewielkie, jak i obfite, należy zgłosić lekarzowi.
  • Krwawienie między miesiączkami, a w przypadku kobiet w ciąży również krwawienie może się pojawić.
  • Ból w czasie stosunku płciowego.
  • Ból w dolnej części pleców i podbrzusza.

Leczenie nadżerki szyjki macicy

Jeśli zostanie wykryta nadżerka, lekarz zleci wykonanie cytologii, aby określić rozmiar i zaawansowanie schorzenia. Jeśli nadżerka zostanie wykryta podczas starań o dziecko, najpierw należy ją wyleczyć, a następnie rozpocząć planowanie ciąży. Leczenie nadżerki w czasie ciąży zwykle odbywa się po porodzie.

Nadżerkę można leczyć za pomocą leków o działaniu przeciwzapalnym. Jeśli zmiany są większe, mogą być konieczne różne metody usuwania nadżerki, takie jak wypalanie elektryczne, koagulacja chemiczna lub fotokoagulacja laserowa.

W trakcie leczenia nadżerki i przez pewien czas po jego zakończeniu należy unikać współżycia. Należy pamiętać, że wszystkie metody leczenia mogą być szkodliwe dla dziecka i zaburzać poród, dlatego leczenie nadżerki w ciąży jest zazwyczaj unikane. Decyzja o leczeniu zależy od rozległości schorzenia. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę, który powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić najlepszy plan leczenia dla ciebie i twojego dziecka.

Przeczytaj więcej artykułów  Odwodnienie i urazy najczęstszą przyczyną hospitalizacji dzieci w wakacje Jak im zapobiegać

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz