Najciekawsze przesądy sylwestrowe Sprawdź co przynosi szczęście na Nowy Rok a czego lepiej unikać

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Najciekawsze przesądy sylwestrowe Sprawdź co przynosi szczęście na Nowy Rok a czego lepiej unikać

Przesądy sylwestrowe są istotną częścią zabawy sylwestrowej. Wiele osób uważa tę noc za magiczną i najlepiej spędzać ją w towarzystwie przyjaciół. To właśnie w tym cudownym czasie wiąże się wiele tradycji, zabobonów i wierzeń. Dzięki sylwestrowym zwyczajom zabawa może być bardziej interesująca i tajemnicza. Warto spojrzeć na wszystkie te przepowiednie z przymrużeniem oka i nie brać ich zbyt serio, ale jeśli się spełnią, to będą miłą niespodzianką. Czego lepiej nie robić w sylwestra? Czy warto sprzątać w sylwestra?

Najważniejsze informacje w tym artykule:

  • Przesądy sylwestrowe dotyczą wróżb na przyszłość i różnią się w różnych regionach Polski.
  • Najważniejsze podczas sylwestrowej zabawy to dobrze się bawić.
  • Przesądy sylwestrowe traktujmy z przymrużeniem oka.

Przesądy sylwestrowe w Polsce

Celebrowanie Nowego Roku nie może się obejść bez przesądów sylwestrowych. W tej magicznej nocy organizuje się szalone imprezy trwające do samego rana, eleganckie bale i domowe przyjęcia. Tradycją jest również zbieranie się tłumów ludzi o północy na ulicach, aby podziwiać pokazy fajerwerków. Przesądy sylwestrowe, wplecione w zabawę, na pewno umilą czas gościom i sprawią, że wszyscy będą się doskonale bawić. Na czym polegają najbardziej popularne przesądy sylwestrowe? Jeśli chcesz być bogaty i żyć w dostatku, to w sylwestra powinieneś mieć przy sobie gotówkę. Wystarczy przetrzeć banknotem o północy albo mieć przy sobie łuskę z karpia z wigilijnego stołu. I tak przepis na sukces jest gotowy. Innym przesądem mówi się, że aby pozbyć się złych wspomnień, warto je zapisać na czerwonej kartce i spalić. Nakręcanie zegarków o północy zapewni ci szczęście w przyszłym roku. Według wierzeń, będą to tylko godziny pełne pomyślności.

Przeczytaj więcej artykułów  Plan wydarzeń Świtezianka Tę lekturę muszą znać wszyscy ósmoklasiści O czym opowiada ballada

Przesądy na Nowy Rok. Jaki sylwester, taki cały rok. Dlaczego w sylwestra nie wolno sprzątać?

Według ludowych wierzeń, "jaki sylwester, taki cały rok". Im bardziej hucznie spędzimy tę noc, tym lepiej dla nas. Sylwestrowe przesądy mówią, że aby Nowy Rok był udany, należy rozwiązać wszystkie stare problemy, spłacić długi i pogodzić się z osobami, z którymi mamy konflikty. Co więcej, nie zaleca się sprzątania w sylwestra, ponieważ według przesądu to oznacza wyrzucenie szczęścia z domu. Gospodynie powinny zaopatrzyć lodówkę i spiżarnię w smakołyki, aby w przyszłym roku nie brakło jedzenia. Co ciekawe, na ziemi chełmińskiej nadal istnieje tradycja wypędzania złych duchów za pomocą bicia bębnem. Grupa chłopców spotyka się w wiosce, robiąc niesamowity hałas w nadziei, że przepędzą złe duchy.

Rytuały noworoczne: Co przynosi szczęście na Nowy Rok?

Przesądy sylwestrowe mają na celu przyniesienie nam szczęścia. Aby mieć pomyślność w Nowym Roku, należy zjeść wszystkie okrągłe potrawy. Wierzy się, że wszystko, co jest okrągłe, przynosi szczęście. Ponadto, pierwsza osoba, która nas odwiedzi w Nowym Roku, przyniesie nam szczęście. Wizyta chłopca o jasnych włosach zapowiada pomyślność. Dzieci urodzone między wigilią a Trzech Króli przyniosą podwójne szczęście rodzicom. Młode dziewczyny powinny założyć nową bieliznę na sylwestra. To wróży sukces u płci przeciwnej w przyszłych latach. Bąbelki w szampanie, które kręcą się chaotycznie, zapowiadają rok pełen zmian i przygód. Małe bąbelki unoszące się ku górze oznaczają pogodne dni i zdrowie.

Przesądy na Sylwestra. Pieniądze w bucie – Nowy Rok

Przesądy noworoczne mówią, że należy włożyć pieniądze do buta o jak największym nominale. Banknot stuzłotowy nie tylko nie uwiera w bucie, ale także potraja swoją magiczną moc. Zapewni to dochody i dobre finanse na kolejny rok. Przed Nowym Rokiem należy również uregulować wszelkie płatności i długi. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się problemów finansowych. Inne przepowiednie mówią, że jeśli znajdziesz pieniążek na ulicy, będziesz żył w dostatku. Można też usiąść na banknocie, gdy wybija północ i pomyśleć ile pieniędzy do nas przybędzie.

Przeczytaj więcej artykułów  Od kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok O tym trzeba pamiętać przed złożeniem deklaracji

Przesądy sylwestrowe – pranie

Przesądy sylwestrowe mówią, że pranie nie powinno się suszyć w sylwestrową noc, ponieważ to przynosi biedę i pech. W domu powinien panować porządek. Wszystkie nieużywane lub zniszczone przedmioty powinny być wyrzucone do śmietnika. Pomaga to pozbyć się złej energii i przynosi dobre i pozytywne wibracje. Sprzątany dom przed 30 grudnia zapowiada dobrobyt i pomyślność w nadchodzącym roku.

Rytuały sylwestrowe – Pocałunek o północy w Sylwestra

Pocałunek o północy to jedno z najbardziej romantycznych wydarzeń, jakie mogą nam się przydarzyć. Ta tradycja pochodzi z USA, ale już zadomowiła się również w Polsce. Pocałunek w sylwestrową noc wyraża miłość i przynosi szczęście. Ponadto, to, kogo pocałujemy, ma znaczenie. Jeśli będzie to przystojny nieznajomy, czeka nas rok pełen przygód i ekscytacji. Jeśli pocałujemy naszą drugą połówkę, czeka nas rok pełen spokoju i namiętnej miłości. Amerykanie wierzą, że brak pocałunku w sylwestra grozi samotnością.

Przesądy na Sylwestra i Nowy Rok

W zależności od regionu, w którym się znajdujemy, spotkamy się z różnymi przesądami związanymi z Nowym Rokiem. Wszystko dlatego, że ważne momenty przemian w każdej kulturze były otoczone aurą tajemniczości i magii. Do dzisiaj widzimy ślady tych wierzeń w postaci różnych zabawnych przesądów.

Nadal istnieje wiele rytuałów na koniec roku, które są powszechnie znane i praktykowane w niektórych regionach. Większość z nich ma na celu zapewnienie nam pomyślności i dobrobytu w nadchodzącym roku, ale wiele dotyczy również szczęścia w miłości. Jednym z przykładów jest taniec na świeżym powietrzu w pierwszy dzień Nowego Roku, najlepiej wokół drzewa. Według wierzeń miało to przynieść powodzenie w sprawach sercowych i wolność od chorób. Dobrym znakiem zapowiadającym szczęście w miłości dla młodych dziewczyn było ujrzenie przez okno przechodzącego mężczyzny. Warunkiem było spojrzenie zaraz po przebudzeniu.

Z kolei tradycje noworoczne w Polsce mówią, że najstarszy członek rodziny powinien włączyć pełne światło w oknach tuż po północy. Miało to być powitaniem Nowego Roku i zaproszeniem go do domu.

Zabobony noworoczne – potrawy

Zakończenie roku to nie tylko magiczne rytuały na powitanie nowego roku, ale również tradycyjne potrawy, które według naszych przodków przynosiły szczęście i powodzenie. Jedzenie odpowiednich dań w sylwestra miało również obiecywać spokój i dostatek. Szczęście miały przynosić np. okrągłe chlebki, które były symbolem cykliczności życia. Rok błogosławieństwa i dobrego przebiegu zapowiadało również zjedzenie pączków.

Przeczytaj więcej artykułów  Opaski dla dziewczynek

Mniej popularne przesądy sylwestrowe

Przepowiednie sylwestrowo-noworoczne przetrwały do dzisiaj. Nasze przodki wierzyli, że w sylwestra nie może zabraknąć ognia i wody. Gospodynie napełniały wiadra wodą ze studzienki, a gospodarze zapewniali opał do domu. Zapomnianym już zwyczajem było otwieranie drzwi na oścież, aby noworoczny gość mógł wejść. Na Mazowszu obchodzi się sylwestra poprzez robienie żartów sąsiadom. Zatykanie kominów lub wnoszenie wozu na dach stodoły. Na Kaszubach grupy młodych ludzi zbierają się z hałasującymi instrumentami, aby przegonić zły rok. Natomiast górale wrzucają pieniądze do miski z wodą, myją się w niej, a drobne pieniądze wkładają do kieszeni.

Ciekawostką jest, że kiedyś gospodynie rozrzucały czosnek i żelazo po całym domu. Wierzono, że czosnek chroni przed wszelkimi złymi zaklęciami, a żelazo odstrasza nieszczęścia od rodziny. Tradycyjne noworoczne potrawy, które gościć będą na naszym stole, mają przynieść szczęście i bogactwo. Przesądy mówią, że jedzenie kwaszonej kapusty 1 stycznia przynosi powodzenie. W sylwestrową noc warto spojrzeć w niebo i patrzeć na gwiazdy, ponieważ przepowiadają przyszłość. Jasne i błyszczące gwiazdy zapowiadają udany nadchodzący rok. Rytuały na nowy rok sprawią, że każdemu nie będzie nudno.

Rodzice pytają o przesądy sylwestrowe:

Jakie majtki na sylwestra?

Każdy, kto ubierze nowe i czerwone majtki w sylwestrową noc, będzie żył w szczęściu i miłości.

Co należy zrobić w sylwestra?

Pocałować nieznajomego o północy, założyć nową bieliznę i złotą biżuterię oraz przede wszystkim dobrze się bawić.

Czy można sprzątać w Nowy Rok?

Nie wolno sprzątać w sylwestra, ponieważ według przesądu wymiata się w ten sposób szczęście z domu.

Dlaczego nie wolno sprzątać w sylwestra?

Ponieważ według przesądu wymiata się w ten sposób szczęście z domu.

Ponieważ według przesądu wymiata się w ten sposób szczęście z domu.

Dodaj komentarz