Najpiękniejsze kondolencje na odległość – SMS piękne wiersze cytaty

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Najpiękniejsze kondolencje na odległość - SMS piękne wiersze cytaty

Najpiękniejsze kondolencje na odległość – SMS, piękne, wiersze, cytaty

Mimo że śmierć to jedyna pewna rzecz w życiu każdego z nas, to i tak mało kto jest z nią oswojony. Składanie kondolencji w przypadku śmierci bliskiej osoby jest niewyobrażalnie trudne, ale dość intuicyjne i naturalne. Co, gdy umrze nam daleki krewny? Jak w taktowny sposób złożyć kondolencje rodzinie? W tym artykule znajdziesz kilka propozycji pięknych kondolencji.

Najpiękniejsze kondolencje przez SMS

Nie zawsze mamy możliwość złożenia kondolencji osobiście. Nie zawsze też tego chcemy. Jeśli nie byliśmy ze zmarłym blisko, to rozmowa twarzą w twarz z rodziną tej osoby może być dla nas niezręczna i stresująca. Mimo wszystko dobrze jest wyrazić pamięć i szacunek, dlatego uważam, że kondolencje przez SMS są w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

– Nie mogę sobie wyobrazić tego, co czujecie. Przyjmijcie moje najszczersze kondolencje.

– Nie mam słów, aby opisać mój żal i współczucie. Jeśli potrzebujecie czegokolwiek, to jestem dla Was – dajcie tylko znać.

– Kamil był wspaniałym człowiekiem. Wiem, że jest Ci teraz bardzo ciężko, dlatego jeśli mogłabym cokolwiek dla Ciebie zrobić – dzwoń i pisz o każdej porze.

– Mimo że nie znałam się z Kasią za dobrze, to bardzo mi przykro, że odeszła. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak się w tym momencie czujesz. Przyjmij moje najszczersze kondolencje.

Są to bardzo uniwersalne kondolencje. Piękne, bo proste. Bez wzniosłych i pustych słów, które nic nie znaczą. Jest w nich za to wyciągnięcie pomocnej dłoni. Zakomunikowanie komuś, że w razie czego może na nas liczyć (nawet jeśli nie jesteśmy bardzo blisko), jest dla wielu kojące i uspakajające.

– Sprawdzaj pisownię – jeśli masz wątpliwość co do pisowni jakiegoś słowa, to sprawdź je w sieci lub w słowniku. Przez język również wyrażamy szacunek!

Przeczytaj więcej artykułów  Piękne wiersze dla rodziców które wywołają uśmiech na ich twarzy

– Używaj skrótów

– Unikaj nadmiernej patetyczności

Piękne kondolencje – wiersze. Czy to dobry pomysł?

Na pewno nie polecam kopiować wierszy z internetowych portali. Dlaczego? Bo większość z nich jest nieprzemyślana – ich autorzy dążą często tylko do tego, aby rymy się zgadzały.

Jeśli zmarła osoba nie była Ci prawie w ogóle bliska, to zastanów się, czy na pewno chcesz jej rodzinie wysłać wiersz? Może być to odebrane jako pójście na łatwiznę, skopiowanie pięknych słów, które nijak mają się do waszej relacji.

Jeśli jednak nie planujesz ich wysłać SMS-em do dalekich krewnych, czy znajomych, to dołączenie kartki z odręcznie napisanym wierszem (w obecności kwiatów) jest już dużo lepszym rozwiązaniem. Wiersz możesz napisać sam – przelej na papier wszystko, co siedzi Ci w głowie. Nie sil się na rymy – wiersz biały zdaje się być w tej sytuacji o wiele bardziej na miejscu.

– Jarosław Iwaszkiewicz – Do wnuczki

– Lesław Falecki – Czas

– Stanisław Baliński – Na końcowej stacji

– Jan Twardowski – Śpieszmy się

Co jest istotą pięknych kondolencji?

Według mnie istotą kondolencji jest szczerość. Postaraj się podejść do sprawy analitycznie. Jeśli umarł Ci ktoś daleki, to w SMS-ie nie udawaj, że tak nie jest. Nie wysyłaj wiersza lub pełnej patosu wiadomości – rodzina zmarłej osoby może to wyczuć.

Jeśli odszedł Ci ktoś bliski, to wiersz (własny lub nie) jest dobrym pomysłem. Ubranie żalu i smutku w słowa nie jest w takiej sytuacji łatwe, dlatego dobrze jest się wspomóc poezją.

Daj znać w komentarzu, na jaką formę kondolencji postawiłeś – krótka wiadomość, czy piękny wiersz na kartce?

Dodaj komentarz