Najwyższy człowiek świata nie miał łatwego życia Oto jego niezwykła historia

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Najwyższy człowiek świata nie miał łatwego życia Oto jego niezwykła historia

Fascynacja niezwykłym wzrostem trwa od wieków. Ale nie zawsze życie najwyższych osób na świecie układa się łatwo. Zazwyczaj muszą się one zmagać z różnymi problemami ze zdrowiem. Dlaczego niektórzy ludzie rosną niezwykle wysoko? Kim jest obecnie najwyższa osoba na świecie? Jakie są rekordy wzrostu, jakie udało się osiągnąć najwyższym ludziom w historii?

Najwyższy człowiek na świecie

Jest wiele sposobów, aby wyróżnić się spośród tłumu. Niektórzy ekscentryczni ludzie wybierają dziwaczne stroje, artystyczny makijaż czy niespotykane fryzury, aby przyciągnąć uwagę innych. Ale niektórzy nie muszą się starać, ponieważ od samego urodzenia mają cechy, które sprawiają, że wyróżniają się spośród innych. Dotyczy to zwłaszcza osób o nadzwyczajnym wzroście. Niestety, takie cechy często bardziej przynoszą kłopoty niż korzyści, szczególnie jeśli borykają się one z różnymi problemami związanymi z tym niezwykłym wzrostem.

Aktualnie najwyższym żyjącym człowiekiem na świecie jest Sultan Kösen, który został zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnessa. Sultan ma 251 cm wzrostu i jest uważany za najwyższego człowieka na Ziemi. Urodził się w 1982 roku w Turcji i już jako dziecko zdiagnozowano u niego akromegalię, co oznacza nadmierną produkcję hormonu wzrostu spowodowaną guzem przysadki mózgowej.

Historia życia Sultana nie była łatwa. Ze względu na swoją niezwykłą wysokość nie mógł dokończyć edukacji. Musiał podjąć pracę jako rolnik, aby pomóc w utrzymaniu swojej rodziny.

W 2010 roku podjął się niebezpiecznego leczenia guza. Dzięki specjalistom z University of Virginia Medical School udało się znormalizować produkcję nadmiaru hormonu wzrostu i Sultan przestał rosnąć.

Mimo swojego niezwykłego wyglądu, Sultan znalazł miłość i w 2013 roku wziął ślub. Mężczyzna nie narzeka na swoją sytuację i stara się skupić na pozytywnych aspektach. Potrafi samodzielnie wymieniać żarówki i zakładać firanki, co bardzo pomaga mu w codziennych obowiązkach. Jednym z największych problemów tak dużego wzrostu jest jednak dopasowanie ubrań i butów.

Przeczytaj więcej artykułów  Położna w ciąży i przy porodzie Kto może skorzystać z bezpłatnej opieki położnej

Najwyższy człowiek w historii

Już jako pięciolatek był wyższy od niektórych dorosłych, mierząc aż 169 cm. Gdy poszedł do szkoły, wyróżniał się nie tylko wśród rówieśników, ale także nauczycieli, którzy byli niżsi od niego o dwie głowy. W wieku 13 lat mierzył już imponujące 223 cm.

Najwyższy człowiek w Polsce

W Polsce rekordem wzrostu jest Eugeniusz Taraciński, który żył w latach 1928-1978 i osiągnął imponujące 228 cm. Przyszedł na świat w 1928 roku w Herawcu koło Kamionki Strumiłowej. Przez całe życie ciężko pracował, ale z czasem zaczęły mu doskwierać coraz większe problemy zdrowotne, zwłaszcza z kręgosłupem. Przed śmiercią przeniósł się do Jelcza, gdzie zamieszkał w prostym hotelu dla robotników. Zmarł w wieku 50 lat, ale przez cały ten czas pozostał niezależny i aktywny.

Najczęstsze pytania naszych czytelników

Ile mierzy obecnie najwyższy człowiek na świecie?

Obecnie Sultan Kösen mierzy 251 cm.

Ile mierzył najwyższy człowiek w historii?

Najwyższym znanym człowiekiem w historii był Robert Wadlow, który mierzył aż 272 cm.

Ile centymetrów ma najwyższy mężczyzna w Polsce?

Najwyższy mężczyzna w Polsce mierzył 228 cm.

Dodaj komentarz