Napięcie mięśniowe u niemowląt

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Napięcie mięśniowe u niemowląt

Ostatnio dużo mówi się o wzmożonym napięciu mięśniowym u niemowląt. Wydaje się, że ten problem staje się coraz częstszy, ale czy naprawdę tak jest? Jakie są objawy wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt? Czy da się to wyleczyć? Odpowiem na najczęstsze pytania, które zadajecie.

Czym jest zespół wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt?

Początkowo, wyjaśnię, czym jest napięcie mięśniowe. To po prostu oznacza gotowość naszych mięśni do pracy. Nasze mięśnie pracują praktycznie cały czas, nie tylko podczas ruchu czy aktywności fizycznej. Nawet podczas siedzenia, nasze mięśnie są napięte, aby utrzymać nasze ciało.

Kiedy niemowlę przychodzi na świat, jego układ mięśniowy stopniowo nabywa prawidłowe wzorce pracy. Jednakże, czasami przyswajanie tych wzorców jest nieprawidłowe, co prowadzi do nieprawidłowego napięcia mięśni, nazywanego zespołem wzmożonego napięcia mięśniowego.

Przyczyny zespołu wzmożonego napięcia mięśniowego

Przyczyny zespołu wzmożonego napięcia mięśniowego u niemowląt mogą być różnorodne. Zazwyczaj jest to wynikiem deficytu neurologicznego. Zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego mogą wynikać z niedotlenienia podczas porodu, przedwczesnego urodzenia, nieprawidłowości w trakcie ciąży, takich jak anemia czy nadciśnienie. Na to mogą również wpływać choroby tarczycy u matki oraz infekcje, które wystąpiły u niemowlęcia po urodzeniu.

Objawy zespołu wzmożonego napięcia mięśniowego

Chociaż objawy zespołu wzmożonego napięcia mięśniowego mogą różnić się w zależności od przypadku, istnieje kilka dość charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest mocno zaciśnięta pięść niemowlęcia, które nie rozluźnia się praktycznie w żadnej sytuacji. Powinno również niepokoić, gdy niemowlę ma zawsze skrzyżowane nogi lub wygina się w jedną stronę jak rogalik, gdy leży na plecach. Podczas jedzenia lub brania na ręce niemowlak denerwuje się, pręży i przechyla ciało w jedną stronę. Podczas ubierania jego ciało jest napięte, a składanie ręczek czy nóżek jest trudne.

Przeczytaj więcej artykułów  Przechowywanie mleka matki - jak i ile można przechowywać pokarm

Leczenie wzmożonego napięcia mięśniowego

Wzmożone napięcie mięśniowe nie jest chorobą nieuleczalną, ale dolegliwością, z którą można łatwo walczyć. Wymaga to jednak diagnozy w odpowiednim czasie i regularnych ćwiczeń, które przywrócą prawidłowe napięcie mięśni. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, powinieneś skonsultować się z pediatrą. Zleci on wizytę u neurologa, który postawi diagnozę i wskaże dalsze kroki.

Jeśli zostanie skierowany na rehabilitację, rehabilitant dobierze odpowiednie ćwiczenia po zbadaniu ciała niemowlęcia i jego problemów. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń przyniesie szybkie efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Dodaj komentarz