Naprotechnologia a in vitro Czy metoda na którą wydano miliony z budżetu jest tak samo skuteczna

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Naprotechnologia a in vitro Czy metoda na którą wydano miliony z budżetu jest tak samo skuteczna

Wiele osób uważa, że naprotechnologia to świetna alternatywa dla in vitro i skuteczny sposób leczenia niepłodności. Naprawdę, naprotechnologia to dobra metoda diagnozowania przyczyn braku potomstwa i leczenia niektórych z nich. Ale jak dokładnie działa naprotechnologia i czy jest naprawdę skuteczna?

Czym właściwie jest naprotechnologia?

Jak działa naprotechnologia?

  • Obserwacja ilości i rodzaju śluzu szyjkowego
  • Zauważenie innych wydzielin z pochwy (np. krwawienia poza okresem menstruacyjnym)
  • Sprawdzenie intensywności krwawienia podczas menstruacji
  • Monitorowanie długości i regularności cykli menstruacyjnych
  • Ustalenie długości cyklu i etapów w nim
  • Określenie momentu owulacji

Ponadto, dobrze jest prowadzić kalendarz z zapisem innych obserwacji, takich jak bóle brzucha, zmiany temperatury ciała, przeziębienia i infekcje. Kalendarz powinien być prowadzony przez dłuższy okres, a pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące. W tym czasie para powinna być pod stałą opieką specjalisty, który analizuje obserwowane parametry i zleca dodatkowe badania hormonalne i ginekologiczne.

Lekarz na podstawie obserwacji śluzu, temperatury i innych parametrów kobiety wyznacza optymalny moment do zapłodnienia i określa odpowiednie metody leczenia, na przykład terapię hormonalną, leczenie ginekologiczne lub chirurgiczne. W wielu przypadkach zmiana stylu życia, zdrowsza dieta, rzucenie palenia, unikanie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej mogą być wystarczające, a także ustalenie właściwego momentu do zapłodnienia.

Czy naprotechnologia jest skuteczna?

Leczenie niepłodności za pomocą naprotechnologii działa w przypadku kobiet mających problemy z owulacją, zaburzenia hormonalne, torbiele jajników lub endometriozę. Ważne jest, że naprotechnologia ogranicza się do niewielkich inwazyjnych zabiegów chirurgicznych i stosowania hormonalnej terapii. W przypadkach wymagających większej interwencji, naprotechnologia nie jest skuteczna.

Naprotechnologia nie pomoże, jeśli przyczyną niepłodności są problemy genetyczne, uszkodzenia narządów rozrodczych, anatomiczne wady u kobiet lub mężczyzn, jak również nieodwracalne zmiany w drogach rodnych spowodowane na przykład endometriozą. Ważne jest jednak, że jeśli chodzi o diagnozowanie problemów z płodnością, naprotechnologia jest bardzo skuteczna. W około 97% przypadków lekarz może postawić prawidłową diagnozę na podstawie obserwacji pacjentki i dodatkowych badań.

Przeczytaj więcej artykułów  Partykuła wzmacniająca Ta część mowy sprawia uczniom najwięcej problemów Kiedy jej używamy

Naprotechnologia vs in vitro

Wiele osób uważa, że naprotechnologia może zastąpić in vitro, ale w rzeczywistości te dwie metody nie są równoważne i nie zawsze można je stosować zamiennie. Naprotechnologia nie jest pomocna dla par, u których przyczyny niepłodności nie mogą zostać wyleczone i dla których naturalne zajście w ciążę jest niemożliwe. Celem metod naprotechnologii jest przywrócenie naturalnej płodności i naturalne poczęcie, a należy ją traktować raczej jako narzędzie do diagnozowania niż jako leczenie. In vitro ma na celu wspomaganie zapłodnienia.

  • Ciąża z in vitro
  • Czym jest azoospermia i czy wyklucza możliwość posiadania dzieci?
  • Czy lepiej korzystać z surogatki w Polsce czy za granicą?

Dodaj komentarz