Naprotechnologia a in vitro Czy metoda na którą wydano miliony z budżetu jest tak samo skuteczna

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Naprotechnologia a in vitro Czy metoda na którą wydano miliony z budżetu jest tak samo skuteczna

Wiele osób uważa, że naprotechnologia to świetna alternatywa dla in vitro i skuteczny sposób leczenia niepłodności. Naprawdę, naprotechnologia to dobra metoda diagnozowania przyczyn braku potomstwa i leczenia niektórych z nich. Ale jak dokładnie działa naprotechnologia i czy jest naprawdę skuteczna?

Czym właściwie jest naprotechnologia?

Jak działa naprotechnologia?

  • Obserwacja ilości i rodzaju śluzu szyjkowego
  • Zauważenie innych wydzielin z pochwy (np. krwawienia poza okresem menstruacyjnym)
  • Sprawdzenie intensywności krwawienia podczas menstruacji
  • Monitorowanie długości i regularności cykli menstruacyjnych
  • Ustalenie długości cyklu i etapów w nim
  • Określenie momentu owulacji

Ponadto, dobrze jest prowadzić kalendarz z zapisem innych obserwacji, takich jak bóle brzucha, zmiany temperatury ciała, przeziębienia i infekcje. Kalendarz powinien być prowadzony przez dłuższy okres, a pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące. W tym czasie para powinna być pod stałą opieką specjalisty, który analizuje obserwowane parametry i zleca dodatkowe badania hormonalne i ginekologiczne.

Lekarz na podstawie obserwacji śluzu, temperatury i innych parametrów kobiety wyznacza optymalny moment do zapłodnienia i określa odpowiednie metody leczenia, na przykład terapię hormonalną, leczenie ginekologiczne lub chirurgiczne. W wielu przypadkach zmiana stylu życia, zdrowsza dieta, rzucenie palenia, unikanie alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej mogą być wystarczające, a także ustalenie właściwego momentu do zapłodnienia.

Czy naprotechnologia jest skuteczna?

Leczenie niepłodności za pomocą naprotechnologii działa w przypadku kobiet mających problemy z owulacją, zaburzenia hormonalne, torbiele jajników lub endometriozę. Ważne jest, że naprotechnologia ogranicza się do niewielkich inwazyjnych zabiegów chirurgicznych i stosowania hormonalnej terapii. W przypadkach wymagających większej interwencji, naprotechnologia nie jest skuteczna.

Naprotechnologia nie pomoże, jeśli przyczyną niepłodności są problemy genetyczne, uszkodzenia narządów rozrodczych, anatomiczne wady u kobiet lub mężczyzn, jak również nieodwracalne zmiany w drogach rodnych spowodowane na przykład endometriozą. Ważne jest jednak, że jeśli chodzi o diagnozowanie problemów z płodnością, naprotechnologia jest bardzo skuteczna. W około 97% przypadków lekarz może postawić prawidłową diagnozę na podstawie obserwacji pacjentki i dodatkowych badań.

Przeczytaj więcej artykułów  Plecak na kółkach Plusy i minusy plecaków z kółkami

Naprotechnologia vs in vitro

Wiele osób uważa, że naprotechnologia może zastąpić in vitro, ale w rzeczywistości te dwie metody nie są równoważne i nie zawsze można je stosować zamiennie. Naprotechnologia nie jest pomocna dla par, u których przyczyny niepłodności nie mogą zostać wyleczone i dla których naturalne zajście w ciążę jest niemożliwe. Celem metod naprotechnologii jest przywrócenie naturalnej płodności i naturalne poczęcie, a należy ją traktować raczej jako narzędzie do diagnozowania niż jako leczenie. In vitro ma na celu wspomaganie zapłodnienia.

  • Ciąża z in vitro
  • Czym jest azoospermia i czy wyklucza możliwość posiadania dzieci?
  • Czy lepiej korzystać z surogatki w Polsce czy za granicą?

Dodaj komentarz