Niemowlę oddycha brzuszkiem Jeśli zauważysz ten objaw od razu zgłoś się do lekarza

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Niemowlę oddycha brzuszkiem Jeśli zauważysz ten objaw od razu zgłoś się do lekarza

Sposób oddychania u małych dzieci różni się od dorosłych, dlatego rodziców, zwłaszcza świeżo upieczonych, może niepokoić. Czasami podczas oddychania może wystąpić świst lub charczenie, i lepiej nie ignorować takich objawów. Ale co oznacza, gdy niemowlę oddycha brzuszkiem? Jak powinien wyglądać prawidłowy oddech u dziecka? Jak rozpoznać duszność u niemowlęcia?

Co oznacza to, że niemowlę oddycha brzuszkiem?

Noworodki i niemowlęta oddychają inaczej niż dorośli. Po pierwsze, nie oddychają spokojnie i równomiernie; wdychają powietrze znacznie częściej, nawet do 60 razy na minutę. U małych dzieci mogą również występować kilkusekundowe przerwy w oddychaniu – jeśli jednak są one częste, należy udać się do lekarza. Warto również zainstalować w łóżeczku monitor oddechu.

Jeśli zauważysz, że niemowlę oddycha brzuszkiem, należy je dobrze obserwować. Jeśli nie jest to jednorazowe zjawisko, warto skonsultować się z lekarzem. Groźne może być zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych u niemowlaka. Często występuje to objawie w przypadku infekcji lub chorób układu oddechowego i może świadczyć o nasileniu duszności i trudnościach z oddychaniem.

Jak objawia się duszność u niemowląt?

Częstym objawem duszności u niemowląt jest wspomniane wcześniej zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych. Oddech dziecka staje się płytki i bardzo szybki, może pojawić się świsty, kaszel przypominający "szczekanie", a także przyspieszone bicie serca. Problemy z oddychaniem mogą także objawiać się poruszaniem skrzydełkami nosa, sinieniem warg i napięciem mięśni szyi.

Czytelnicy pytają, co robić, gdy dziecko oddycha brzuchem

Jak rozpoznać duszność u dziecka?

Duszność może wskazywać na świst w oddechu i kaszel, a także zaciąganie przestrzeni międzyżebrowej i przyspieszone bicie serca.

Jak wygląda zaciąganie przestrzeni międzyżebrowej?

Przy każdym oddechu przestrzeń między żebrami zmniejsza się.

Jaka jest prawidłowa liczba oddechów u rocznego dziecka?

Noworodki do 3 miesięcy mogą wdychać powietrze nawet 30-60 razy na minutę. Niemowlęta w wieku 3-6 miesięcy: 30-45 razy na minutę, a dzieci w wieku 6-12 miesięcy: 25-40 razy na minutę.

Przeczytaj więcej artykułów  Milion złotych odszkodowania dla molestowanej przez księdza dziewczyny Precedensowy wyrok

Czym jest zaciąganie powietrza u niemowląt?

Może to świadczyć o problemach z oddychaniem wynikających np. z choroby lub infekcji układu oddechowego.

Może to świadczyć o problemach z oddychaniem wynikających np. z choroby lub infekcji układu oddechowego.

Dodaj komentarz