Milion złotych odszkodowania dla molestowanej przez księdza dziewczyny Precedensowy wyrok

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Milion złotych odszkodowania dla molestowanej przez księdza dziewczyny Precedensowy wyrok

Milion złotych odszkodowania dla dziewczyny molestowanej przez księdza. Ważny wyrok polskiego sądu!

Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowił przyznać byłej ofierze księdza milion złotych odszkodowania i comiesięczną rentę w wysokości 800 zł. To pierwszy taki wyrok w Polsce i nadzieja dla innych ofiar. Czy księża w Polsce przestaną być bezkarni?

Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz Roman powiedział jej rodzicom, że zabierze ją do szkoły z internatem w innym mieście. Faktycznie zabrał dziewczynkę do Szczecina i zapisal ją do szkoły. Ale także ją więził i wielokrotnie gwałcił. Nikogo nie dziwiło, że nastoletnia dziewczynka najpierw je obiad ze wszystkimi księżmi, a potem śpi w pokoju z jednym z nich.

Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie reagował. Ja byłam bardzo mała, wszyscy widzieli różnicę wieku między nami, a księża nie byli zdziwieni, że śpię u niego. Zabrał mnie do znanego egzorcysty w Szczecinie i nawet tam poprosił o wspólny pokój na noc – opowiada dziewczyna dziennikarce.

Kasia podjęła cztery próby samobójcze. Zgadza się jednak, że zakon bronił swojego pracownika i wynajął dobrego adwokata. Drugiego adwokata opłaciła matka księdza mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

Ksiądz Roman został skazany w 2008 roku, ale szybko wyszedł z więzienia i został księdzem w Puszczykowie, gdzie mógł swobodnie nawiązywać kontakt z kolejnymi dziećmi.

Wkrótce wyszedł z więzienia. Został księdzem w Puszczykowie. Byłam na mszy świętej, gdzie ks. Roman wręczał komunię dzieciom. Sprawdziłam, w jaki sposób kontaktuje się z nimi na Facebooku.

Tylko po proteście parafian i nagłośnieniu sprawy, Towarzystwo Chrystusowe odsunęło go od obowiązków.

Ponad rok temu zakończył się proces, wykluczenie tego księdza ze stanu kapłaństwa i od tego czasu nie kontaktuje się z nami – mówi pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego.

Przeczytaj więcej artykułów  Nosiła je legenda francuskiego kina oznacza silną 50 lat temu to imię było hitem a dziś rodzice

Pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego twierdzi, że zakon złoży apelację, ponieważ nie zgadza się z uzasadnieniem wyroku sądu. Według sądu, gdyby ten ksiądz nie uczył religii i nie był duchownym, nie doszłoby do jego spotkania z dziewczynką. Ale czy ktoś naprawdę w to wierzy?

Z relacji dziewczynki wynika, że inni księża wiedzieli, że spędzała noc w pokoju księdza. Koszt adwokata pokrył zakon, a po wyjściu mężczyzny z więzienia w 2012 roku, Kościół nie widział powodu, by nie pozwolić mu pracować w parafii. I tym samym ograniczyć jego kontakt z kolejnymi dziećmi.

Kościół, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, jest miejscem zaufania publicznego. Gdy dzieje się źle w domu i dziecko nie ma gdzie iść, kościół wydaje się jedynym schronieniem przed złem świata. Czy można wyobrazić sobie większe okrucieństwo niż wykorzystywanie bezbronnych dzieci, które muszą uwierzyć szanowanemu duchownemu, a nie sobie? Jeszcze większym złem jest ukrywanie postępowania księży przez przenoszenie ich do innych parafii i wynajmowanie drogich adwokatów, na których rodziny ofiar często nie mogą sobie pozwolić. Oby ten precedensowy wyrok sądu w Polsce stał się nadzieją dla innych ofiar…

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz