Niewydolność jajników a ciąża

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Niewydolność jajników a ciąża

Masz problem z zajściem w ciążę? To może być niewydolność jajników!

Aby doszło do zapłodnienia, czyli do połączenia męskiej i żeńskiej komórki płciowej, ważna jest współpraca różnych narządów w ciele kobiety. Jeśli któryś z tych narządów nie działa jak powinien, szanse na poczęcie i zdrowy rozwój zarodka są bardzo małe. Niewydolność jajników jest jedną z głównych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Co dokładnie oznacza ta diagnoza, jak się ją leczy i jakie są szanse na zajście w ciążę?

Niewydolność jajników oznacza, że jajniki trwale straciły swoją funkcję. To oznacza, że nie ma możliwości zajścia w ciążę przy użyciu własnych komórek jajowych, chyba że wcześniej zostaną one zamrożone. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę za pomocą dawstwa komórek jajowych lub zarodków. Niewydolność jajników to długi proces, który obniża szanse na zajście w ciążę. – tłumaczy dr n. med. Artur Polak, Założyciel i Dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności Polmedis.

Przyczyny niewydolności jajników są różne. Na ich funkcjonowanie wpływają inne narządy wewnętrzne, takie jak przysadka mózgowa i podwzgórze, które produkują hormony, wpływające na jajniki. Jeśli przysadka lub podwzgórze nie funkcjonują prawidłowo, to wpływa to na produkcję hormonów w jajnikach, co może prowadzić do niewydolności jajników.

Istnieje kilka rodzajów niewydolności jajników. Pierwotna niewydolność jajników to problem z samymi jajnikami, przy którym stężenie hormonów FSH i LH jest podwyższone. Wrodzone wady mogą także prowadzić do niewydolności jajników. W przypadku wtórnej niewydolności jajników, jajniki nagle przestają działać prawidłowo, a przyczyną są choroby przysadki i podwzgórza. W niektórych przypadkach, zbyt wysoki poziom prolaktyny może powodować zaburzenia funkcjonowania jajników. Jeśli menstruacja regularnej kobiety nagle się zmienia, można podejrzewać problem z niewydolnością jajników.

Niewydolność jajników i ciąża nie wykluczają się wzajemnie, ale zaburzenia funkcjonowania jajników znacznie utrudniają zajście w ciążę.

Przeczytaj więcej artykułów  Obrzezanie dziewczynek

Niewydolność jajników może mieć różne objawy. Pierwszym sygnałem może być zatrzymanie lub zaburzenie miesiączki. Jeśli u kobiety, u której menstruacja była regularna, nagle występuje skrócenie lub zmniejszenie ilości krwawienia, może to świadczyć o problemie z niewydolnością jajników. Inne objawy to trudności w zajściu w ciążę lub utrzymaniu jej. Objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny niewydolności. Na przykład, jeśli przyczyną jest przedwczesne wygasanie czynności jajników, kobieta może doświadczać zmian nastroju lub uderzeń gorąca. Diagnostyka niewydolności jajników obejmuje badanie stężenia hormonów, które pozwala określić, czy mamy do czynienia z niewydolnością pierwotną czy wtórną. Leczenie niewydolności jajników zależy od przyczyny. Może obejmować podawanie hormonów lub usunięcie zmian, jeśli przyczyną są schorzenia innych narządów. W przypadku hiperprolaktynemii, leczenie polega na normalizacji poziomu prolaktyny. osób stawiających czoło niewydolności jajników i pragnących zajść w ciążę, nowoczesna medycyna oferuje wiele technik wspomagania rozrodu, które umożliwiają spełnienie marzenia o dziecku.

Dodaj komentarz