Nowe zasady bycia chrzestnym 2024 Już nie wystarczy bierzmowanie Kandydaci będą mieć trudniej

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowe zasady bycia chrzestnym 2024 Już nie wystarczy bierzmowanie Kandydaci będą mieć trudniej

Wkrótce kandydaci na chrzestnych będą mieli trudniejsze zadanie. Księża zamierzają dokładniej "zweryfikować" potencjalnych rodziców chrzestnych. Już nie wystarczy być osobą wierzącą i mieć zaświadczenie o bierzmowaniu. Jakie są nowe zasady bycia chrzestnym w 2024?

Nowe zasady bycia chrzestnym w 2024

Zgodnie z katolicką tradycją, bycie rodzicem chrzestnym to ważna i symboliczna rola. Chrzestni powinni być osobami wierzącymi, które będą wspierać duchowy i religijny rozwój dziecka.

Niestety, w ostatnich latach wielu rodziców chrzci swoje dzieci dla formalności i tradycji. Kościół zamierza to zmienić, zaostrzając zasady. Aby zostać rodzicem chrzestnym, kandydaci będą musieli mieć zaświadczenie o bierzmowaniu, mieć ukończone 16 lat oraz przejść przez szczegółowy wywiad z księdzem.

W trakcie wywiadu ksiądz może zadawać nawet bardzo osobiste pytania. Kandydaci muszą udowodnić, że żyją zgodnie z wiarą katolicką, czyli nie są w nieformalnym związku, regularnie uczestniczą we mszy świętej i nie mieszkają z partnerem bez ślubu, itp. Na podstawie odpowiedzi ksiądz może nie wyrazić zgody na chrzest.

Jakie są wymagania, żeby zostać chrzestnym?

Poza zaświadczeniem o bierzmowaniu, dobrze by było, gdyby kandydaci mieli również dowód udziału w lekcjach religii w szkole, na przykład świadectwo ze szkoły średniej. Jeśli są z innej parafii, ksiądz może poprosić o zaświadczenie od tamtejszego proboszcza, że regularnie uczestniczą w praktykach religijnych.

  • Ukończone 16 lat.
  • Bycie praktykującym katolikiem.
  • Spowiedź.
  • Przyjęcie sakramentu bierzmowania oraz Eucharystii.
  • Prowadzenie życia zgodnie z zasadami wiary katolickiej.
  • Brak kary kanonicznej.
  • Jak powinno wyglądać zaświadczenie do bycia chrzestnym i kto je wydaje?
  • Czy chrzestna czy chrzestny kupuje prezenty na uroczystość?
  • Jak wygląda chrzest i jak się do niego przygotować? Poradnik dla rodziców i chrzestnych.
Przeczytaj więcej artykułów  Na co szkodzi chrzan

Dodaj komentarz