Nowy dodatek dla nauczycieli Wybrani otrzymają 2500 zł Znamy warunki

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Rząd postanowił przyznać specjalne bony o wartości 2500 zł szkołom. Ten dodatek zostanie przyznany tylko wybranym nauczycielom i będzie mógł zostać wykorzystany tylko w określony sposób, zgodnie z przepisami. Kto otrzyma bon i na jakich warunkach będzie można go użyć?

2500 zł bonu dla nauczycieli – kiedy i kto ma na to szanse?

Przez wiele miesięcy pojawiały się informacje na temat programu rządu dla szkół. W końcu zapowiedź została zrealizowana. Sejm przyjął specjalną ustawę dotyczącą wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Według dokumentu, we wrześniu wszystkie dzieci rozpoczynające naukę w czwartej klasie otrzymają laptopy, a nauczyciele otrzymają bony o wartości 2500 zł.

Nowy dodatek dla nauczycieli Wybrani otrzymają 2500 zł Znamy warunki

Ten dodatek jest jednorazowy i nauczyciele będą mogli użyć go na zakup własnego laptopa. Sprzęt ten jest przeznaczony do poprawy jakości zajęć i lepszej organizacji lekcji, również online (w przypadku potrzeby), dlatego musi spełniać wytyczne opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy nauczyciele będą mogli skorzystać z tej pomocy. Bon zostanie przyznany tylko nauczycielom uczącym w czwartej klasie. Ten dodatek nie dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie zdrowotnym, w trakcie rehabilitacji oraz tych, którzy są zawieszeni lub przebywają na bezpłatnym urlopie i są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Ponadto, w pierwszej kolejności 2500 zł trafi do szkół publicznych, a dopiero potem do szkół niepublicznych.

Na jakich warunkach będzie można użyć bony?

Zgodnie z ustawą, bon zostanie przyznany w roku szkolnym 2023/2024, jednak nie podano konkretnej daty. Ten dodatek będzie przyznawany nauczycielom etapami, a jego ważność upłynie 31 grudnia 2025 roku.

Cena sprzętu może być niższa lub wyższa niż 2500 zł. Jeżeli laptop będzie droższy, nauczyciel będzie musiał dopłacić różnicę. Jeżeli jednak komputer będzie tańszy niż 2500 zł, nie będzie możliwości otrzymania zwrotu różnicy w gotówce i nie będzie też opcji wykorzystania niewykorzystanych środków na inne cele. Zakupionego za bon sprzętu nie będzie można sprzedać przez okres 5 lat od daty transakcji.

Przeczytaj więcej artykułów  Niedosłuch u niemowląt

Ważne jest również, że bon będzie można wykorzystać tylko w sklepach wskazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Edukacji i Nauki. Na razie nie jest znana lista tych sklepów.

  • Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września! Ministerstwo podjęło decyzję o przesunięciu daty rozpoczęcia roku szkolnego
  • Jest to pewne! Nauczyciele otrzymają 1125 zł! Kiedy przewiduje się wypłatę dodatku?
  • Nowy bon turystyczny na rok 2023/2024 może zastąpić 500 plus. Wiceminister komentuje szczegóły projektu

Dodaj komentarz