Połóg – co każda mama powinna o nim wiedzieć

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Połóg - co każda mama powinna o nim wiedzieć

Poród, czyli pierwsze 6 tygodni po narodzeniu dziecka, to bardzo ważny i trudny czas dla każdej młodej mamy. Moje ciało przeszło wiele zmian przez 9 miesięcy trwania ciąży. Miałam zmiany hormonalne, przyrost masy ciała, zmiany w narządach wewnętrznych związanych z rosnącą macicą i rozwijającym się dzieckiem. Bez względu na to, czy poród był naturalny czy cesarski, na pewno wpłynął na moje ciało.

Poród – czas na odpoczynek

Po narodzeniu dziecka, moje ciało automatycznie zaczęło regenerację i powrót do zdrowia. Każda kobieta reaguje w inny sposób. Niektóre wracają do formy bardzo szybko, a porodowe dolegliwości nie są uciążliwe. Inne potrzebują więcej czasu na regenerację i poczucie równowagi, a poród może poważnie je osłabić. Bez względu na to, jak się czuję, muszę oszczędzać się i dać ciału czas na regenerację. Aby zrozumieć, dlaczego to takie ważne, muszę zobaczyć, co się zmieniło w moim ciele przez 9 miesięcy ciąży.

Wiele zmian w organizmie

Hormony

Przez 9 miesięcy mój organizm produkuje wiele hormonów potrzebnych do utrzymania ciąży. Po porodzie te hormony muszą się ustabilizować, co może chwilę potrwać. Może pojawić się różnego rodzaju dolegliwości związane z tymi zmianami hormonalnymi.

Układ rozrodczy

Macica, która przed ciążą ważyła zaledwie 50 g, podczas ciąży wzrosła do około 1,5 kg. Po porodzie musi się obkurczyć do swojego pierwotnego rozmiaru, co powoduje występowanie silnych skurczów. Skóra krocza może być obtarta, pęknięta lub nacięta, co powoduje dyskomfort, zwłaszcza podczas korzystania z toalety.

Przeczytaj więcej artykułów  Poród Oczekiwania a rzeczywistość Co najczęściej zaskakuje przyszłą mamę

Narządy wewnętrzne

Macica, która wzrastała podczas ciąży, sprawia, że inne narządy wewnętrzne muszą ustąpić jej miejsca i zmieniają swoje położenie. Po porodzie wszystko wraca do normy, ale mogą pojawić się pewne dolegliwości, takie jak gaz, uczucie przelewania w brzuchu.

Układ krwionośny

W ciąży pojemność minutowa serca wzrasta prawie o 50%. To najwięcej osiąga około 38. tygodnia ciąży, gdy dziecko jest już gotowe do narodzin. Każdy kolejny tydzień ciąży sprawia, że ilość krwi krążącej w organizmie zwiększa się od 20 do 50%. Może pojawić się również problem żylaków na nogach związanych z uciskiem macicy na żyłę główną dolną.

Mój organizm został bardzo nadwyrężony podczas ciąży. Teraz, gdy moje dziecko jest na świecie, mogę się zregenerować. Zanim jednak to się stanie, muszę przetrwać połóg i poradzić sobie z różnymi dolegliwościami związanymi z tym okresem.

Dolegliwości połogowe

Zmiany nastroju

Jedną z pierwszych dolegliwości po porodzie jest emocjonalna huśtawka nastrojów. Mogę czuć mieszankę ekscytacji, radości, szczęścia, miłości, ale też obawy, strach, wzruszenie, bezradność lub lęk. To normalne, ponieważ mój organizm i hormony przechodzą przez duże zmiany. Jeśli czuję się przytłoczona, zawsze mogę poprosić o pomoc w opiece nad dzieckiem.

Krwawienie po porodzie

Moja macica musi się oczyścić po porodzie, więc przez pierwsze dni może występować krwawienie. Z czasem krwawienie zmienia kolor i staje się przezroczyste. Ważne jest dbanie o higienę intymną, częste zmienianie podkładów i podmywanie, aby czuć się komfortowo i uniknąć infekcji.

Ból i pieczenie przy oddawaniu moczu

Jeśli miałam pęknięcie lub nacięcie krocza podczas porodu, mogę odczuwać dyskomfort i pieczenie przy oddawaniu moczu. Siadanie pod prysznicem może przynieść ulgę.

Problemy z wypróżnianiem

Nacięcia i obtarcia krocza mogą również wpływać na wypróżnianie się, szczególnie z powodów emocjonalnych. Jeśli przed porodem miałam lewatywę, mogę nie odczuwać potrzeby wypróżniania się przez pierwsze 3 dni. Aby zapobiec zaparciom, powinnam pić dużo wody i spożywać pokarmy bogate w błonnik.

Przeczytaj więcej artykułów  Nagroda specjalna dla nauczycieli 2023 Miało być 900 zł a będzie mniej Kwota rozczarowuje

Ból brzucha

Skurcze mięśni brzucha są oznaką kurczenia się macicy. Są one najbardziej intensywne podczas karmienia piersią, ponieważ stymuluje to wydzielanie oksytocyny, która pobudza skurcze macicy. Jest to pozytywny objaw, ponieważ oznacza, że mój organizm się regeneruje.

Ból piersi, nadmierna produkcja pokarmu

Jeśli karmię piersią, może towarzyszyć temu ból piersi. Moje brodawki potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do karmienia, więc na początku mogą być obolałe lub pęknięte. Ulgę przyniesie smarowanie brodawek maścią z lanoliną, która łagodzi ból i pomaga w gojeniu.

Po około 4-5 dniach od porodu, zacznie się nawał mleka. Moje piersi będą pełne mleka i mogą być opuchnięte, co może utrudniać dziecku prawidłowe chwytanie brodawki. Ważne jest regularne opróżnianie piersi, a przed karmieniem mogę spróbować odciągnąć trochę mleka laktatorem, aby ułatwić dziecku chwytanie pierś. Po kilku dniach nabieram wprawy w karmienie i dostosowuję się do potrzeb mojego dziecka.

Jak różni się połóg po porodzie naturalnym od połogu po cesarskim cięciu?

Główna różnica między połogiem po porodzie naturalnym a połogiem po cesarskim cięciu polega na obecności rany po cesarskim cięciu. Pozostałe dolegliwości są podobne po obu rodzajach porodu. Kobiety, które przeszły cesarskie cięcie, muszą spędzić pierwsze chwile po narodzinach leżąc, aż znieczulenie przestanie działać. Ważne jest, aby jak najszybciej po odzyskaniu czucia w nogach, zacząć chodzić. Jest to istotne ze względu na ryzyko zakrzepicy.

Pierwsze dni po cesarskim cięciu mogą być trudne ze względu na ból brzucha i uczucie ciągnięcia rany. Cesarskie cięcie to operacja, dlatego muszę o siebie dbać, odpoczywać i dbać o higienę rany, aby szybko się zagoiła. Muszę również dbać o higienę okolic intymnych, aby uniknąć infekcji.

Kiedy powinnam udać się na kontrolę do lekarza?

Okres połogu trwa 6 tygodni, ale mogą pojawić się niepokojące objawy przed upływem tego czasu. Jeśli zauważam nasilone krwawienie, silniejsze niż normalne skurcze brzucha, znaczne osłabienie, wyciek z rany po cesarskim cięciu lub podwyższoną temperaturę ciała, muszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz sprawdzi sytuację i ewentualnie zaproponuje leczenie.

Przeczytaj więcej artykułów  O której wyniki matur 2022 Gdzie je sprawdzać Ważne informacje dla uczniów

Pamiętaj: połóg to czas na moją regenerację i dojście do siebie. Nie muszę się śpieszyć, nie muszę wymagać zbyt wiele od siebie i mogę prosić o pomoc. Korzystaj z wsparcia najbliższych i dbaj o siebie. To ważne, aby moje dziecko miało silną, zdrową i wypoczętą mamę. Wkrótce odzyskam energię i będę mogła się skupić na pełnej wydajności, ale na początku muszę zwolnić i cieszyć się pierwszymi wspólnymi chwilami z moim maluszkiem.

Dodaj komentarz