Nowy podręcznik do HiT zaakceptowany przez MEiN Jest alternatywa dla książki prof Roszkowskiego

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Nowy podręcznik do HiT zaakceptowany przez MEiN Jest alternatywa dla książki prof Roszkowskiego

Przedmiot Historia i teraźniejszość (HiT) doczekał się konkurencji dla kontrowersyjnej książki prof. Roszkowskiego. Kilka dni temu ministerstwo edukacji zaakceptowało nową publikację od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, która może być używana w szkołach jako alternatywa dla książki prof. Roszkowskiego, która wzbudziła wiele kontrowersji i krytyki. Co wyróżnia nowy podręcznik do HiT?

Decyzja ministerstwa. Zatwierdzony nowy podręcznik do HiT

Od 1 września przedmiot Historia i teraźniejszość oficjalnie zajął miejsce Wiedzy o społeczeństwie w planie lekcji. Jednak nauczyciele mieli do tej pory dostęp tylko do jednego podręcznika – kontrowersyjnej publikacji autorstwa prof. Roszkowskiego. Brak alternatywy był dla wielu nauczycieli problematyczny, ponieważ była wiele zastrzeżeń co do jej treści. Niektórzy nauczyciele zdecydowali się nie używać tej książki. Dlatego przyjęcie nowego podręcznika do HiT-u, stworzonego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, jest dobrą wiadomością dla pedagogów. Decyzja resortu została podjęta w miniony piątek.

Według ekspertów, propozycja WSiP jest bardziej przejrzysta i nie prezentuje osobistych opinii autora jako jedynej słusznej. W przeciwieństwie do publikacji prof. Roszkowskiego, nowa książka nie krytykuje osób o różnych poglądach politycznych i nie przedstawia konserwatyzmu jako jedynego słusznego systemu wartości. Teraz nauczyciele mają wybór i nie muszą korzystać z podręcznika od wydawnictwa Biały Kruk.

Konkurencja dla kontrowersyjnej książki prof. Roszkowskiego

Książka prof. Roszkowskiego została zaakceptowana przez ministerstwo jako pierwsza, już 1 lipca tego roku. Jednak WSiP zgłosił swoją propozycję już 22 czerwca. Decyzja ministerstwa została podjęta stosunkowo szybko. Oprócz Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, swoje propozycje do ministerstwa zgłosiło również Wydawnictwo SOP Oświatowiec z Torunia oraz Operon.

  • Brak nauczycieli i przepełnione klasy. W tej szkole lekcje będą się odbywać także w soboty
  • Nie wszyscy uczniowie wrócili dziś do szkoły. Przez brak miejsc niektórzy nigdzie się nie dostali
  • Zwolnienie z WF (całoroczne lub jednorazowe). Kto może je wystawić? Od września nowe zasady?
Przeczytaj więcej artykułów  Nie dodawaj więcej jabłka do marchewki Surówka z innym dodatkiem to niebo w gębie

Dodaj komentarz