Obek rozwiewamy mity

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obek rozwiewamy mity

Zbliża się czas, gdy wracasz do pracy. Teraz pojawia się pytanie, kto powinien opiekować się dzieckiem: dziadkowie, opiekunka, a może żłobek? Kiedyś żłobek miał złą opinię, rodzice słuchali przerażających historii o negatywnym wpływie przedszkola na dzieci. Ale teraz chcę rozwiać wszystkie te mity!

Kiedy najlepiej wysłać dziecko do żłobka?

Wielu rodziców uważa, że dziecku będzie najlepiej w domu, ale psychologowie dziecięcy twierdzą, że to nieprawda. Dzieci potrzebują kontaktu z innymi dziećmi w wieku przedszkolnym, aby rozwijać umiejętności społeczne, uczyć się komunikować i zauważać potrzeby innych. Dlatego nawet jeśli mama jest w domu, dziecko powinno spędzać dwie-trzy godziny dziennie w żłobku, gdzie będzie miało szansę przystosować się do nowych warunków.

Jak wybrać żłobek?

Lokalizacja to ważny czynnik. Żłobek powinien być blisko domu lub pracy rodziców, aby nie trzeba było dojeżdżać przez duże korki.

Dobrze jest także odwiedzić różne żłobki i porozmawiać z pracownikami, żeby dowiedzieć się, który podoba się najbardziej. Ważne jest też wyposażenie żłobka, czystość, dostępne zabawki i menu dla dzieci.

Najważniejsze są opinie innych rodziców. Można też poszukać opinii w Internecie, by dowiedzieć się więcej.

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Warto przyzwyczajać malucha do bycia z innymi ludźmi i do tego, że rodzice czasem nie będą obok. Można zacząć od pozostawienia dziecka na kilka minut, a potem stopniowo zwiększać czas. To pomoże dziecku zrozumieć, że zawsze do niego wracacie.

Ważne jest również, by dziecko miało okazję spotkać się z różnymi osobami. Warto zabierać je na zakupy, do parku czy do odwiedzin u rodziny i przyjaciół. Dzięki temu łatwiej nawiąże kontakty i przyzwyczai się do zmiany otoczenia.

Przeczytaj więcej artykułów  Post tego taty dotyczący paszportu córki viralowo rozchodzi się na Facebooku Co myślicie o jego

Należy też zadbać o to, by dziecko umiało zasnąć w innych miejscach niż własne łóżeczko. To ważne, gdyż w żłobku nie będzie mu śpiewane czy czytane bajki przed snem.

Mity na temat żłobków

W przeszłości faktycznie niektóre żłobki miały złą reputację. Ale dzisiaj wszystko zmieniło się na lepsze. Obecnie przedszkola dbają o dobre warunki dla dzieci i zatrudniają wykwalifikowane osoby z doświadczeniem.

Jak wiele opiekunek na jedno dziecko w żłobku?

Zgodnie z "ustawą żłobkową" na jednego opiekuna przypada maksymalnie ośmioro dzieci.

Kto może pracować w żłobku?

Opiekunami w żłobkach mogą być osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, takimi jak nauczyciele czy pielęgniarki. Ale także osoby bez takich kwalifikacji, które mają doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jeśli brakuje doświadczenia, osoba taka musi najpierw przejść szkolenie.

Czy moje dziecko dostanie odpowiednią opiekę?

Rodzice się martwią, czy ich dziecko dostanie tyle uwagi, ile potrzebuje. Oczywiście, opiekunowie muszą zająć się kilkoma dziećmi naraz, ale wiedzą, jak zaspokoić indywidualne potrzeby każdego z nich. Są przecież profesjonalistami w swojej pracy.

Dodaj komentarz