Obiad na Wielką Sobotę Ciekawe pomysły na tradycyjne dania Czy trzeba pościć

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Obiad na Wielką Sobotę Ciekawe pomysły na tradycyjne dania Czy trzeba pościć

W obiad na Wielką Sobotę zapraszam Cię do zabawy świąteczną tradycją i przygotowania pysznych dań! W Polsce Wielka Sobota to ważny dzień, w którym wierni udają się do kościoła na poświęcenie koszyczków z symbolicznymi produktami spożywczymi. Wielu ludzi postępuje zgodnie ze zwyczajem i poświęca ten czas na modlitwę i refleksję duchową. Ale niektórzy zaczynają również świętowanie już w Wielką Sobotę. Jednak pojawia się pytanie, co przygotować na obiad w tym specjalnym dniu.

Najważniejsze świąteczne obchody związane z Wielkanocą przypada na Niedzielę Wielkanocną, ale wiele domów rozpoczyna już świętowanie w poprzednią sobotę – Wielką Sobotę. Tego dnia przygotowuje się święconkę, ozdabia mieszkania oraz piecze i gotuje ostatnie potrawy. Po wizycie w kościele niektórzy zapraszają do domu pierwszych gości. Ale co przygotować na takie spotkanie?

Warto pamiętać, że w Wielką Sobotę nie obowiązuje ścisły post (jak w Wielki Piątek), ale raczej post paschalny, więc nie trzeba zupełnie rezygnować z jedzenia mięsa. Jednak wiele osób wciąż decyduje się na posiłek bezmięsny.

W niektórych częściach Polski tradycyjnie posti się tylko do odwiedzenia kościoła i poświęcenia święconki. Ale lepiej być przygotowanym i zaplanować obiad bezmięsny na Wielką Sobotę, na wypadek gdyby nasi goście zdecydowali się powstrzymać od spożywania mięsa do śniadania wielkanocnego. Co więc możemy przygotować?

Oto kilka pomysłów na dania postne na Wielką Sobotę:

– Pieczony filet rybny, na przykład łosoś lub dorsz;

– Gulasz rybny;

– Zapiekane ziemniaki z warzywami i przyprawami;

– Jajka przygotowane na różne sposoby.

Na obiad w Wielką Sobotę wiele domów woli zjeść skromne, lekkostrawne dania. Większość osób stara się nie objadać i czeka na solidny posiłek dopiero do śniadania wielkanocnego. Tradycyjne dania, które często przygotowuje się tego dnia, to m.in. śledź w śmietanie z gotowanymi ziemniakami (np. w mundurkach), gotowana kapusta, szparagi z sosami, sałatka jarzynowa, jajka faszerowane, pasty jajeczna i rybne, a także różnego rodzaju pieczone ryby.

Przeczytaj więcej artykułów  Piosenki na 11 listopada Poznaj najpiękniejsze pieśni patriotyczne teksty

Sprawdź również nasze artykuły na temat wyciągania babki z formy, mrożenia żurku i przechowywania sałatki jarzynowej, które mogą okazać się przydatne!

Dodaj komentarz