Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Pierwsze oznaki ciąży tydzień po tygodniu stają się coraz bardziej widoczne, co pozwala mi zrozumieć, że będę mamą, nawet jeśli jeszcze nie zrobiłam testu ciążowego. Jakie pierwsze sygnały daje moje ciało?

W okolicach 10-15 dnia cyklu miesiączkowego uwalnia się dojrzała komórka jajowa z jajnika. Następnie rusza w kierunku macicy, a jeśli po drodze spotka plemnika i dojdzie do zapłodnienia, zarodek implantuje się w ścianie macicy po kilku dniach. Może towarzyszyć temu niewielkie krwawienie, które często jest mylone z miesiączką lub plamieniem przedmiesiączkowym. To pierwszy objaw rozwijającej się ciąży, ale nie występuje u wszystkich kobiet.

Niewielkie krwawienie jest pierwszym objawem ciąży

Po zagnieżdżeniu zarodek uruchamia lawinę hormonalną w moim organizmie. To właśnie hormony są odpowiedzialne za wszystkie objawy ciąży, które zaczynają być widoczne kilkanaście dni po implantacji.

Jednym z pierwszych objawów ciąży, choć niewidocznym gołym okiem, jest wzrost poziomu hormonu beta HCG. Jest to hormon produkowany przez zarodek i jego wysoki poziom jest niepodważalnym dowodem na to, że zostanę mamą.

Objawy ciąży tydzień po tygodniu: pierwszy miesiąc

W pierwszym tygodniu po zapłodnieniu zazwyczaj nie ma jeszcze żadnych objawów świadczących o tym, że w moim ciele rozwija się nowe życie. Pierwszym wyraźnym sygnałem jest brak miesiączki w drugim tygodniu po zapłodnieniu. Jest to spowodowane tym, że macica przestaje się oczyszczać i złuszczać.

Pod wpływem zmian hormonalnych w drugim lub trzecim tygodniu ciąży zaczynam odczuwać bolesność piersi. Są one bardziej wrażliwe na dotyk i mogą pobolewać. Sutki i brodawki mogą stać się ciemniejsze.

Ponadto, już w pierwszych tygodniach ciąży zaczynam odczuwać wahania nastroju. Jest to kolejny objaw spowodowany przez hormony. Mogę przechodzić przez różne emocje, od euforii do głębokiego smutku.

Przeczytaj więcej artykułów  Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku Co podarować wychowawcy z okazji końca nauki

Dodaj komentarz