Oblicz tydzień ciąży To proste

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Oblicz tydzień ciąży To proste

Oblicz tydzień ciąży! Wiedza, na którym etapie ciąży jestem, jest bardzo przydatna. Dzięki niej wiem, jakie dolegliwości mogę się spodziewać, bo wkrótce moje samopoczucie będzie zależne od trymestru. Chcę wiedzieć, jak dokładnie obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem!

Depositphotos

Oblicz tydzień ciąży! To ważne…

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, w którym jest tygodniu ciąży. Mogę to obliczyć sama, oprócz wizyt u ginekologa. Ta wiedza jest bardzo przydatna z kilku powodów. Każdy trymestr, miesiąc, a nawet tydzień, kiedy noszę dziecko pod sercem, jest inny. Moje ciało się zmienia, mogę odczuwać pewne dolegliwości, ale też dziecko intensywnie się rozwija. Wiedza, jaki to tydzień ciąży, pomoże mi rozróżnić normalne objawy od tych, które mogą być niepokojące. Ponadto wizyty u lekarza zależą od tygodnia ciąży, na przykład pierwsza wizyta powinna być około 13. tygodnia.

Wiedza, na jakim etapie rozwoju jest płód, również jest przydatna przyszłym mamom. Dzięki niej wiem, jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka. A jeśli wystąpi przedwczesny poród, lekarze będą mogli dostosować odpowiednie leczenie do wieku dziecka. Więc ta wiedza, który tydzień ciąży właśnie trwa, jest również przydatna w takich sytuacjach.

Kalendarz ciąży: który to tydzień?

Najczęściej stosowaną metodą obliczania tygodnia ciąży jest reguła Naegelego, którą stosują także ginekolodzy. Nie jest ona w 100% dokładna, ale pomaga określić mniej więcej etap ciąży. Wzór ten został nazwany na cześć niemieckiego położnika Franza Naegelego, który opracował tę metodę już w XIX wieku. Aby dowiedzieć się, który to tydzień ciąży, potrzebuję daty ostatniej miesiączki. Następnie dodaję 7 dni, odejmuję 3 miesiące, a następnie dodaję 1 rok, czyli termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Metoda ta jest niedokładna o około 2 tygodnie (ponieważ uwzględnia datę ostatniej miesiączki, a nie zapłodnienia, które zazwyczaj występuje w 14. dniu cyklu), ale wystarczy po prostu odjąć tę wartość od wyniku obliczeń. Metoda zakłada również, że ciąża trwa około 280 dni, czyli 40 tygodni.

Przeczytaj więcej artykułów  Prezent na Komunię dla chłopca Jak znaleźć oryginalny upominek

Jak inaczej obliczyć tydzień ciąży?

Oprócz wzoru Naegelego, możemy skorzystać z kalkulatorów tygodnia ciąży, dostępnych online. Coraz popularniejsze są także testy ciążowe, które pokazują, w którym tygodniu ciąży jesteśmy. Na przykład, na teście zamiast plusika pojawia się informacja "pregnant 1-2", co oznacza 1-2 tydzień ciąży. Test wskazuje etap ciąży do 3 tygodnia. Najbardziej skuteczną metodą jest jednak badanie USG, przeprowadzane przez lekarza.

Wiedza , jak obliczyć tydzień ciąży, jest bardzo przydatna. Dzięki niej możemy monitorować rozwój płodu i zdrowie matki, a także reagować, gdy zauważymy nieprawidłowe dolegliwości. Obliczanie tygodnia ciąży jest proste i szybkie, gdy się wprawimy.

Wiedza , jak obliczyć tydzień ciąży, jest bardzo przydatna. Dzięki niej możemy monitorować rozwój płodu i zdrowie matki, a także reagować, gdy zauważymy nieprawidłowe dolegliwości. Obliczanie tygodnia ciąży jest proste i szybkie, gdy się wprawimy.

Dodaj komentarz