Odra Niebezpieczna choroba zakaźna czy zwykła infekcja wieku dziecięcego

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Odra Niebezpieczna choroba zakaźna czy zwykła infekcja wieku dziecięcego

Odra, choroba zakaźna wieku dziecięcego, jest spowodowana wirusem odry. W przeszłości, gdy szczepionka przeciwko odrze nie była jeszcze dostępna, była to groźna choroba, ze względu na niebezpieczne powikłania, które mogła wywołać. Na szczęście dzisiaj mamy dostęp do szczepionek przeciwko chorobom, które dawniej dziesiątkowały populacje. Dowiedz się, czym charakteryzuje się odra, jej przebiegiem i dlaczego może być tak niebezpieczna dla zdrowia i życia człowieka.

Odra: objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem odry jest typowa wysypka. Wirus odry przenosi się drogą kropelkową, a także przez kontakt z wydzieliną z nosa i gardła osoby chorej. Wirus może być przenoszony drogą kropelkową nawet po 2 godzinach od opuszczenia pomieszczenia przez osobę zarażoną. Zakażenie może również nastąpić poprzez dotknięcie zabrudzonych wydzieliną z nosa i gardła przedmiotów. Ponad 90% osób, które mają kontakt z wirusem odry, zachoruje.

Objawy odry u dzieci i dorosłych

 • katar,
 • suchy, uciążliwy kaszel,
 • gorączka,
 • ból gardła,
 • wrażliwość na światło,
 • zaczerwienienie oczu,
 • charakterystyczny wygląd twarzy – jak po długim płaczu,
 • charakterystyczna wysypka w jamie ustnej – białe plamy z czerwoną linią,
 • czerwona wysypka na całym ciele.

Odra: wysypka

Ok. 2-4 dni przed pojawieniem się wysypki, chory może odczuwać złe samopoczucie, występuje gorączka, katar, kaszel oraz objawy zapalenia spojówek. Jak wygląda wysypka w przebiegu odry? Wysypka jest plamista, łączy się w mocno czerwone plamy, występują także nieregularne zmiany. Wysypkę można zauważyć najpierw za uszami, a następnie na szyi, twarzy, tułowiu, nogach i rękach. Wysypka utrzymuje się przez około 5 dni, po czym temperatura wraca do normy, a osoba stopniowo zdrowieje, choć mogą towarzyszyć jej katar i kaszel. Na końcu wysypka przybiera brązowy kolor i powoli zaczyna się złuszczać.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie wyrzucam skórek grejpfruta Łączę je z dwoma składnikami i mam ekologiczny środek czyszczący

Wirus odry: kiedy i komu grozi najbardziej?

Największe ryzyko zakażenia odrą występuje około 5 dni przed pojawieniem się wysypki u chorego, a także przez 4 dni po jej wystąpieniu. Najczęściej odra dotyka niemowlęta w wieku od 6 do 12 miesiąca życia, które nie zostały jeszcze zaszczepione, a także dzieci do 15 roku życia, które nie otrzymały dawki przypominającej szczepionki.

Komu najbardziej zagraża odra?

 • WCiąża przedwczesnego,
 • WCiąże niskiej wagi urodzeniowej dziecka,
 • Poronienie.

Odra u niemowląt może być nie tylko groźna, ale również uciążliwa i nieprzyjemna. Swędząca wysypka, złe samopoczucie i wysoka gorączka są wyczerpujące dla tak małego organizmu, dlatego często niemowlęta muszą być hospitalizowane z powodu zakażenia wirusem odry.

Leczenie odry

Nie ma obecnie skutecznych leków przeciwwirusowych przeciwko odrze. W leczeniu tej choroby stosuje się jedynie leczenie objawowe. Wysoką temperaturę obniża się lekami przeciwgorączkowymi, a uporczywy kaszel łagodzi się lekami przeciwkaszlowymi. Aby złagodzić wrażliwość na światło, choroba powinna przebywać w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Bardzo ważny jest też odpoczynek w łóżku i częste wietrzenie pokoju chorującej osoby.

Powikłania

 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • zapalenie mózgu,
 • zapalenie płuc,
 • podostre, postępujące zapalenie mózgu,
 • zapalenie ucha środkowego.

Ponad 30% zakażonych wirusem odry ma powikłania, zwłaszcza dzieci poniżej 5 roku życia i dorośli powyżej 20 roku życia.

Szczepionka przeciwko odrze

Mają przysłowie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i w przypadku odraki jest to prawda, zwłaszcza w kontekście małych dzieci. Obecnie szczepienia przeciwko odrze są podawane w dwóch dawkach. Pierwsza dawka między 13 a 15 miesiącem życia, a druga dawka przypominająca między 8-10 rokiem życia. Jest to kombinowana szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce, zawierająca osłabione wirusy. Po otrzymaniu 2 dawek, odporność na wymienione choroby wynosi 98% i utrzymuje się do końca życia. Osoby zaszczepione, które pomimo to zachorują na odrę, są mniej narażone na wystąpienie powikłań, które często towarzyszą tej chorobie zakaźnej.

Dodaj komentarz