Okres w ciąży Czy jest możliwy Co oznacza

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Okres w ciąży Czy jest możliwy Co oznacza

Czy jest możliwy okres w ciąży? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ w praktyce jest to zarówno możliwe, jak i niemożliwe. Gdzie leży ta sprzeczność?

Miesiączka w ciąży

Aby zrozumieć, co to jest miesiączka w ciąży, musimy najpierw wiedzieć, jak działa układ rozrodczy kobiety. Macica, w której rozwija się dziecko podczas ciąży, jest połączona z jajnikami przez jajowody. W jednym z jajników dojrzewa jajeczko, które jest uwalniane, gdy jest gotowe do zapłodnienia. Jajeczko to początkowo znajduje się w pęcherzyku Graffa. Ten pęcherzyk pęka i przekształca się w tzw. ciałko żółte, które zaczyna wydzielać hormon zwany progesteronem. Jajeczko podróżuje przez kilka dni wzdłuż jajowodów w stronę macicy. Jeśli napotka plemnika i dojdzie do zapłodnienia, zarodek trafia do macicy, gdzie znajduje bezpieczne miejsce do zakorzenienia i dalszego wzrostu. Miejscem tym jest jedna ze ścian macicy, która jest wyścielona błoną śluzową zwana endometrium. W tej fazie cyklu endometrium jest rozpulchnione i grubsze niż zwykle, co ułatwia implantację zapłodnionego jajeczka. Jeśli jajeczko nie zostanie zapłodnione, produkcja progesteronu zostaje zatrzymana, a błona śluzowa macicy zaczyna złuszczać się i jest wydalana z organizmu w postaci krwawienia menstruacyjnego.

Jeśli jednak jajeczko zostanie zapłodnione, zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Procesy hormonalne powodują, że błona śluzowa staje się jeszcze grubsza i lepiej ukrwiona, aby zapewnić odpowiednie warunki dla rozwijającego się zarodka. W związku z tym, nie ma potrzeby, a wręcz przeciwnie, żeby się złuszczała. Teoretycznie, miesiączka w ciąży, która zaczyna się od momentu zapłodnienia, nie powinna występować. Jednakże, krwawienie może wystąpić z innych powodów.

Okres w ciąży – czy to możliwe?

Z fizjologicznego punktu widzenia, ciąża i okres są wzajemnie wykluczające się. Jednak wielu kobiet twierdzi, że miały okres w ciąży. Jak to możliwe? Podczas zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy u 20% kobiet dochodzi do niewielkiego krwawienia. Gdy zapłodnione jajeczko przedostaje się do wnętrza, może uszkodzić naczynia krwionośne. Powstaje wtedy tzw. krwawienie implementacyjne. Ponieważ występuje ono w tym samym czasie, co spodziewana miesiączka, wiele kobiet uważa je za okres na początku ciąży.

Przeczytaj więcej artykułów  Pępek w ciąży - Jaki powinien być Co może sygnalizować

Różnica między krwawieniem implementacyjnym a miesiączką polega na ilości krwi i jej kolorze. W przeciwieństwie do miesiączki, krwawienie implementacyjne jest mniej obfite i ma ciemnoczerwony lub brunatny kolor. Krwi nie towarzyszą również charakterystyczne skrzepy. Ból brzucha towarzyszący krwawieniu jest lekki i ustępuje po kilku godzinach. Sama krwawienie trwa zwykle tylko 1-2 dni.

Kiedy udać się do lekarza?

To, co kobiety uważają za okres podczas ciąży, może być jedynie krwawieniem implementacyjnym, ale również może świadczyć o problemach z zagnieżdżeniem zarodka. Krwawienie we wczesnym stadium ciąży występuje u 20%-40% kobiet. Wiele z nich bierze pierwsze lub kolejne krwawienia za okres w ciąży. Jednak miesiączka w ciąży nie jest możliwa, a krwawienia z dróg rodnych mogą być objawem poważniejszych problemów, które zawsze powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Jedną z przyczyn krwawienia, które mogą przypominać okres podczas ciąży, są krwiaki. Inne przyczyny to ciąża pozamaciczna i poronienie. W przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej lub poronienia, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

Miesiączka w ciąży czy ciąża biochemiczna?

Około połowy przypadków ciąż kończy się tzw. poronieniem biochemicznym. Jest to sytuacja, w której zapłodnione jajeczko obumiera przed zagnieżdżeniem w macicy i jest wydalane z organizmu kobiety wraz z krwią przed 6. tygodniem ciąży. W większości przypadków organizm samoczynnie oczyszcza się z tkanek, co przez większość kobiet jest uważane za bardziej obfite krwawienie menstruacyjne. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż zwykła miesiączka, należy skonsultować się z lekarzem.

  • "Krwawienia w pierwszej połowie ciąży." Dr n. med. Jerzy Korczyński, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii, Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. Piotr Sieroszewski
  • "Znaczenie prognostyczne ultrasonograficznego rozpoznania krwiaka podkosmówkowego dla przebiegu ciąży" Anna Janowicz Grelewska, Piotr Sieroszewski

Dodaj komentarz