Opuchnięte kostki w ciąży Przyczyny i domowe sposoby na opuchnięte kostki

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Opuchnięte kostki w ciąży Przyczyny i domowe sposoby na opuchnięte kostki

Opuchnięte kostki w ciąży to częsta przypadłość dotykająca przyszłe mamy. Wcześniej czy później występują praktycznie u każdej z nas. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Opuchnięte ciało jest efektem zatrzymania wody w tkankach. Najczęściej puchną dłonie, stopy, kostki nóg i nadgarstków, łydki, czasem również twarz. Bardzo dużo wpływa na zatrzymanie wody progesteron. W czasie ciąży jego stężenie we krwi wzrasta, a badania pokazują, że ten hormon z nieznanych przyczyn powoduje zatrzymanie wody. Może to mieć związek z zatrzymywaniem sodu, który przyciąga cząsteczki wody, uniemożliwiając jej wydalenie.

Drugim powodem zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży i puchnięcia kostek jest fakt, że organizm przygotowuje się do porodu. Naturalnie zaczyna gromadzić zapasy wody na wypadek utraty dużej ilości krwi i płynów ustrojowych. Skutkiem tego jest jej nadmiar w organizmie, co prowadzi do opuchlizny.

Trzecią przyczyną opuchniętych kostek w ciąży jest nacisk powiększającej się macicy na żyły biodrowe. Krew ma trudności z odpływem z nóg w stronę serca, więc zalega w naczyniach krwionośnych dolnych partii ciała. To powoduje, że woda znajdująca się w krwi wnika do tkanek miękkich i powoduje obrzęki.

Czasami opuchlizna kostek może utrzymywać się jeszcze po porodzie. Jest to całkowicie normalne, ponieważ woda nie schodzi od razu po narodzinach dziecka. Opuchlizna może trwać nawet kilka tygodni, ale w końcu wszystko wraca do normy.

Co można zrobić w przypadku opuchniętych kostek w ciąży?

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc przeciwdziałać opuchliznie. Zastosowanie ich może całkowicie wyeliminować problem lub przynajmniej znacznie go zmniejszyć.

Jednym z ważnych czynników jest picie dużej ilości wody. Może się wydawać paradoksalne, że picie więcej wody pomaga, ale tak właśnie jest. Picie wody stymuluje pracę nerek, co pozwala na usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Ponadto, świeża woda pomaga usunąć szkodliwe substancje z organizmu, które również mogą przyczyniać się do powstawania opuchlizny.

Przeczytaj więcej artykułów  Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych

Należy również uważać na ilość spożywanej soli. Nie trzeba całkowicie z niej rezygnować, ponieważ zarówno jej niedobór jak i nadmiar mają negatywny wpływ na opuchliznę.

Ważne jest również unikanie długiego stania. Jeśli musisz stać, staraj się zmieniać pozycję i poruszać stopami. Również częsta zmiana pozycji, zwłaszcza podczas siedzenia lub leżenia, może pomóc w zapobieganiu opuchliznie.

Podczas leżenia warto położyć się na lewym boku. To pomoże w usprawnieniu krążenia krwi, co zmniejsza ryzyko opuchlizny. Unikaj również leżenia na plecach, ponieważ może powodować ucisk na naczynia krwionośne w miednicy.

Gdy odpoczywasz, warto podnieść nogi ponad poziom serca. To wspomaga krążenie krwi i ułatwia odpływ krwi i limfy, które są składnikami wody, z nóg do serca. Można również nosić rajstopy uciskowe, które mają korzystny wpływ na krążenie krwi i pomagają zapobiegać obrzękom.

Dodatkowo, można stosować maści i żele zawierające heparynę oraz wyciąg z kasztanowca. Te substancje działają przeciwobrzękowo i poprawiają krążenie krwi.

Moczenie stóp w chłodnej wodzie z solą morską lub olejkiem miętowym może również przynieść ulgę. Można także używać chłodnych okładów na kostki.

Dodaj komentarz