Opuchlizna po porodzie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Opuchlizna po porodzie

Opuchlizna po porodzie to problem, który dotyczy wielu świeżo upieczonych mam. Jej nasilenie bywa różne, ale zawsze powoduje dyskomfort i pragnienie jak najszybszego ustąpienia objawów. Istnieje na szczęście kilka sprawdzonych sposobów radzenia sobie z tym nieprzyjemnym dolegliwościami.

Spuchnięte nogi po porodzie

Obrzęki po porodzie mogą występować praktycznie na każdej partii ciała: na twarzy, brzuchu, dłoniach… Najbardziej uciążliwe okazują się jednak z reguły na kończynach dolnych, utrudniając poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Niektóre kobiety są zaskoczone takimi objawami i zastanawiają się, dlaczego ciało po urodzeniu dziecka nie wraca do swojej pierwotnej formy.

Opuchlizna po porodzie wynika głównie z działania hormonów. Zwłaszcza progesteron ma wpływ na zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. Powoduje również rozszerzenie żył, co spowalnia przepływ krwi. To wszystko prowadzi do powstania obrzęków i żylaków.

Drugim powodem opuchlizny po porodzie jest zwiększona ilość krwi w organizmie kobiety, która jest produkowana w okresie ciąży. Po porodzie ta nadmierna ilość krwi przyczynia się do pojawienia się obrzęków. Podczas samego porodu krew przepływa głównie do dolnej części ciała, co ma wpływ na jego wygląd po rozwiązaniu.

Inną przyczyną opuchlizny po porodzie są często podawane kroplówki z oksytocyną, które mają na celu wzmocnienie organizmu rodzącej kobiety. Ta substancja także może gromadzić się w organizmie.

Opuchlizna nóg po cesarskim cięciu

Mimo że cięcie cesarskie pozornie wpływa tylko na jamę brzuszną, czasami może powodować również nasilone obrzęki nóg. Mogą one utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. W takim przypadku zaleca się monitorowanie pracy nerek i tarczycy oraz wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Lekarz może również zalecić przyjmowanie leków doustnych, które pomogą zlikwidować opuchliznę nóg po cesarskim cięciu.

Przeczytaj więcej artykułów  Najpiękniejsze imiona żeńskie zagraniczne Te propozycje urzekają oryginalnością i wyjątkowym

Opuchnięte kostki po porodzie

Opuchlizna nóg po porodzie może wynikać z nieprawidłowej diety. Chodzi zwłaszcza o nadmiar soli, a dokładniej o jony sodu. Mamy z problemami nerkowymi powinny unikać nadmiernego spożycia soli.

Spuchnięte stopy po porodzie

Bezpośrednio po porodzie stopy kobiety mogą być jeszcze bardziej opuchnięte niż w czasie ciąży. To zjawisko powinno ustąpić po kilku dniach, ale może się okazać, że na stałe zyskamy większy rozmiar buta. Za to odpowiada hormon relaksyna, który rozluźnia więzadła i stawy w miednicy, aby dziecko mogło się urodzić. Ten sam hormon może jednak trwale powiększyć stopy.

Opuchlizna po porodzie – co robić?

  • właściwa dieta – ograniczenie cukru, tłuszczu i soli na rzecz potasu oraz dużej ilości wody i herbaty ziołowej,
  • masaże i okłady,
  • aktywność fizyczna – zwłaszcza trzymanie nóg w górze ponad poziom serca przez około 30 minut. Pomaga to w odpływie krwi i stopniowym zmniejszaniu się opuchlizny po porodzie.

Opuchlizna po porodzie – pytania i odpowiedzi:

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu po porodzie?

Przede wszystkim zaleca się… pić więcej wody! To pomoże organizmowi pozbyć się nadmiaru płynów. Dobrym wyborem jest także herbata z mniszkiem lekarskim.

Kiedy zniknie opuchlizna po porodzie?

Powinno to nastąpić po około tygodniu, a najpóźniej po kilkunastu dniach. Jeśli tak się nie stanie, warto skonsultować się z lekarzem.

Powinno to nastąpić po około tygodniu, a najpóźniej po kilkunastu dniach. Jeśli tak się nie stanie, warto skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz