Orzechy w ciąży i podczas karmienia piersią

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Orzechy w ciąży i podczas karmienia piersią

Orzechy i zdrowie są nieodłączne od siebie. Od wieków wiadomo, że orzechy mają korzystny wpływ na nasze ciało i dlatego powinny być obecne w naszej codziennej diecie. Jednak trzeba pamiętać, że orzechy mogą powodować silne alergie. Dla uczulonych na nie osoby, spożycie orzechów może nawet zakończyć się śmiercią! Jak orzechy wpływają na kobiety w ciąży? Czy można jeść orzechy podczas karmienia piersią?

Najważniejsze informacje:

 • Orzechy zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka i hormonalnej równowagi u przyszłej mamy.
 • Kwasy omega-6 zawarte w orzechach pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
 • Należy pamiętać, że orzechy są silnym alergenem.
 • Orzechy: właściwości

  Orzechy są najprawdopodobniej najstarszą znaną ludzkością jadalną rośliną. Spożywane były już 7000 lat p.n.e. Pierwsze uprawy orzechów powstały w starożytnej Persji. Początkowo nazywano je nawet perskimi orzechami włoskimi. Szybko zyskały popularność na całym świecie i stały się łatwo dostępne na każdym kontynencie.

  Wszystkiego rodzaje owoców są niesamowitym darem od natury. Zawierają wiele cennych składników odżywczych. Szczególnie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mają kluczowy wpływ na metabolizm i układ nerwowy. Orzechy chronią także nasze serce. Obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi. Orzechy są też doskonałym źródłem wapnia i magnezu. W 100 gramach orzechów znajduje się aż 158 mg magnezu! Oprócz tego orzechy dostarczają także fosforu, potasu i cynku.

  Orzechy w ciąży

  Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne we wszystkich rodzajach orzechów, mają pozytywny wpływ na nasz układ hormonalny. Prawidłowe funkcjonowanie tego układu jest niezwykle ważne w czasie ciąży, dlatego orzechy są polecane przyszłym mamom. Dodatkowo, orzechy zawierają kwasy omega-6, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi, dlatego orzechy są polecane kobietom w ciąży, które cierpią na nadciśnienie, co może prowadzić do stanów zagrożenia życia dla matki i dziecka.

  Przeczytaj więcej artykułów  Orzeszki ziemne w ciąży i podczas karmienia piersią

  Orzechy a karmienie piersią

  Orzechy są ogólnie uznawane za doskonały źródło składników odżywczych. Jednak należy pamiętać, że są również potężnym alergenem. Jeśli w rodzinie występowały przypadki alergii na orzechy, lepiej unikać ich spożywania podczas karmienia piersią. Nawet mała ilość alergenu może wywołać ostre reakcje układu odpornościowego dziecka, co jest bardzo niebezpieczne.

  Jeżeli jednak nie ma historii alergii na orzechy w rodzinie, można starać się wprowadzać je ostrożnie do diety dziecka. Sugeruje się zjedzenie niewielkiej ilości orzechów – dosłownie 1-2 sztuk. Następnie przez kilka godzin należy monitorować dziecko, aby sprawdzić, czy nie występują żadne niepokojące objawy.

  Dodaj komentarz