Osoś wędzony w ciąży i podczas karmienia piersią

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Osoś wędzony w ciąży i podczas karmienia piersią

Łosoś jest nazywany królem ryb. Jest smaczny na wiele różnych sposobów – pieczony, smażony, grillowany, gotowany, a nawet surowy jako dodatek do sushi. W Polsce szczególnie lubimy go jako wędzoną rybę. Jego delikatny, a jednocześnie intensywny smak doskonale komponuje się z sałatkami, kanapkami, makaronami i przekąskami. Jednak łosoś wędzony zyskał złą reputację jako ryba, której ciężarne kobiety powinny unikać. Czy to prawda? Czy można jeść wędzonego łososia w ciąży? Czy może on zaszkodzić dziecku podczas karmienia piersią?

Łosoś jest uważany za rybę wyjątkową. Może ważyć nawet 40 kilogramów i osiągać długość 150 centymetrów. Zawsze był uważany za rybę drogą, na którą mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Dziś jego cena nadal nie należy do najniższych, ale warto sobie od czasu do czasu pozwolić na jego smak, ponieważ ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.

Właściwości wędzonego łososia

Łosoś jest rybą tłustą. Zawiera wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy omega-3 i omega-6 chronią serce i układ krążeniowy przed chorobami i mają korzystny wpływ na pracę mózgu. Spożywanie ich obniża ilość złego cholesterolu i zastępuje go dobrym.

Łosoś zawiera również wiele witamin z grupy B: B1, B2, B6, B12. Znajdują się w nim także witamina A, E i D. Łosoś dostarcza także wapnia, fosforu, potasu i jodu.

Wędzony łosoś w ciąży

Jak już wspomniano wcześniej, łosoś nie jest najtańszą rybą, ale często można go znaleźć w promocyjnych cenach – wtedy trzeba być ostrożnym, ponieważ może pochodzić z hodowli. Specjaliści zalecają unikanie jedzenia ryb hodowlanych w zamkniętych klatkach. Zazwyczaj są one karmione niskiej jakości paszami zawierającymi antybiotyki i sztuczne barwniki. Mięso takich ryb może również zawierać dużą ilość metali ciężkich i dioksyn.

Przeczytaj więcej artykułów  Mini pączki w 15 minut - przepis który zrobią furorę w tłusty czwartek

Badania przeprowadzone przez norweskich i brytyjskich naukowców dają alarmujące wyniki. Obecność szkodliwych substancji pochodzących z hodowlanego łososia w ciele matki ma negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Maluchy rodzą się mniejsze i z niższą masą ciała, w gorszym stanie fizycznym. Toksyny obecne w rybie mogą prowadzić do wad rozwojowych u płodu, uszkadzać mózg i wywoływać autyzm.

Dlatego ciężarne kobiety, które nie są pewne pochodzenia łososia, powinny unikać jego spożywania w czasie ciąży. Jeśli jednak wiesz, że ryba pochodzi z zaufanego źródła, możesz sobie od czasu do czasu pozwolić na jej smak. Nie przekraczaj jednak 100 gramów wędzonego łososia tygodniowo. Nawet jeśli ryba dorastała w naturalnym środowisku i nieodpowiednio nie została dokarmiana, nadal może zawierać szkodliwą rtęć pochodzącą z kwaśnych deszczów i zanieczyszczeń mórz i oceanów.

Wędzony łosoś a karmienie piersią

Łosoś może być bardzo alergizujący. Alergie na niego są dosyć częste i mogą przebiegać gwałtownie. Dlatego musisz uważnie obserwować dziecko po pierwszym karmieniu po spożyciu wędzonego łososia. Zjedz mały kawałek i obserwuj, czy u dziecka nie występują objawy alergii. Jeśli nie, śmiało możesz włączyć łososia do swojego jadłospisu. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z jego ilością, ponieważ nawet ryby pochodzące z pewnych źródeł mogą zawierać rtęć. W czasie karmienia piersią nie przekraczaj 100 gramów ryby tygodniowo.

Dodaj komentarz