Ożysko przodujące w ciąży OBJAWY ZALECENIA LECZENIE

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Ożysko przodujące w ciąży OBJAWY ZALECENIA LECZENIE

Łożysko przodujące w ciąży może prowadzić do poważnych problemów. Nie musisz jednak panikować, ponieważ aż 99% kobiet z łożyskiem przodującym donosi ciążę. Jakie są objawy łożyska przodującego?

 • Łożysko przodujące występuje u 0,1%-1% ciąż i mówimy o tym, gdy łożysko kobiety pokrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy.
 • Jednym z objawów łożyska przodującego są plamienia, a nawet silne krwawienia.
 • W przypadku łożyska przodującego w końcowym etapie ciąży płód nie układa się główką w dół. Dziecko jest ułożone poprzecznie, ukośnie lub pośladkami do kanału rodnego.
 • W większości przypadków łożysko przodujące jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Łożysko przodujące w ciąży

 • łożysko centralnie przodujące,
 • łożysko częściowo przodujące,
 • łożysko brzerznie przodujące,
 • łożysko “niskoschodzące”.

Jako przyszła mama, u której stwierdzono to schorzenie, musisz bardzo dbać o siebie i stosować się do zaleceń specjalisty. Jednak zanim zostanie zdiagnozowane u ciebie łożysko przodujące, możliwe, że zauważysz pewne niepokojące objawy. Jednym z nich jest krwawienie w czasie ciąży. Może to być nawet niewielkie plamienie, ale jeśli zauważysz jakiekolwiek krople krwi lub ciemny śluz, powinnaś natychmiast udać się do lekarza lub nawet do szpitala, ponieważ będzie potrzebne szybkie medyczne działanie. Krwawienia, które występują w przypadku łożyska przodującego, mogą być tak silne, że będziesz potrzebować transfuzji krwi, ale to zależy od różnych czynników.

Rozpoznanie przodującego łożyska w ciąży

Jedną z teorii wyjaśniających przyczyny przodującego łożyska jest teoria łącząca nieprawidłowe umieszczenie łożyska z uszkodzeniem błony śluzowej. Uszkodzenia takie mogą występować w obszarze, gdzie łożyska zagnieżdżały się w poprzednich ciążach lub mogą być związane z wyłyżeczkowaniem ściany macicy.

W związku z tym, jako czynniki ryzyka wystąpienia łożyska przodującego w ciąży wymienia się m.in. wiek matki i liczbę wcześniejszych ciąż. Przy przypadkach wieloródek łożysko przodujące występuje u ponad 5% kobiet. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia łożyska przodującego u palących papierosy kobiet jest dwa razy większe. Kobiety, u których wcześniej stwierdzono nieprawidłowe zagnieżdżanie się łożyska lub które miały wcześniejsze cięcie cesarskie, są również bardziej narażone na to schorzenie.

Przeczytaj więcej artykułów  Pani czy Pani kiedy wyraz pani piszemy z wielkiej a kiedy z małej litery

Łożysko przodujące najczęściej pojawia się u kobiet, które:

 • urodziły wiele dzieci;
 • przeszły ciążę mnogą;
 • miały cięcie cesarskie;
 • przeszły ciążę z powikłaniami;
 • korzystają z używek w trakcie ciąży;
 • przeszły zabiegi ginekologiczne, takie jak łyżeczkowanie macicy lub usunięcie mięśniaków.

Jednak nawet kobiety, które nie należą do żadnej z tych grup, mogą mieć łożysko przodujące w ciąży. Podejrzewa się jego wystąpienie u ciężarnych, u których po 20 tygodniu ciąży obserwuje się krwawienia z dróg rodnych o różnym nasileniu: najpierw są małe, potem stają się coraz silniejsze. Nieprawidłowości związane z zagnieżdżaniem się łożyska mogą sugerować również nieprawidłowe ułożenie płodu. Ryzyko wystąpienia skośnego lub poprzecznego ułożenia płodu jest 10-krotnie większe w przypadku przodującego łożyska, a miednicowego ułożenia 5-krotnie większe. Badanie powłok brzucha może wykazać niewłaściwy kształt brzucha i wysoko umiejscowioną część przodującą nad wejściem do miednicy. Wszystkie te objawy wskazujące na przodujące łożysko w ciąży stanowią podstawę do unikania badania wewnętrznego.

Ostateczne rozpoznanie jest oparte na bezpiecznym badaniu USG wykonanym po 20 tygodniu ciąży. Jeśli badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne sugeruje, że łożysko przesłania ujście wewnętrzne szyjki macicy, konieczne jest potwierdzenie rozpoznania wykonując dodatkowe badanie przezpochwowe.

Ostateczne rozpoznanie jest oparte na bezpiecznym badaniu USG wykonanym po 20 tygodniu ciąży. Jeśli badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne sugeruje, że łożysko przesłania ujście wewnętrzne szyjki macicy, konieczne jest potwierdzenie rozpoznania wykonując dodatkowe badanie przezpochwowe.

Dodaj komentarz