Papier do pieczenia Która strona na blachę a która do ciasta

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Papier do pieczenia Która strona na blachę a która do ciasta

Piece papier do pieczenia to jedno z tych tematów, którym musieliśmy się nauczyć radzić w kuchni. Wiele osób nie wie, którą stronę papieru powinno się ułożyć na blaszce, a która stronę powinno się przylepić do ciasta. Powiem ci teraz, że jednostronnie powlekane papiery należy ułożyć na blaszce w taki sposób, aby ich powlekana strona przylegała do ciasta. Jeśli jednak masz papier obustronnie powlekany, możesz go położyć jakkolwiek chcesz. Ale co, jeśli nie masz papieru do pieczenia? Spokojnie, możesz użyć zwykłego papieru śniadaniowego – wystarczy go posmarować tłuszczem.

Jak używać papieru do pieczenia?

Używanie papieru do pieczenia jest naprawdę proste. Po prostu wyłóż całą blachę papierem, tak aby dokładnie pokryła jej powierzchnię. Ważne jest, aby papier wystawał trochę poza brzegi formy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wyjąć ciasto z formy i będziesz miał pewność, że nie przywrze do blachy.

Czy papier do pieczenia trzeba smarować tłuszczem?

Wielu ludzi smaruje swoje formy tłuszczem przed ułożeniem na nich papieru do pieczenia. Ale prawda jest taka, że nie jest to konieczne. Papier do pieczenia ma właściwości chroniące przed przywieraniem i przypalaniem. Dodatkowe natłuszczenie blachy może być potrzebne tylko wtedy, gdy nie masz papieru do pieczenia i używasz zamienników. Ale jeśli masz papier, nie musisz smarować tłuszczem.

Czy zawsze potrzebujesz papieru do pieczenia?

Zależy to od przepisu i rodzaju ciasta, które chcesz upiec. Papier do pieczenia jest niezbędny dla kruchych i półkruchych ciast. Jednak małe ciasteczka można upiec bezpośrednio na boczce, która jest natłuszczona. To samo dotyczy większych wypieków – używaj papieru do pieczenia lub papieru śniadaniowego, które wcześniej posmarowałeś tłuszczem. Dzięki temu łatwiej je wyjmiesz z formy i zminimalizujesz ryzyko, że się złamią.

Przeczytaj więcej artykułów  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim Trudny czas nie tylko dla mamy

Czy papier do pieczenia jest konieczny do francuskich ciast?

Nie jest konieczny, ale warto go użyć nawet do ciast drożdżowych lub francuskich. Papier ochroni formę przed dodatkowymi zabrudzeniami i ułatwi jej późniejsze czyszczenie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, którą stroną papieru użyć, więc zawsze warto zapoznać się z instrukcjami w przepisie, aby uniknąć rozczarowania.

Pytania rodziców:

Czy papier do pieczenia należy smarować tłuszczem?

Nie ma takiej potrzeby. Papier do pieczenia ma właściwości, które chronią ciasta przed przywieraniem. Nie musisz smarować ani papieru, ani formy dodatkową warstwą tłuszczu. Po prostu ułóż papier na blaszce tak, aby śliska strona przylegała do ciasta.

Jak używać papieru do pieczenia?

Wystarczy wyłożyć nim całą blachę, tak aby pokrył całą jej powierzchnię i wystawał jeden kawałek papieru poza brzegi formy. To ułatwi wyjęcie ciasta z formy.

Czy papier do pieczenia jest szkodliwy?

Nie, ale ważne jest, aby używać wysokiej jakości, naturalnego papieru do pieczenia i stosować się do instrukcji na opakowaniu.

Co można zastosować zamiast papieru do pieczenia?

Jeśli nie masz papieru do pieczenia, możesz użyć papieru śniadaniowego. Wtedy konieczne jest jednak dodatkowe posmarowanie formy tłuszczem. Możesz użyć margaryny, smalcu, oleju lub oliwy – wszystko zależy od konkretnego przepisu.

W sytuacji, gdy nie masz papieru do pieczenia i nie możesz go teraz zdobyć, możesz użyć zwykłego papieru śniadaniowego. Należy tylko pamiętać, żeby wtedy posmarować formę dodatkową warstwą tłuszczu. Możesz użyć margaryny, smalcu, oleju lub oliwy – to zależy od przepisu.

Dodaj komentarz