Paracetamol w ciąży

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Paracetamol w ciąży

Kiedy jestem w ciąży, muszę uważać na przyjmowanie leków, nawet tych, które wcześniej brałam bez zastanowienia. Nie jestem pewna, czy dany lek nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku. W tym artykule dowiesz się, jak jest z popularnym paracetamolem.

Paracetamol to bardzo popularny w Polsce lek przeciwbólowy, obok ibuprofenu. To chemiczny związek, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie podrażnia i nie uszkadza żołądka, więc jest bezpieczny dla pacjentów w każdym wieku.

Paracetamol dobrze radzi sobie z różnymi rodzajami bólu, zarówno słabym, jak i silnym. Pomaga w bólach głowy, migrenowych, miesiączkowych, mięśniowych i stawowych. Może też złagodzić bóle związane z chorobami nowotworowymi. Jest dobry na przeziębienie – łagodzi ból głowy, obniża gorączkę i zmniejsza bolesność mięśni.

Paracetamol jest dostępny bez recepty, ale w czasie ciąży warto skonsultować przyjmowanie jakichkolwiek leków, nawet tych bez recepty, z ginekologiem.

Ostatnie badania pokazały, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży może zwiększyć ryzyko astmy u dziecka. Lek może powodować świszczący oddech, który jest jednym z objawów astmy. Choć nie jest to do końca potwierdzone, należy zachować ostrożność.

Pojawiają się również obawy, że paracetamol w ciąży może obniżyć poziom testosteronu. To może być problem, jeśli rozwija się chłopiec, ponieważ testosteron ma istotny wpływ na rozwój płodu płci męskiej.

Lekarze odradzają przyjmowanie paracetamolu w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie rozwijają się kluczowe organy dziecka, jego układ nerwowy i mózg. Ze względu na to, że wpływ paracetamolu na rozwijające się dziecko nie jest dostatecznie zbadany, ginekolodzy sugerują powstrzymanie się od przyjmowania go w tym okresie, zgodnie z zasadą "lepiej dmuchać na zimne".

Paracetamol może być przyjmowany przez ciężarne kobiety, które przekroczyły pierwszy trymestr, ale tylko w niewielkich dawkach. Nie ma jednoznacznych dowodów, jak duża ilość może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód, dlatego lekarze zalecają ostrożność. Maksymalna dawka nie powinna przekraczać zalecanej przez producenta dawki dobowej, która zwykle wynosi 4g na dobę.

Przeczytaj więcej artykułów  Niedojrzały pigwowiec - co z nim zrobić Warto wypróbować ten domowy sposób na dojrzewanie owoców

Jeśli korzystasz z paracetamolu w ciąży, leczenie powinno być krótkotrwałe. Niektórzy lekarze zalecają nie stosować go dłużej niż 2-3 dni.

Dodaj komentarz