Parabeny w kosmetykach Na co zwracać uwagę

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Parabeny w kosmetykach Na co zwracać uwagę

Parabeny – do niedawna były używane we wszystkich kosmetykach. Obecnie jednak wiele firm decyduje się na ich wyeliminowanie ze swoich produktów. Ale czym właściwie są parabeny? Czy są bezpieczne w kosmetykach dla dzieci?

Parabeny: czym są?

Parabeny to po prostu składniki, które przedłużają trwałość kosmetyków. Są to substancje chemiczne, które chronią produkty przed pleśnią i bakteriami. Parabeny są używane w kosmetykach od wielu lat. Jednak teraz coraz więcej producentów rezygnuje z ich stosowania.

Parabeny w kosmetykach

Parabeny można znaleźć w wielu produktach, takich jak kremy, szampony, balsamy do ciała, odżywki do włosów, żele pod prysznic i produkty po goleniu. Jednak w ostatnich latach parabeny były krytykowane za powodowanie alergii, chorób skóry i nawet raka. Warto jednak wiedzieć, że parabeny są jedną z najbardziej dokładnie badanych grup substancji konserwujących. Są bezpieczne w odpowiednich ilościach i nie powinny być szkodliwe dla zdrowia.

Lista parabenów w kosmetykach

W Polsce tylko 56 parabenów jest dozwolonych w kosmetykach. Pełną listę można znaleźć w przepisach prawa. Najczęściej używane nazwy to: methylparaben, aseptin, heptylparaben, ethylparaben, buthylparaben i nipagin.

Parabeny: czy są rakotwórcze?

W przeszłości pojawiły się doniesienia, że parabeny mogą być rakotwórcze. Jednak żadne badania nie potwierdziły tych pogłosek. Warto jednak zauważyć, że parabeny zostały zastąpione innymi substancjami konserwującymi. Tak czy inaczej, kosmetyki bez parabenów są obecnie łatwo dostępne.

Parabeny w kosmetykach dla dzieci

Parabeny można znaleźć nie tylko w kosmetykach dla dorosłych, ale także w produktach dla dzieci. Choć nie są one szkodliwe, większość pediatrów zaleca unikanie kosmetyków dla dzieci zawierających parabeny. Decyzja należy do rodziców, ale warto rozważyć alternatywne środki pielęgnacji, które nie zawierają tych substancji.

  • 5 najczęstszych problemów zdrowotnych u niemowląt
  • Wyprawka dla noworodka – czy chusteczki są niezbędne?
  • Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Przeczytaj więcej artykułów  Orgazm sutkowy

Dodaj komentarz