Parzenie kapusty na gołąbki – Jak sparzyć kapustę na gołąbki

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Parzenie kapusty na gołąbki - Jak sparzyć kapustę na gołąbki

Jak zaparzyć kapustę na gołąbki? Gołąbki są tradycyjnym polskim daniem. Mogą mieć nadzienie z mięsa, ryżu, kaszy lub grzybów. Wszystkie wersje uwielbiam i nimi się zachwycam. Liście kapusty są najważniejsze w tym daniu. Jak zaparzyć kapustę na gołąbki, żeby nie była twarda?

Najważniejsze rzeczy w tym artykule:

 • Kapusta zaparzona w mikrofali zachowuje wartości odżywcze.
 • Jeśli zaparzamy kapustę w gorącej wodzie, dodajemy sól.
 • Kapustę trzeba zaparzyć intensywnie, ale krótko.
 • Jak zaparzyć kapustę na gołąbki?

  Jak zaparzyć kapustę na gołąbki? Pierwszym krokiem jest oddzielenie liści kapusty od główki. Żeby liście łatwo odchodziły, usuwam głąb. Potem kładę liście do dużej garnki i zalewam je gorącą wodą. Dodaję też 2 łyżki oleju. Podczas zaparzania, obracam liście, żeby wszystkie były dobrze sparzone. Kapustę na gołąbki gotuję przez około 8 minut, żeby mieć pewność, że będą miękkie. Sparzone liście układam w misce lub garnku i czekam, aż ostygną. Ostrożnie usuwam białą część liści ostrym nożem. Muszę uważać, żeby nie uszkodzić liści.

  Szybki sposób na zaparzanie kapusty na gołąbki

  Jak zaparzyć kapustę na gołąbki? Szybki i ciekawy sposób to pieczenie kapusty w piekarniku. Nasze mamy i babcie korzystają z tej metody. Trzeba tylko usunąć głąb nożem i włożyć kapustę do rękawa do pieczenia. Rękaw związać i włożyć do rozgrzanego piekarnika (200°C). Piec przez około 30 minut. Potem delikatnie wyjąć kapustę – liście same będę odchodzić.

  Inny sposób to tradycyjne zaparzanie liści kapusty na gołąbki w gorącej wodzie. Wrzucam główkę kapusty do większego garnka z gorącą wodą, solą i olejem. Gotuję aż do miękkości, potem wyjmuję i studzę. Tak zaparzona kapusta nie będzie twarda. Potem wystarczy obrać liście.

  Przeczytaj więcej artykułów  Od 700 do nawet 3 5 tys zł miesięcznego dodatku Nowe świadczenie wchodzi w życie Wypłaty w trzech

  Dobrym (ale czasochłonnym) sposobem jest zamrażarka. Zaskakujące, prawda? Kapustę wkładam do zamrażarki na noc. Rano wyjmuję i czekam aż się rozmrozi. Będzie miękka, a liście same będą odchodzić. Ten sposób nie jest szybki, ale działa. Jak ugotować kapustę na gołąbki? Najlepiej gotować ją w gorącej wodzie około 10 minut, często obracając liście żeby równomiernie się sparzyły. Ile zaparzać kapustę na gołąbki? 10 minut powinno starczyć, choć może czasem potrzebować więcej. To zależy od rodzaju kapusty.

  Zaparzanie kapusty na gołąbki w mikrofalówce

  Mikrofalówka to bardzo użyteczne urządzenie. Możemy w niej podgrzewać różne dania, ale też zaparzać kapustę. Najważniejsze jest to że nie używamy wody. Wkładam całą główkę kapusty do mikrofalówki, wcześniej usuwając twardszą część – czyli głąb. Ustawiam na dużą moc i zostawiam na około 10 minut. Potem sprawdzam, czy kapusta jest miękka i oderwę liście.

  Ważną zaletą zaparzania kapusty w mikrofalówce jest to, że nie traci swoich składników odżywczych, tylko je zachowuje. W przeciwieństwie do gotowania w wodzie. Poza tym, liście zaparzane w mikrofalówce szybko stają się miękkie i chrupiące. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj kapusty, bo nie wszystkie nadają się do takiego zaparzania, np. kapusta włoska lub młoda. Teraz wiesz, jak zaparzyć kapustę na gołąbki.

  Rodzice pytają, jak zaparzyć kapustę na gołąbki:

  Jak zaparzyć kapustę coolwrap?

  Kapustę oberwać na ładne liście. Włożyć je na około minutę do wrzątku, a potem zalać zimną wodą.

  Jak zaparzyć młodą kapustę na gołąbki?

  Jest kilka sposobów. Albo w gorącej wodzie, albo w mikrofalówce.

  Jak zaparzyć kapustę na gołąbki w mikrofalówce?

  Wystarczy włożyć ją do mikrofalówki, ustawić na dużą moc i poczekać kilka minut, aż kapusta zmięknie.

  Jak długo zaparzać kapustę na gołąbki?

  Przeczytaj więcej artykułów  Minister Czarnek zapowiada nowy zakaz w szkołach To są rzeczy obrzydliwe

  To zależy od jej rodzaju. Młoda lub włoska kapusta potrzebuje kilku minut, a biała jest twardsza. Trzeba jej dać kilka do kilkunastu minut.

  Jak gotować kapustę na gołąbki?

  Tradycyjnie – wrzucić kapustę do wrzącej wody z solą i olejem. Gotować kilka minut, aż będzie miękka.

  Tradycyjnie – wrzucić kapustę do wrzącej wody z solą i olejem. Gotować kilka minut, aż będzie miękka.

  Dodaj komentarz