Pierwsze próby siadania

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwsze próby siadania

Kiedy niemowlę zaczyna siedzieć? Pierwsze próby siadania u niemowląt mogą pojawić się w różnym czasie. Niektóre maluchy zaczynają samodzielnie siedzieć już w 6 miesiącu życia, podczas gdy inne dopiero w 9 miesiącu czują się z tym swobodnie. W niektórych przypadkach nawet 3-miesięczne dzieci próbują usiąść – to nic strasznego!

Zachęcanie dziecka do siadania

Czy dziecko potrzebuje zachęty lub pomocy przy samodzielnym siadaniu? Tak naprawdę nie ma takiej potrzeby. To dziecko samo decyduje, kiedy zacznie siadać. Ty możesz jedynie stwarzać mu okazje do ćwiczenia mięśni potrzebnych do siadania. Odpowiednie bodźce przygotują niemowlaka do wysiłku, który jest niezbędny do utrzymania pionowej pozycji.

Nauka siadania

  • Dziecko ćwiczy mięśnie karku, ramion i tułowia już od pierwszych dni. Wystarczy je układać na brzuszku. Najlepiej na płaskiej i twardej powierzchni. Jego pierwszym treningiem będzie podnoszenie główki na przedramionach. Możesz pomóc mu, rozrzucając przed nim kolorowe zabawki i inne ciekawe przedmioty. Wkrótce maluch zacznie do nich sięgać.
  • Zabawa, turlanie i przewracanie z boku na bok to też świetne ćwiczenia przygotowujące do przyszłego siadania. Połóż się z dzieckiem na podłodze i zacznij je delikatnie turlać i przekładać z boku na bok. Możesz też położyć je na plecach i wyciągać do niego paluszek. Gdy będzie gotowe, samo spróbuje się podnieść. Pamiętaj, nigdy nie ciągnij dziecka za ręce!
  • Odzew na pierwsze próby siadania może być dodatkową motywacją. Jeśli dziecko zaczyna łapać się różnych przedmiotów, na przykład oparcia wózka, i samo próbuje się podnieść, pokaż mu, jak bardzo się cieszysz. Kiedy już usiądzie, pozwól mu na chwilę posiedzenia. Bądź spokojna. Jeśli samo usiadło, to znaczy, że jego kręgosłupowi nic nie grozi.
Przeczytaj więcej artykułów  Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę Nowe zasady

Kiedy już umiem samodzielnie siedzieć

Dopiero kiedy niemowlę już samodzielnie i sprawnie siedzi, może zacząć doskonalić tę umiejętność razem z Tobą. Na początku maluch będzie siedział przez chwilę w pozycji siedzącej. Aby wydłużyć ten wysiłek, zachęć go do wspólnej zabawy w pozycji siedzącej. Pamiętaj, że na początku układaj pod nim poduszkę, która uchroni go przed uderzeniem w przypadku upadku.

Staraj się, żeby na początku dziecko nie siedziało dłużej niż 15-20 minut. To wystarczający wysiłek dla mięśni niemowlaka.

W jakim wieku niemowlę powinno już samodzielnie siadać?

  1. W pozycji leżącej na plecach maluch pewnie podnosi główkę i potrafi ją utrzymać przez dłuższy czas.
  2. W pozycji na brzuszku dziecko opiera się na łokciach lub dłoniach. Niektóre dzieci próbują też zgiąć kolanka w kierunku brzucha, jakby miały zaraz zacząć raczkować.
  3. Dziecko chwyta Cię za ręce albo za oparcie wózka i próbuje samo się podciągnąć.
  4. Maluch jest w stanie samodzielnie usiąść na chwilę, kiedy Ty go w tej pozycji umieścisz.

A kiedy zaczęło siadać Wasze niemowlę?

A kiedy zaczęło siadać Wasze niemowlę?

Dodaj komentarz