Pierwsze objawy porodu Sprawdź czy powinnaś już jechać do szpitala

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwsze objawy porodu Sprawdź czy powinnaś już jechać do szpitala

Chociaż dużo mówi się o pierwszych objawach porodu, wiele mam nadal nie wie, kiedy naprawdę powinny udać się do szpitala. To trudne odróżnić wiedzę od rzeczywistych objawów porodu, szczególnie jeśli to nasza pierwsza ciąża.

Pregnant Belly Lover @Flickr /CC

Pierwsze objawy porodu

Poród jest wyjątkowym doświadczeniem dla kobiety. Z jednej strony, to radosne wydarzenie, gdy na świat przychodzi nasze wymarzone dziecko, ale z drugiej strony, jest to bardzo wyczerpujące dla naszego organizmu. Jeśli spodziewamy się pierwszego dziecka i nie mamy doświadczenia z poprzednimi ciążami, to początkowo cieszymy się byciem w ciąży, ale w miarę zbliżania się terminu porodu, często odczuwamy lęk. To jest zupełnie normalne (boimy się nieznanego), ale posiadanie wiedzy i odpowiednie przygotowanie może pomóc złagodzić ten strach. Warto wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy porodu, aby zdążyć dotrzeć do szpitala na czas.

Poród rzadko przebiega w ekspresowym tempie!

Każdy poród jest inny, choć z pewnością istnieje wiele podobieństw między nimi. Każdy organizm może reagować inaczej, mogą pojawić się komplikacje, a nawet czas trwania porodu może się różnić. Ogólnie rzecz biorąc, poród to proces, pod koniec którego na świat przychodzi dziecko i zostaje wydalone z macicy, razem z łożyskiem.

Poród składa się z trzech etapów, a każdy z nich ma swoje fazy. Pierwszy etap to rozwieranie szyjki macicy, drugi etap to parcie, a trzeci etap to wydalenie łożyska. Rzadko zdarza się, że poród przebiega bardzo szybko, dlatego tak ważne jest dotarcie na czas do szpitala. Jeśli szpital jest jednak oddalony, dobrze jest wiedzieć, jakie są pierwsze objawy porodu.

Przeczytaj więcej artykułów  Natura wspomaga naturalne karmienie

Jakie są objawy porodu?

Na filmach często widzimy, jak skurcze nagle dopadają kobietę w windzie, samochodzie, a nawet samolocie, a po chwili maluszek jest już na świecie. Oczywiście, prawdziwy poród nie jest tak szybki, i nie musimy obawiać się, że dziecko zacznie niespodziewanie przychodzić na świat w miejscach, które nie są do tego przystosowane.

Jednak gdy zbliża się termin porodu, kobieta i jej partner powinni być przygotowani na szybką reakcję i szybki transport do szpitala. Ciąża trwa aż 9 miesięcy, dlatego organizm zaczyna przygotowywać się do porodu już wcześniej. Pojawią się pewne oznaki, które mogą być bardziej lub mniej subtelne.

Pierwsze objawy porodu:

  • Obniżenie brzucha – to nie oznacza, że poród zaraz się zacznie, ale zazwyczaj dzieje się to kilka dni lub tygodni przed narodzinami dziecka. Jeśli zauważysz, że twój brzuch się obniżył, zwróć uwagę i bądź ostrożna.
  • Częstsze oddawanie moczu – jeśli brzuch opadł, płuca są mniej uciskane przez rozwijające się dziecko, więc oddychanie jest łatwiejsze. Jednakże, opadnięcie brzucha powoduje większy nacisk na pęcherz, więc częste oddawanie moczu oznacza, że poród jest blisko.
  • Odejście czopu śluzowego – czop śluzowy chroni dziecko przed infekcjami z zewnątrz. Jeśli go stracisz, oznacza to, że poród jest blisko. Może to trwać kilka godzin lub nawet kilka dni.
  • Skurcze przepowiadające – są one zwykle bezbolesne i krótkotrwałe, ale mogą sprawić ci wiele niepokoju. Pojawiają się one już na kilka tygodni przed terminem. Skurcze przepowiadające są nieregularne, więc łatwo je odróżnić od skurczy porodowych.
  • Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy – związane z silnym krążeniem krwi w narządach rodnych, może wystąpić lekkie plamienie.

Jakie jeszcze są oznaki porodu?

Przed porodem organizm kobiety przygotowuje się na to intensywne wydarzenie, przez co może wystąpić biegunka, wymioty, a także zwiększone zapotrzebowanie na jedzenie. Warto wiedzieć, że te objawy są związane z porodem. W końcu każda kobieta odczuwa niepokój przed porodem, co jest również naturalne. Dlatego ważne jest, aby być gotowym do wyjazdu do szpitala i omówić z partnerem, w jaki sposób się tam dostać, gdy rozpocznie się poród. Pewność, że dotrzesz na czas do szpitala i będziesz miała wsparcie partnera, pomoże ci uspokoić nerwy.

Przeczytaj więcej artykułów  Pozew rozwodowy wzór 2022 druk do pobrania Co warto wiedzieć przed złożeniem

Pod koniec ciąży możesz także odczuwać ból w dolnej części brzucha, podobny do bólu miesiączkowego. To normalne i nie oznacza, że poród zaraz się rozpocznie, ale z pewnością zbliża się ten moment.

Objawy porodu – to już?

Pierwsze objawy porodu, które wymieniliśmy, pojawiają się wcześniej niż sam poród. Proces porodu jest złożony, ale para rodzicielska często martwi się, że nie rozpozna poprawnie pierwszych oznak porodu i nie zdąży dotrzeć na czas do szpitala. Dlatego dobrze jest znać objawy, które zwiastują zbliżający się moment narodzin dziecka.

Należą do nich regularne skurcze, które stają się silniejsze i pojawiają się w równych odstępach czasu. Trudno jest przeoczyć takie objawy! Skurcze co 10 minut są sygnałem, że trzeba pojechać do szpitala, zwłaszcza jeśli kobieta już rodziła wcześniej. Poród prawdopodobnie przebiegnie szybciej i sprawniej, więc nie ma potrzeby czekać.

Oczywiście, nie można przeoczyć też oznak odejścia wód płodowych. Jeśli to się już stało, poród na pewno się rozpoczął i trzeba się jak najszybciej udać do szpitala. Jednak jeśli skurcze są regularne, pojawiają się co 10 minut (a nawet co 5 minut), a wody płodowe jeszcze nie odeszły, nie oznacza to, że można zwlekać z wyjazdem do szpitala. Czasami wody płodowe nie ulegają spontanicznemu odchodzeniu, ale poród mógł się już rozpocząć!

Oczywiście, nie można przeoczyć też oznak odejścia wód płodowych. Jeśli to się już stało, poród na pewno się rozpoczął i trzeba się jak najszybciej udać do szpitala. Jednak jeśli skurcze są regularne, pojawiają się co 10 minut (a nawet co 5 minut), a wody płodowe jeszcze nie odeszły, nie oznacza to, że można zwlekać z wyjazdem do szpitala. Czasami wody płodowe nie ulegają spontanicznemu odchodzeniu, ale poród mógł się już rozpocząć!

Dodaj komentarz