Pierwszy dzień jesieni 2023 Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwszy dzień jesieni 2023 Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień

Choć słońce jeszcze mocno świeci i temperatury są wysokie, lato powoli dobiega końca. Wszyscy, którzy kochają jesienną aurę, ciepłe herbaty, swetry i złociste liście na drzewach, wyczekują początku nowej pory roku. Już niedługo będziemy otoczeni właśnie takim krajobrazem. Kiedy dokładnie rozpoczyna się jesień 2023?

Kiedy pierwszy dzień jesieni 2023?

Początek sierpnia i września to wyjątkowy czas w ciągu roku. Choć teoretycznie trwa lato, na zewnątrz zaczynają pojawiać się już oznaki nadchodzącej jesieni. Pierwsze chłodne wieczory i opadające liście zapowiadają nową aurę.

W tym roku koniec lata nas niezwykle rozpieszcza dobrymi warunkami pogodowymi i trudno uwierzyć, że już niedługo wszystko się zmieni. Oficjalny pierwszy dzień kalendarzowej jesieni przypada na 23 września i tego dnia będziemy oficjalnie witali nową porę roku. W tym roku jest to sobota, co będzie doskonałą okazją do wybrania się na pierwszy jesienny spacer.

Kiedy zaczyna się astronomiczna jesień?

Co roku ustalana jest także data rozpoczęcia astronomicznej jesieni. Termin ten jest związany z równonocą jesienną, czyli momentem, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi, a jego promienie padają prostopadle na równik. Najczęściej zjawisko to przypada na 22 lub 23 września. W tym roku daty kalendarzowego i astronomicznego początku jesieni się pokrywają – jest to sobota, 23 września. Każdego dnia będzie coraz krócej światła, aż do przesilenia zimowego w grudniu.

  • Zasadź te jesienne kwiaty na balkonie. Są tak piękne, że sąsiedzi zielonią z zazdrości
  • Czy można sadzić ogórki na jesień? Tak, ale nie wszystkie. Z tych warzyw nic nie wyrośnie
  • Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Uczniowie będą zawiedzeni jesienią, ale drugi semestr zacznie się lepiej. Będzie też niespodzianka w czerwcu
Przeczytaj więcej artykułów  Mięśniaki macicy a ciąża

Dodaj komentarz