Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią Werandowanie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią Werandowanie

Właśnie urodziło się moje maleństwo. Niestety, pogoda na dworze nie jest zbyt przyjemna. Jest chłodno, szaro i ponuro. Ale to nic, wkrótce będziemy mogli wybrać się na spacer!

Muszę przyznać, że wychodzenie na dwór z dzieckiem to jedno z tych wydarzeń, które wywołują największe emocje u początkujących rodziców. Kiedy powinniśmy wyjść? Jak długo powinniśmy spacerować? Jak ubrać dziecko? Co zabrać ze sobą? Pediatrzy mówią, że na pierwszy spacer można się wybrać już tydzień po narodzinach dziecka, najlepiej w pogodny, bezwietrzny dzień. Jednak jesienią i zimą warto przede wszystkim wprowadzić werandowanie.

Werandowanie noworodka w listopadzie

Werandowanie to nic innego, jak stawianie wózka z dzieckiem przy otwartym oknie (lub na tarasie lub balkonie). Dzieje się tak po to, aby dziecko stopniowo przyzwyczajało się do przebywania na zimnym powietrzu. W chłodne i wietrzne dni można zacząć od solidnego wywietrzenia pokoju, w którym będziemy przebywać. Na ten czas zabierzmy dziecko do innego pomieszczenia. A kiedy wrócimy po 15–20 minutach, powietrze będzie świeże i chłodne. Dlatego ubierzmy dziecko tak, jakbyśmy wychodzili na dwór (patrz niżej) i postawmy wózek blisko otwartego okna. Werandowanie możemy rozpocząć w 4.–5. dniu życia dziecka. Powinno trwać 5–15 minut, w zależności od pogody. W kolejnych dniach stopniowo wydłużajmy czas.

Pierwszy spacer noworodka

Kiedy po kilku dniach werandowania organizm dziecka jest już gotowy do wyjścia, czas na spacer – możemy wyruszyć na naszą pierwszą wyprawę! Jednak pamiętajmy, że przy złej pogodzie nie powinniśmy zbyt długo spacerować: na początek wystarczy 20–30 minut. A gdy na dworze jest piękna, bezwietrzna aura, możemy spacerować dłużej – nawet godzinę. Na początku starajmy się chodzić blisko domu, abyśmy mogli spokojnie wrócić, jeśli dziecko nagle zacznie płakać lub zrobi siusiu. Stopniowo możemy wydłużać spacer, aż do 2 godzin dziennie, co jest idealnym czasem dla takiego małego dziecka.

Przeczytaj więcej artykułów  Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja nie tak korzystne jak obiecywał rząd Pomiatanie i naigrywanie

Uwaga! Przed wyjściem na dwór sprawdźmy nie tylko temperaturę, ale także siłę wiatru (wystarczy wyjść na balkon). Gdy wieje bardzo silny wiatr, odczuwana temperatura jest zdecydowanie niższa niż wskazywana na termometrze. Jeśli temperatura znajduje się poniżej zera, lepiej odłożyć spacer na później i przez kilka dni kontynuować werandowanie maluszka.

Po powrocie do domu

Po jesiennym spacerze zacznijmy od rozebrania dziecka, żeby się nie przegrzało. Jeśli jednak śpi spokojnie, nie budźmy go, tylko postawmy wózek przy uchylonym oknie i rozepnijmy kombinezon lub zdejmijmy kocyk. Dopiero gdy się obudzi, przewinmy i nakarmmy je. Ale przedtem mamy chwilę dla siebie!

RODZICE POLECAJĄ

WÓZEK

Dla noworodków i małych niemowląt najlepszy jest wózek z gondolą – sztywną i zabezpieczoną przed silnym wiatrem. Powinien także mieć daszek. W razie deszczu warto zabrać ze sobą osłonę przeciwwodną, która chroni dziecko przed deszczem. Pamiętajmy jednak, że działa jak dodatkowa warstwa ubrania!

UBRANKO

Wybór ubranka powinien być oparty na zdrowym rozsądku. Jesienią zdarzają się ciepłe dni, więc nie zawsze musimy całkowicie zakrywać dziecko (przegrzanie jest równie niezdrowe jak niedogrzanie). Pamiętajmy także, że podczas spaceru się rozgrzewamy, a dziecko pozostaje niemal nieruchome. Dlatego zasada brzmi: dziecko powinno mieć o jedną warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła (kocyk to również jedna warstwa ubrania!).

Cebulka – zakładanie ubrania warstwami (np. body, kaftanik, śpioszki, sweter i kombinezon) to najlepsze rozwiązanie, ponieważ kilka warstw ubrań lepiej ogrzewa (powietrze między ubrankami ogrzewa się), niż jedna warstwa ubrania. Ponadto, jeśli podczas spaceru okaże się, że jest cieplej niż myśleliśmy, zawsze możemy zdjąć jedną lub więcej warstw, aby dziecko się nie przegrzało.

CZAPECZKA

Czapeczka powinna dobrze przylegać do uszu i czółka. Jeśli kombinezon nie ma kaptura, warto założyć dodatkową ciepłą czapkę (czasem dziecko traci 30% ciepła przez głowę).

Przeczytaj więcej artykułów  Prezent na Dzień Nauczyciela Jakie upominki przygotować w ramach podziękowania dla nauczyciela

Pamiętaj! Aby sprawdzić, czy dziecko jest przemarznięte po spacerze, dotknijmy jego karku. Jeśli jest zimny, oznacza to, że dziecku przydałoby się więcej ubrania lub kocyk. Jeśli jest wilgotny, oznacza to, że dziecko się przegrzało.

4 kroki do wyjścia na spacer z noworodkiem

Aby nasz pierwszy spacer był przyjemnością, a nie stresem, dobrze się do niego przygotujmy.

KROK 1. Przygotujmy wózek i torbę. Zabierzmy dodatkowy kocyk (może się przydać, jeśli dziecku będzie zimno), telefon komórkowy i parasolkę.

KROK 2. Nakarmmy dziecko. Nie zapomnijmy także zmienić pieluszki. Mokra lub przepocona pieluszka nie jest dobrym towarzyszem, szczególnie w chłodne dni.

KROK 3. Przed wyjściem na spacer, na 10 minut przed wyjściem, posmarujmy twarz dziecka tłustym kremem dla niemowląt. Chroni to jego wrażliwą skórę przed działaniem zimna i wiatru. Jeśli przez chmury przechodzą promienie słoneczne, użyjmy kremu z filtrem ochronnym.

KROK 4. Najpierw ubierzmy się sami, a potem zaopiekujmy się ubieraniem dziecka (w tej kolejności, aby dziecko się nie przegrzało). I w drogę!

Na początku wydaje nam się, że wyjście z dzieckiem na spacer jest niemożliwe. Poprośmy więc kogoś, aby w pierwszych kilku dniach nam towarzyszył. Może to być tata, babcia lub koleżanka z większym doświadczeniem. Przekonamy się, że po kilku dniach poradzimy sobie z tym "spacerowym chaosem".

Na początku wydaje nam się, że wyjście z dzieckiem na spacer jest niemożliwe. Poprośmy więc kogoś, aby w pierwszych kilku dniach nam towarzyszył. Może to być tata, babcia lub koleżanka z większym doświadczeniem. Przekonamy się, że po kilku dniach poradzimy sobie z tym "spacerowym chaosem".

Dodaj komentarz