Pękajace usta u niemowlaka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pękajace usta u niemowlaka

Pękające usta u mojego niemowlaka to bardzo częsty problem. Skoro moje dziecko wkłada do buzi wszystko, co napotyka, to nic dziwnego, że często ma bolesne podrażnienia. Odnajduję zadrapania paznokciami, uderzenia grzechotką, a nawet zwiększoną podatność na działanie bakterii, słońca i wiatru. To wszystko sprawia, że usta mojego niemowlaka potrzebują specjalnej ochrony.

Zacznij od higieny

Żeby zapobiec problemom z pękającymi ustami u mojego niemowlaka, muszę zadbać o wzmożoną higienę. Ważne jest, żebym regularnie wyparzyła wszystkie przedmioty, które mają częsty kontakt z buzią mojego dziecka, takie jak kubki i smoczki. Powinnam także regularnie myć zabawki i obcinać ostre paznokcie. Nie zapominajmy o umyciu twarzy dziecka po każdym posiłku, szczególnie jeśli jest karmione piersią. W rozkładającym się pokarmie znajdują się bakterie, które mogą przyczynić się do rozwoju zajadów.

Zajady i popękane wargi utrudniają mojemu niemowlakowi jedzenie. Mogą być wynikiem kuracji antybiotykowej, braku witamin z grupy B lub osłabienia po przebytej infekcji. Nawet buziaki w usta (zwłaszcza jeśli osoba całująca jest przeziębiona) lub oblizywanie zabrudzonych smoczków zwiększają ryzyko wystąpienia spierzchniętych ust. Układ odpornościowy mojego malucha jeszcze nie potrafi bronić organizmu przed zarazkami, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o higienę. Jeśli usta mojego dziecka już są chore, powinnam regularnie smarować je specjalną maścią.

Czym smarować usta mojego niemowlaka i jak je ćwiczyć?

Skóra usteczek mojego niemowlaka jest bardzo cienka. Może jej zaszkodzić nawet niekorzystna pogoda. Przed wyjściem na spacer powinnam posmarować usta mojego dziecka odpowiednim kremem. Lepiej sięgnąć po wazelinę dla niemowląt lub specjalną, dziecięcą pomadkę. Cienka warstwa kosmetyku chroni usta zarówno latem, jak i zimą. Kiedy spierzchnięte usta mojego niemowlaka wymagają większej ochrony, smaruję je regularnie maścią na pękające brodawki.

Zadbanie o gimnastykę ust mojego dziecka także jest ważne, aby rozwijały się one prawidłowo. Moje dziecko może naśladować moje miny i przesadnie poruszać ustami, co pomoże w optymalnym rozwoju zgryzu. Dodatkowo dobrej kondycji ust sprawi im większą elastyczność i mniej skłonności do pękania.

Przeczytaj więcej artykułów  Piękne wiersze dla rodziców które wywołają uśmiech na ich twarzy

Kiedy udać się do lekarza z pękającymi ustami u mojego niemowlaka?

Jeśli chodzi o pękające usta u mojego dziecka, istnieje kilka sytuacji, w których warto skonsultować się ze specjalistą. Sucha skóra ust, zwłaszcza od wewnątrz, może wskazywać na odwodnienie. Opuchnięcie to częsty objaw ostrej reakcji alergicznej, a zasinienie (w połączeniu z utrudnionym oddychaniem) często wskazuje na zapalenie układu oddechowego. Jeśli wewnętrzna strona ustek jest pokryta białym nalotem, lekarz może zalecić stosowanie preparatu na pleśniawki. Największe zagrożenie stanowią czerwone krostki, które mogą z czasem zamienić się w strupy. Pękające usta z podobnymi zaczerwienieniami mogą wskazywać na opryszczkę, a ta może spowodować niebezpieczne zapalenie opon mózgowych.

Inną przypadłością, która nie powinna budzić obaw, jest ssawka u niemowlaka, czyli małe pęcherzyki na ustach. Podobne pęcherzyki pojawiają się w wyniku intensywnego ssania podczas karmienia piersią. Ssawka u niemowląt jest na szczęście niegroźna i zniknie samoistnie. Ale w pozostałych przypadkach pękające usta u mojego niemowlaka należy traktować jako pewien sygnał alarmowy.

Dodaj komentarz