Pleśniawki u niemowlaka

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pleśniawki u niemowlaka

Często zdarza się, że niemowlaki zarażają się pleśniawkami od swoich mam podczas porodu. Ale jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić?

Pleśniawki są spowodowane przez grzyby candida albicans. Te grzyby naturalnie występują w jelicie grubym człowieka, ale czasami atakują i powodują różne schorzenia, takie jak pleśniawki. Candida albicans zazwyczaj osiedla się w błonach śluzowych – nie tylko w jamie ustnej czy gardle, ale także w przewodzie pokarmowym. Powoduje zapalenie skóry, znane również jako wyprzenia.

Jak wyglądają pleśniawki?

Pleśniawki to białe plamki, które mogą być mylone z plamami po mleku. Pojawiają się wewnątrz jamy ustnej, na wewnętrznej stronie policzków, języka, dziąseł i podniebienia. Próba ich zetrzenia zazwyczaj prowadzi do krwawienia. Pleśniawki są bardzo bolesne i należy je jak najszybciej leczyć.

Pleśniawki u noworodka

Pleśniawki mogą pojawić się już u noworodka, który nie ukończył jeszcze pierwszego tygodnia życia. Są one wynikiem zarażenia się przez dziecko grzybami candida albicans podczas porodu. To zakażenie następuje podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny nosiciela grzyba.

Pleśniawki u niemowląt

Jeśli pleśniawki pojawiły się u niemowlaka, który ma już kilka tygodni lub miesięcy, może być kilka przyczyn ich obecności. Wszystkie te przyczyny mają wspólną podstawę – zarażenie dziecka grzybem candida albicans. To zakażenie może nastąpić na skutek chwilowego spadku odporności maluszka, spowodowanego na przykład ząbkowaniem lub przemijającą infekcją.

Dziecko może zarazić się grzybem także poprzez ssanie piersi mamy, na których obecne są drożdżaki, lub po wzięciu do buzi zabrudzonego smoczka. Może również dojść do zakażenia, jeśli mama jest nosicielem grzyba, a nie jest tego świadoma, gdy oblizuje smoczek dziecka przed podaniem go maluszkowi.

Przeczytaj więcej artykułów  Piosenki dla rodziców

Pleśniawki często pojawiają się również w trakcie lub po kuracji antybiotykami.

Pleśniawki u niemowląt: leczenie

Gdy rozpoznasz pleśniawki u dziecka, należy je jak najszybciej leczyć, ponieważ są one bardzo bolesne. Niemowlak może odmawiać jedzenia, ponieważ ssanie sprawia mu ból. Nieleczone pleśniawki mogą przekształcić się w gruby kożuch, co jeszcze bardziej przysporzy bólu, dlatego warto udać się do lekarza, aby zobaczył pleśniawki.

Na pleśniawki zazwyczaj stosuje się Aphtin lub Nystatynę. To leki w płynie, które zakrapla się bezpośrednio do buzi maluszka lub delikatnie wciera w ranki za pomocą wacika. Ważne jest, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić pleśniawek.

Równie ważne jest dbanie o higienę. Jeśli karmisz piersią, zawsze przed podaniem dziecku, przecieraj piersi wacikiem nasączonym lekiem. Jeśli maluszek przyjmuje modyfikowany pokarm, pamiętaj o regularnym dezynfekowaniu smoczków i butelek.

Dodaj komentarz