Po jakim czasie działa czopek

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Po jakim czasie działa czopek

Gorączka u maluchów zawsze stresuje rodziców. Zastanawiamy się, jak dużo leku na gorączkę powinniśmy podać naszemu dziecku, jak szybko czopek działa i czy powinniśmy wybrać krople czy syrop? Czy czopki na zatwardzenie naprawdę działają i jeśli tak, to po jakim czasie? W tym artykule odpowiem na najczęstsze pytania dotyczące czopków.

Najpopularniejsze czopki i ich czas działania

  • paracetamol (czopki 80, 125, 250 mg) – jak szybko działa ten lek zależy od indywidualnych czynników, ale zazwyczaj wchłanianie trwa 15-30 minut. Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działanie utrzymuje się przez 4-6 godzin. Nie podawaj czopka częściej niż co 4 godziny i nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki. Czopki z paracetamolem mogą być dostępne pod różnymi nazwami, na przykład jako Efferalgan czopki.
  • ibuprofen – substancja czynna w różnych lekach, na przykład w popularnych Nurofen Czopkach o dawce 125 mg. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Najlepiej podawać go w odstępach co 6 godzin, nie przekraczając zalecanej dawki dobowej.
  • czopek glicerynowy – stosuje się go w celu ułatwienia wypróżnienia przy zatwardzeniu. Czopki zazwyczaj działają bardzo szybko, najczęściej po godzinie, maksymalnie po dwóch. Czasem jednak, jeśli czopek jest podany wieczorem, dziecko może się wypróżnić dopiero rano. Dawkowanie czopka zależy od zaleceń lekarza. Dzieci poniżej 1 roku życia otrzymują odpowiednią dawkę, a 1-2-latkowie zazwyczaj połowę 1 g czopka (przeciętego na pół).

Ważne jest, aby dawkować leki według masy ciała dziecka, a nie według wieku. Podanie zbyt małej dawki nie będzie miało zamierzonego efektu, a podanie za dużej dawki może być niebezpieczne. Dlatego podaj aktualną wagę dziecka farmaceucie, zwłaszcza do 4-5 roku życia. Jeśli po 2-3 dniach objawy nie ustępują, gorączka się nie zmniejsza, a ból nie przemija, skonsultuj się z lekarzem.

Przeczytaj więcej artykułów  Noworodek a niemowlę czym różni się noworodek od niemowlaka

Czopki u dzieci a dorosłych

U dzieci czopki wchłaniają się nieco wolniej niż u dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ organizm dzieci, zwłaszcza niemowląt, nie działa tak sprawnie. Przez to działanie leków jest opóźnione. Nie powinno się zwiększać dawki leku ze względu na brak natychmiastowego efektu, ponieważ to może prowadzić do przedawkowania. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak szybko czopek działa u naszego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem. Stosowanie czopków jest bezpieczne, ale należy to skonsultować z lekarzem, zwłaszcza u dzieci.

Pytania rodziców o stosowanie czopków

Co zrobić, gdy dziecko zrobiło kupkę po podaniu czopka?

Jeśli podany czopek był glicerynowy, to nie trzeba się martwić, ponieważ ma on za zadanie ułatwić wypróżnianie przy zatwardzeniu, które dzieje się na etapie rozszerzania diety niemowląt. Jeśli podany czopek był lekiem (na przykład paracetamol, ibuprofen lub antybiotyk), sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Sprawdź, ile czasu minęło od podania czopka – zazwyczaj lek jest wchłaniany bardzo szybko, wystarczy 30 minut, czasem nawet 15 minut. Sprawdź też zawartość pieluszki – jeśli nie ma w niej kawałków czopka, oznacza to, że lek został wchłonięty. Jeśli w pieluszce widać kawałki czopka, może być konieczne podanie nowej dawki. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ lek nie jest równomiernie rozmieszczony w czopku. Na przykład, podzielenie czopka na pół nie oznacza, że połowa czopka zawiera połowę dawki.

Jeśli nie jesteś pewien, ile leku zostało wydalonych wraz z kupką, poczekaj 3-4 godziny przed podaniem kolejnej dawki środków przeciwgorączkowych. Jeśli objawy nie ustępują, gorączka lub ból są uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem.

Jak włożyć czopek?

Czopki mają stożkową formę, która jest dostosowana do wprowadzenia przez odbyt. Najłatwiej i najmniej boleśnie jest wprowadzić czopek węższym końcem. Jeśli dziecko jest zestresowane i ma mocno napięte mięśnie, można nałożyć na odbyt odrobinę wazeliny. Przydatna może być też ciepła kąpiel przed podaniem.

  • Fever and Pain Management in Childhood: Healthcare Providers’ and Parents’ Adherence to Current Recommendations, Genny Raffaeli, Annalisa Orenti i Susanna Esposito, 2016
  • Infant Suppositories Suppository, WebMD, dostęp 17.02.2020

Dodaj komentarz