Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych

Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Młodzi rodzice, kiedy ich małe dziecko zachoruje i ma wysoką gorączkę, często martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Ale jak się okazuje, czas, w jakim lek przeciwgorączkowy zaczyna działać, zależy od różnych czynników, i niekoniecznie trzeba się spieszyć z podaniem kolejnej dawki.

Kiedy temperatura spada podczas choroby?

Lekko podwyższona temperatura ciała oznacza, że organizm się broni i wytwarza przeciwciała, które są potrzebne do zwalczania choroby. Sama gorączka nie jest więc niepożądanym objawem. Problem pojawia się przy zbyt wysokiej temperaturze, która, poza bardzo złym samopoczuciem, może prowadzić do powikłań i w skrajnych przypadkach uszkodzić wewnętrzne narządy. Dzieci często mają gorączkę podczas choroby. Dlatego warto wiedzieć, jak działa paracetamol i ibuprofen oraz co robić, jeśli nie dają one oczekiwanych rezultatów. Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

– Jeśli temperatura przekracza lub jest równa 39,5 stopni Celsjusza i mimo odpowiednio dozowanej dawki leku nie spada, należy skonsultować się z lekarzem (w weekendy korzystać z opieki świątecznej).

– Jeśli temperatura jest niższa niż 39 stopni Celsjusza, można zastosować chłodne okłady na czoło i chłodną kąpiel. "Chłodna" kąpiel oznacza, że woda powinna być o 1-2 stopnie niższa niż temperatura ciała. Po upływie 4 godzin od pierwszej aplikacji leku, w przypadku wysokiej gorączki zaleca się podanie drugiego leku i stosowanie ich na zmianę co 4 godziny. Na przykład: paracetamol o 10:00, ibuprofen o 14:00, paracetamol o 18:00, ibuprofen o 22:00. Jeśli pomimo tych zaleceń temperatura nie spada po dwóch dawkach leków i dodatkowych działaniach, ani nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza. Warto omówić tę metodę z lekarzem przed wystąpieniem choroby (na kontrolnej wizycie) i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Przeczytaj więcej artykułów  Otwarcie szkół już od 25 maja Na razie tylko opieka nad uczniami klas 1-3 III etap odmrażania

Uwaga: Gorączkujące dzieci bardzo szybko odwadniają się! Konieczne jest podawanie wody i niesłodzonych napojów, w małych porcjach, tak często, jak to możliwe. Niemowlętom powinno się proponować pierś (mleko modyfikowane) i wodę (jeżeli niemowlę jest starsze niż 6 miesięcy).

Po jakim czasie zaczyna działać lek przeciwgorączkowy? Minęło pół godziny i nic się nie dzieje!

Dawkowanie leków przeciwgorączkowych powinno być dostosowane do wagi dziecka, a nie wieku. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest podawanie dawki dostosowanej do wieku, która bywa bardzo ostrożna. Bardzo ważne jest dokładne odmierzenie dawek i nie przekraczanie maksymalnej dobowej dawki leku, ale jednocześnie trzeba upewnić się, że dawka nie jest zbyt niska, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Najpopularniejsze leki przeciwgorączkowe – paracetamol i ibuprofen

W każdej domowej apteczce powinny znajdować się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w domu jest dziecko, warto mieć leki dostosowane do jego wieku – w postaci syropu lub czopków. Sposób podawania leku i jego dawkę należy wcześniej skonsultować z pediatrą. Jednak w większości przypadków paracetamol i ibuprofen są pierwszym wyborem leków, które są dostępne bez recepty.

Oba leki są przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ibuprofen działa również przeciwzapalnie. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, w przypadku gorączki należy zacząć od podania paracetamolu, który jest uważany za najbezpieczniejszy dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Dawka leku powinna być odpowiednio dopasowana do wagi.

Paracetamol jest dostępny pod różnymi handlowymi nazwami, na przykład Apap Forte. Z kolei ibuprofen jest substancją czynną w lekach takich jak Ibum Forte dla dzieci, Nurofen Forte. Jak długo działa Nurofen dla dzieci? Działanie przeciwbólowe tych leków zaczyna się około 30 minut po ich zażyciu, podobnie działa przeciwgorączkowo. Czy lek działa, można ocenić po godzinie. Wyjątkiem od tej zasady może być Kidofen Duo – jak długo działa ten lek? W niektórych przypadkach może to być już po 10 minutach. Szybkie działanie jest związane z tym, że lek ten zawiera zarówno paracetamol, jak i ibuprofen. Warto jednak pamiętać, że jednoczesne podawanie tych dwóch leków jednorazowo stanowi duże obciążenie dla nerek i nie jest zalecane jako pierwszy wybór przez pediatrów, ponieważ nie wykazano większej skuteczności przy jednoczesnym stosowaniu tych dwóch leków. Stosowanie leków łączonych powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, zwłaszcza u bardzo małych dzieci.

Przeczytaj więcej artykułów  Niedosłuch u niemowląt

Naprzemienne (oddzielne aplikacje co 4 godziny) podawanie obu leków jest zalecane przy wysokiej gorączce, ponieważ nie niesie ze sobą tak dużego ryzyka (jeśli nie ma przeciwwskazań, takich jak uczulenie na jeden z leków, choroby nerek, serca, itp.). Dodatkowo, takie podejście jest uznane za skuteczne w walce z przewlekłymi bólami i wysoką temperaturą. Podawanie paracetamolu i ibuprofenu na zmianę co 4 godziny obniża ryzyko przedawkowania jednego leku i zwiększa szanse na skuteczne obniżenie gorączki i złagodzenie bólu. Mimo to, tego rodzaju działania powinny zawsze być konsultowane z lekarzem.

Dodaj komentarz