Podatek od spadków i darowizn od lipca na nowych zasadach Tysiące Polaków zaoszczędzi na zmianach

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podatek od spadków i darowizn od lipca na nowych zasadach Tysiące Polaków zaoszczędzi na zmianach

Od 1 lipca tego roku obowiązują nowe limity podatku od spadków i darowizn. To dobra wiadomość szczególnie dla osób, które mają w planach przekazanie części majątku najbliższym. Od teraz nie trzeba już tak bardzo uważać na jego wartość, ponieważ kwota wolna od podatku została znacząco podwyższona. Jak należy rozliczać podatek od spadków i darowizn od lipca?

Podatek od spadków i darowizn – wyższe kwoty zwolnień

1 lipca 2023 weszła w życie nowelizacja z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zmieniają zasady rozliczania podatku od darowizn i spadków, zwiększając obowiązujące wcześniej limity.

  • w I grupie podatkowej (najbliższa rodzina, czyli: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, pasierb, ojczym, macocha, teściowie, zięć, synowa)
  • w II grupie podatkowej (dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa itd.) – 7.878 zł;
  • w III grupie podatkowej (pozostałe osoby) – 5.308 zł.
  • I grupa podatkowa – 36.120 zł,
  • II grupa podatkowa – 27.090 zł,
  • III grupa podatkowa – 5.733 zł.

Zmiany najkorzystniej odczują najbliżsi krewni, którzy należą do I i II grupy podatkowej. Wiadomo przecież, że to właśnie ich najczęściej dotyczą kwestie spadkowe, a darowizny również najczęściej odbywają się wśród najbliższej rodziny.

Całkowite zwolnienie z podatku – komu przysługuje?

Nowe przepisy nie zmieniają zasad dotyczących całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z prawem mogą z niego skorzystać członkowie rodziny z tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo, oczym i macocha. Aby uzyskać zwolnienie od podatku, w terminie 6 miesięcy od momentu otrzymania należy złożyć wniosek do urzędu skarbowego.

  • Jesteś właścicielem kota? Być może masz dwa tygodnie na zapłacenie podatku. Grozi ci kara lub zajęcie komornicze zwierzęcia
  • Jak sprawdzić czy pracodawca płaci składki ZUS?
  • Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą zyskać nawet ponad 1000 zł
Przeczytaj więcej artykułów  Opioidy Czym są leki opioidowe i jak wygląda zatrucie opioidami

Dodaj komentarz