Podlewasz trawę a ona schnie Dowiedz się czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podlewasz trawę a ona schnie Dowiedz się czym jest aeracja i ciesz się pięknym trawnikiem

Masz nowy dom i marzysz o pięknym trawniku. Już wiesz, że musisz dostarczyć mu odpowiednią pielęgnację, taką jak koszenie, nawożenie i podlewanie. Ale czy wiesz, że istnieje jeszcze jedno ważne zadanie związane z utrzymaniem zdrowego trawnika? To jest aeracja. Czy chcesz się dowiedzieć, czym jest aeracja, dlaczego jest ważna i jak ją przeprowadzać?

Aeracja to proces, który polega na tworzeniu otworów w glebie pod trawnikiem. Te otwory pozwalają powietrzu, wodzie i składnikom odżywczym dotrzeć do korzeni trawy. Korzenie rosną w ten sposób głębiej, a trawnik staje się bardziej odporny na suszę.

Jeśli podlewasz trawę, a ona nadal schnie, to znak, że gleba jest zbyt gęsta i potrzebuje aeracji. Gęsta gleba oraz resztki trawy i innych materiałów organicznych, które gromadzą się pod trawnikiem, mogą uniemożliwić korzeniom dostęp do składników odżywczych. Aeracja rozbija te warstwy i umożliwia korzeniom swobodny rozwój.

Czy wiesz, że istnieją różne sytuacje, w których trawnik potrzebuje aeracji? Oto kilka z nich:

  • Jeśli masz nowy trawnik, który został posiany na nowej działce lub na miejscu, gdzie przebywali budowniczowie. W takim przypadku gleba może być zbyt gęsta i wymaga napowietrzania.
  • Jeśli trawnik jest suchy i ma wygląd gąbczasty, oznacza to, że gleba jest pokryta warstwą martwej trawy. Wykop kawałek trawnika na głębokość 10 centymetrów. Jeśli warstwa martwej trawy jest grubsza niż centymetr, trawnik potrzebuje aeracji.
  • Jeśli trawnik jest na glebie, która ma warstwowanie. Warstwowanie gleby powoduje, że woda jest zatrzymywana w glebie o gorszej strukturze. Dlatego korzenie mają trudności z dostępem do wody. Aeracja rozbija te warstwy i umożliwia wodzie przepływ przez glebę.

Jak przeprowadzić aerację trawnika? Możesz użyć wertykulatora elektrycznego SV 415 E marki STIGA. To bardzo lekkie narzędzie, które ma dwie funkcje – wertykulację i napowietrzanie. Wystarczy wymienić wałek, aby przejść z jednej funkcji na drugą. SV 415 E ma mocny silnik elektryczny i można go dostosować do różnej głębokości pracy.

Przeczytaj więcej artykułów  Objawy owulacji

Jak napowietrzyć trawnik? Oto kilka wskazówek:

  • Upewnij się, że gleba jest nawilżona. Aeracja suchego trawnika nie przyniesie żadnych rezultatów. Aerację najlepiej przeprowadzać dzień po deszczu lub podlewanie trawnika dzień wcześniej.
  • Jedno przejście wertykulatora obejmuje tylko niewielką część trawnika, więc wykonaj kilka przejazdów na najbardziej zagęszczonych obszarach trawnika.
  • Nie martw się, że aeracja zniszczy działanie herbicydów. Badania wykazały, że nie ma wpływu na zwalczanie chwastów.
  • Po aeracji kontynuuj podstawową pielęgnację trawnika, taką jak nawożenie, koszenie i podlewanie.

Aeracja to kluczowy element utrzymania pięknego trawnika. Jeśli Twój trawnik jest zagęszczony i nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych, aeracja może pomóc mu "odetchnąć" i ponownie zacząć rosnąć. Przetestuj wertykulator elektryczny SV 415 E i ciesz się zdrowym i pięknym trawnikiem.

Dodaj komentarz