Podwyżki opłat za żłobek już niedługo O ile mogą wzrosnąć ceny za żłobek

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwyżki opłat za żłobek już niedługo O ile mogą wzrosnąć ceny za żłobek

Ostatnio zauważamy wzrost cen prawie wszystkich usług i produktów. Wygląda na to, że będziemy musieli zapłacić więcej nie tylko za gaz, prąd i paliwo, ale także za opiekę nad dziećmi w żłobkach. Zgodnie z doniesieniami Gazety Pomorskiej, od nowego roku podwyżki opłat za żłobek są prawdopodobne w wielu gminach województwa kujawsko-pomorskiego. Wyższe ceny są związane z podniesieniem płacy minimalnej. Czy to oznacza, że wszyscy rodzice powinni spodziewać się wzrostu opłat? Jak bardzo mogą wzrosnąć ceny za żłobek?

Czy opłaty za żłobek wzrosną?

Ostatnio Polacy odczuli wzrost cen nie tylko żywności i innych codziennych produktów, ale także usług, prądu i gazu. Opłaty za paliwo znacząco wzrosły, co z pewnością dotknęło kierowców. Niestety, wszystko wskazuje na to, że od nowego roku sytuacja raczej się nie poprawi, a może się nawet pogorszyć. Podwyżki prawdopodobnie dotkną również rodziców, których dzieci chodzą do żłobka.

Gazeta Pomorska ujawnia, że w niektórych gminach w województwie kujawsko-pomorskim planowane jest podniesienie cen za opiekę nad dziećmi w miejskich żłobkach. Rodzice z Bydgoszczy, Włocławka i Grudziądza mogą się spodziewać wyższych stawek od stycznia 2022 roku. Te zmiany są spowodowane podniesieniem płacy minimalnej do 3010 złotych.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy, opłata za pobyt dzieci w żłobkach prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz w wymiarze do 10 godzin dziennie wynosi miesięcznie 11% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy dla Gazety Pomorskiej

Jak bardzo mogą wzrosnąć opłaty za żłobek?

Według informacji z urzędów miejskich, które dotarły do Gazety Pomorskiej, podwyżki opłat za żłobek w Grudziądzu wyniosą nieco ponad 20 złotych miesięcznie (plus nieznaczny wzrost opłat za wyżywienie) – z 280 złotych do 301 złotych. We Włocławku miesięczna stawka za żłobek wzrośnie z 208 złotych do 224 złotych. Zwiększone opłaty należy się spodziewać od stycznia 2022 roku.

Przeczytaj więcej artykułów  Piękne życzenia wielkanocne 2024 Te wyjątkowe i urocze propozycję zaskoczą i wzruszą

Podwyżki opłat za żłobek są bezpośrednio związane z podniesieniem płacy minimalnej do 3010 złotych. Oznacza to, że podobne wzrosty cen mogą pojawić się również w innych częściach kraju.

Nowe świadczenia opiekuńcze dla dzieci

W odpowiedzi na wzrost cen rząd planuje wprowadzenie nowych świadczeń rodzinnych. W ramach programu "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" przewiduje się wsparcie rodzin w wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Dodatek ten będzie przysługiwał na drugie i kolejne dziecko w rodzinie między 12. a 36. miesiącem życia i będzie wypłacany jako 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok (zależnie od wyboru rodziców).

Rodziny, w których wychowuje się tylko jedno dziecko, nie będą korzystać z "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego". Rząd przygotował dla nich jednak pewne wsparcie w wysokości 400 złotych na dziecko. Świadczenie to będzie wypłacane między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Środki te będą przeznaczone bezpośrednio na opiekę, np. na żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna, dlatego też pieniądze z tytułu świadczenia będą wypłacane bezpośrednio na odpowiednie konta (żłobka, klubu dziecięcego lub opiekunki/opiekunów).

Dodaj komentarz