Podwyższenie alimentów

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemny, a kiedy są dzieci, staje się jeszcze trudniejszy. Gdy ex-małżonkowie nie mogą się porozumieć, kwestie związane z opieką nad dziećmi i wysokością alimentów muszą być rozstrzygnięte przez sąd. Czasami jednak okazuje się, że przyznane alimenty są zbyt niskie i wtedy konieczne staje się ich podwyższenie. Jak to zrobić?

Podwyższenie alimentów

W miarę jak dziecko rośnie, zwiększają się również jego potrzeby i wydatki. Jeśli alimenty zostały ustalone, gdy dziecko było jeszcze małe lub uczęszczało do przedszkola, z pewnością nie są one wystarczające, gdy dziecko już chodzi do szkoły.

Wysokość alimentów jest ustalana na podstawie potrzeb dziecka. Są brane również pod uwagę możliwości zarobkowe rodziców. Jeśli chcesz podwyższyć alimenty, warto najpierw porozmawiać z drugim rodzicem dziecka, podejść do tego na spokojnie. Może uda się uniknąć postępowania sądowego, jeśli druga strona będzie otwarta na argumenty. Jeśli jednak nie można dojść do porozumienia, konieczne będzie złożenie wniosku do sądu. Warto się do tego dobrze przygotować.

  • Potrzeby dziecka zwiększyły się z powodu jego dorastania lub choroby
  • Sytuacja materialna osoby, u której dziecko mieszka na co dzień, się pogorszyła
  • Sytuacja materialna rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów, się poprawiła

Wysokość alimentów jest ustalana na podstawie potrzeb dziecka

Jeśli chodzi o pierwszą sytuację, czyli zwiększenie potrzeb dziecka z powodu jego wieku, warto dokładnie przygotować się do argumentacji. Co to oznacza? Trzeba udowodnić, że wydatki na dziecko rzeczywiście się zwiększyły. Trzeba zachować paragony za podręczniki, pomoc naukową, ubrania, dodatkowe zajęcia, sprzęt sportowy, remont pokoju – wszystkie wydatki, które ponosisz na dziecko. Sędzia musi się przekonać, że potrzeby dziecka faktycznie się zwiększyły.

Pozew o podwyższenie alimentów

Aby rozpocząć całą procedurę, trzeba złożyć odpowiednio przygotowany pozew do sądu rodzinnego. Wniosek o podwyższenie alimentów powinien być złożony do sądu rejonowego. Odpowiedni jest sąd rejonowy, w jurysdykcji którego znajduje się miejsce zamieszkania pozwanego lub sąd rejonowy, w jurysdykcji którego złożyłeś pozew. Wybór zależy od ciebie. Ważne jest, abyś wiedział, że nawet jeśli drugi rodzic mieszka za granicą, nadal możesz złożyć pozew w sądzie, który będzie dla ciebie właściwy.

Przeczytaj więcej artykułów  Post ścisły w ciąży Czy ciężarne kobiety muszą pościć Kościelne reguły nie są jednoznaczne

Pozew o podwyższenie alimentów musi spełniać wszystkie wymogi formalne. Możesz go przygotować samodzielnie. W prawym górnym rogu wpisz miejsce i datę, poniżej podaj pełną nazwę i adres sądu, do którego składasz pozew. Następnie podaj, kto jest powodem. Najlepiej, jeśli podasz dane swojego dziecka jako powoda i dodasz, że jest ono reprezentowane przez ciebie. Poniżej podaj dane pozwanego.

Następnie, w kilku prostych zdaniach opisz cel wniosku. Napisz, że ubiegasz się o podwyższenie alimentów z obecnej wysokości na wysokość, którą żądasz, i dodaj, jaki jest numer aktu, w którym przyznano ci alimenty, które teraz próbujesz zwiększyć. Poniżej znajduje się miejsce na uzasadnienie. Szczegółowo opisz powody, dla których żądasz podwyższenia alimentów. Do wniosku można dołączyć paragony i faktury oraz kopię dla pozwanego.

Dodaj komentarz