Polski Ład ponownie uderza w nauczycieli Znów otrzymali niższe pensje

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Polski Ład ponownie uderza w nauczycieli Znów otrzymali niższe pensje

Już na początku tego roku okazało się, że nie wszyscy nauczyciele zyskają na Polskim Ładzie, mimo zapewnień rządu. W styczniu zostalo obiecane wyjaśnienie sytuacji i wypłata z wyrównaniem. Niestety, luty nie przyniósł lepszych wieści. Część nauczycieli ponownie otrzymała niższe pensje! Co jest przyczyną tych kolejnych obniżek?

Nauczyciele nadal tracą na Polskim Ładzie

Po zamieszkach w styczniu, kwestia pensji nauczycieli miała zostać wyjaśniona. Obiecano, że w kolejnym miesiącu wypłaty wrócą do poprzedniego poziomu i zostaną wyrównane. Niestety, dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" donoszą, że niektórzy nauczyciele ponownie otrzymali obniżone sumy – niższe wynagrodzenia za luty oraz styczniowe nadgodziny wpłynęły na ich konta.

Nauczyciele są oburzeni i zamieszczają w sieci wyciągi z wynagrodzeń, z których wynika, że niektórzy otrzymali 678 złotych zaliczki na podatek dochodowy od podstawy opodatkowania wynoszącej ponad 1,3 tys. złotych.

Całkowite opodatkowanie dochodów i składek na ubezpieczenie społeczne wyniosło nawet 90% brutto pensji. W rezultacie osoba, którą miała otrzymać dodatkowe 750 złotych brutto, otrzymała… 16 złotych. "Dziennik Gazeta Prawna"

Pensje nauczycieli znacząco niższe

Mimo obietnic, okazuje się, że nie wszyscy obywatele skorzystają z zmian w systemie podatkowym. Nic więc dziwnego, że nauczyciele poczuli się ponownie skrzywdzeni przez Polski Ład. Może być kilka powodów obniżenia wynagrodzeń tej grupy zawodowej. Według dziennikarzy jedną z przyczyn może być podwójne naliczenie zaliczek podatkowych przez system płacowy nauczycieli.

Wygląda na to, że system płacowy naliczający wynagrodzenia dla nauczycieli podwójnie doliczył zaliczki na podatek dochodowy. Została uwzględniona suma zaliczek za rok 2022 i prawdopodobnie należna za rok 2021 (stąd błędnie obliczona zaliczka w wysokości 678 złotych od podstawy powyżej 1300 złotych). Grzegorz Ogórek, doradca podatkowy, cytat z polsatnews.pl

W przypadku nauczycieli zarabiających więcej powodem może być przekroczenie górnego limitu ulgi dla klasy średniej (który wynosi 11 141 złotych) z powodu trzynastek w styczniu.

Przeczytaj więcej artykułów  Mieszne życzenia dla taty na Dzień Ojca - wierszyki rymowanki

Innym powodem może być złożenie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Wielu nauczycieli zrezygnowało z tej opcji, ponieważ zasady jej rozliczania są zbyt niejasne.

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłaty? To musisz wiedzieć, aby nie stracić pieniędzy!
  • Czy po feriach wracamy do szkoły w 2022 roku? Minister sugeruje zmianę planów. "Przyglądamy się pięciu województwom"
  • Maluch plus 2022. Kto ma szansę na dofinansowanie?

Dodaj komentarz