Pomóż dziecku wrócić do formy

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Pomóż dziecku wrócić do formy

Pomóż dziecku wrócić do zdrowia

Osłabiony organizm dziecka po chorobie może szybko odzyskać pełnię sił, jeśli mu towarzyszysz odpowiednim wsparciem. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

Każda infekcja pozostawia ślad w organizmie dziecka. Dlatego maluch jest teraz bardziej podatny na atak bakterii i wirusów. W tym czasie ważne jest, aby maluch był pod szczególną ochroną. Najlepiej, aby pozostał w domu tak długo, jak zaleci lekarz. Zarówno mama, jak i tata mogą wziąć wolne z pracy, aby się nim zająć. Wykorzystaj ten czas, aby twoje dziecko szybko wróciło do zdrowia. Pamiętaj, że opieka nad malcem musi być dostosowana do rodzaju choroby.

Jeśli dziecko ma infekcję wirusową, przeziębienie lub katar, ważne jest, aby podać mu odpowiednią dietę. Organizm malucha potrzebuje teraz więcej białka, cynku i witamin wzmacniających odporność. Dobrymi źródłami tych składników są mięso, nabiał, rośliny strączkowe, wątróbka, tran, pomidory, papryka, marchew, czarne porzeczki, cytrusy, rośliny strączkowe i mięso. Jeśli dziecko po chorobie nadal nie ma apetytu, można mu podać preparaty witaminowe, ale najpierw skonsultuj się z pediatrą.

Jeśli dziecko miało infekcję bakteryjną i musiało przyjmować antybiotyki, ważne jest, aby teraz nie podawać mu witamin. Po zakończeniu kuracji antybiotykowej warto jednak uzupełnić braki witamin. Zaleca się, aby w tym okresie maluch jadł więcej warzyw, owoców i pieczywa pełnoziarnistego. Unikaj również słodyczy i pieczywa z białej mąki, ponieważ mogą sprzyjać rozwojowi grzybów.

W przypadku chorób wieku dziecięcego, takich jak ospa wietrzna, świnka, różyczka czy rumień zakaźny, maluch może czuć się bardzo osłabiony. W takiej sytuacji ważne jest, aby podawać mu posiłki bogate w białko, żelazo i węglowodany złożone. Zaleca się chude mięso, razowy makaron, pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa i świeżo wyciskane soki. Jeśli lekarz zaleci suplementację witamin, pamiętaj, aby unikać dodatków żelaza, ponieważ bakterie mogą je wykorzystać do namnażania się.

Przeczytaj więcej artykułów  Piersi bulwiaste - czym są i czy mają wpływ na karmienie piersią

Infekcje jelitowe, takie jak zakażenie rotawirusem, mogą powodować wymioty i biegunkę. Dlatego po chorobie ważne jest, aby podać dziecku lekkostrawną dietę. W skład takiej diety powinny wchodzić gotowany ryż, makaron, ziemniaki, biszkopty, banany, zupy jarzynowe, warzywa gotowane na parze, jogurty i kisiele. Podawaj maluchowi niewielkie porcje, ale często. Po infekcjach z biegunką i wymiotami należy również podawać malcowi preparaty uzupełniające elektrolity i witaminy.

Kiedy podajesz dziecku witaminy, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Pilnuj, aby podawać je odpowiednio – najlepiej godzinę po posiłku lub dwie godziny przed nim. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, nie ma potrzeby podawania dodatkowych witamin. Jeśli dziecko nie je warzyw i owoców, można mu podać preparaty witaminowe, ale najpierw skonsultuj się z lekarzem. Jeśli masz wątpliwości, zawsze poradź się pediatry, który najlepiej zna twoje dziecko.

Pamiętaj, że opieka nad dzieckiem po chorobie ma duże znaczenie dla jego zdrowia i powrotu do formy. Podążaj za tymi prostymi wskazówkami, a pomożesz swojemu maluchowi wrócić do pełnej sił.

Dodaj komentarz