Poród francuski – co to jest i na czym polega

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poród francuski - co to jest i na czym polega

Poród francuski, który odbył się po raz pierwszy w Polsce 7 marca 2020 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, to nowoczesna metoda rodzenia. Jest to pośrednie rozwiązanie między cesarskim cięciem a naturalnym porodem. Metoda ta ma na celu zmniejszenie ryzyka powikłań pooperacyjnych, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Kobieta może wrócić do normalnej aktywności już kilka godzin po porodzie i nie ma żadnych przeciwwskazań do opieki nad noworodkiem i karmienia go piersią. Poza tym, porod francuski może być bezpiecznie przeprowadzony tylko w przypadku planowanego porodu, a nie w przypadku zagrożenia życia matki lub dziecka.

Procedura i zalety porodu francuskiego

Poród francuski polega na nacięciu powłok brzusznych aby dotrzeć do macicy bez konieczności otwierania jamy otrzewnowej. Zabieg ten opiera się na wykorzystaniu naturalnych ruchów ciała kobiety, aby wypchnąć dziecko z dróg rodnych. W procesie tym używa się specjalnego ustnika, który pomaga w intensywnej pracy mięśni brzusznych. Francuski poród nie wymaga silnego znieczulenia – wystarczy znieczulenie zewnątrzoponowe. Podczas zabiegu lekarze starają się uniknąć uszkodzenia narządów rodnych kobiety i operacja jest czasochłonna.

Poród francuski a inne metody porodu

Poród francuski jest mniej inwazyjny i mniej ryzykowny niż cesarskie cięcie. Kobieta wraca do pełni formy szybciej i nie musi przyjmować silnego znieczulenia. Niestety, w Europie kobiety zbyt często decydują się na cesarskie cięcie ze względu na obawy przed bólem i długim czasem trwania naturalnego porodu. Niestety, taka decyzja niesie ze sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Przeczytaj więcej artykułów  Modlitwa o szczęśliwą operację Te słowa warto zapamiętać gdy czekasz na ważny zabieg

Ważne pytania o poród francuski

Odpowiadamy na kilka często zadawanych pytań dotyczących porodu francuskiego:

1. Czym jest poród francuski?

Poród francuski to metoda między naturalnym porodem a cesarskim cięciem. Polega on na fizjologicznych odruchach rodzenia kobiety, które pozwalają dziecku przejść przez kanały rodne. Zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny i polega jedynie na niewielkim nacięciu brzucha i macicy.

2. Czy poród francuski jest bezpieczny?

Poród francuski jest bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez doświadczonego lekarza. Ryzyko uszkodzenia narządów rodnych i powikłań pooperacyjnych jest minimalne.

3. Jakie są przeciwwskazania do porodu francuskiego?

Poród francuski nie jest wskazany w przypadku nagłych porodów, zagrożenia życia matki lub dziecka.

4. Czy poród francuski jest bolesny?

Poród francuski odbywa się pod znieczuleniem, dlatego jest znacznie mniej bolesny niż naturalny poród.

5. Kiedy mogę wyjść ze szpitala po porodzie francuskim?

Po porodzie francuskim kobieta może opuścić szpital po 48 godzinach. Nie musi czekać z opieką nad dzieckiem, karmieniem oraz codziennymi obowiązkami.

6. Poród francuski a cesarskie cięcie – które jest bezpieczniejsze?

Poród francuski jest bezpieczniejszy i mniej inwazyjny niż cesarskie cięcie. Więc niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz