Porównał dwa ocenione sprawdziany uczniów Postawa tej nauczycielki zachwyca Nigdy za dużo metody

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Porównał dwa ocenione sprawdziany uczniów Postawa tej nauczycielki zachwyca Nigdy za dużo metody

Nie ma co ukrywać, że ważne jest odpowiednie motywowanie uczniów i właściwe podejście nauczyciela w procesie nauki. Niestety, uczniowie, zwłaszcza ci najmłodsi, łatwo się zniechęcają, a system ocen i punktacji może być dla nich demotywujący. Jedno z kont na Twitterze pokazuje, że mały gest może mieć bardzo pozytywny wpływ na postawę uczniów.

Takie same oceny, ale zupełnie inny efekt

Krzysztof Maj, pracownik naukowy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, niedawno opublikował post na Twitterze, w którym porusza kwestię pozytywnego motywowania uczniów w szkole. Pokazał zdjęcia dwóch zestawów sprawdzianów, które zostały ocenione w zupełnie inny sposób. Na pierwszym zdjęciu widać tylko skreślone błędy, liczbę punktów i ocenę. Na drugim zdjęciu, oprócz błędów, jest obszerny komentarz od nauczyciela: "Zadania z mnożenia wykonane poprawnie. Radzisz sobie coraz lepiej z dzieleniem".

Krzysztof Maj docenił pozytywne podejście do oceniania. Określił je jako "metodę zielonego długopisu", która polega na motywowaniu ucznia do nauki i skupianiu się na jego mocnych stronach oraz poprawach. Uczeń dostaje teoretycznie tę samą ocenę, ale odbiera ją zupełnie inaczej i z innych perspektyw.

Motywacja to klucz do sukcesu

Nie jest tajemnicą, że dzisiejsi uczniowie mają problemy z motywacją. "Suche" oceny, procenty i punktacje mogą być demotywujące, ponieważ skupiają się na błędach i pomyłkach. Jak zauważa Krzysztof Maj, bardzo ważne jest, aby nauczyciele, oprócz wystawiania ocen, dostarczali uczniom wskazówek, jak poprawić swoje błędy i usprawnić się. Ponadto, jeśli nauczyciel dostrzega postępy ucznia, jest to dodatkową zachętą do dalszego rozwoju.

  • Czy w Szkole w Chmurze są nauczyciele? Codzienna nauka wygląda zupełnie inaczej
  • Dodatek do emerytury dla nauczycieli to nawet kilkaset złotych więcej co miesiąc! Nie wszyscy wiedzą, że im przysługuje
  • Czy Zaduszki są wolne od szkoły? Uczniowie widzą szansę na dłuższy odpoczynek, ale wszystko zależy od tej decyzji
Przeczytaj więcej artykułów  Niemowlę ulewa wodą Kiedy ulewanie niemowlaka powinno niepokoić

Dodaj komentarz