Powikłania po cesarce

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Powikłania po cesarce

Cięcie cesarskie to obecnie jedna z najpopularniejszych procedur w dziedzinie położnictwa. Szacuje się, że około 40% ciąż w Polsce kończy się cesarskim cięciem, co oznacza, że co trzecia ciężarna przechodzi przez tę procedurę. Niestety wiedza pacjentek na temat cesarskiego cięcia jest nadal niewielka, ponieważ większość kobiet wolałaby zakończyć swoją ciążę za pomocą tego zabiegu. Trzeba zrozumieć, że cesarskie cięcie jest operacją, a nie zwykłym zabiegiem. Niesie ze sobą wiele powikłań, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Porównując korzyści wynikające z porodu naturalnego i cesarskiego, te pierwsze są zdecydowanie większe. Oczywiście istnieją pewne sytuacje, w których cesarskie cięcie jest konieczne, aby bezpiecznie zakończyć ciążę.

Powikłania po cesarce

Poniżej przedstawiamy najczęstsze powikłania po cesarce oraz problemy wynikające z tego rodzaju porodu.

Krwawienie po cesarce

Krwawienie po cesarskim cięciu zdarza się znacznie częściej niż po naturalnym porodzie. Może to wynikać z pozostałego kawałka łożyska w macicy. Mimo że w trakcie operacji usuwa się łożysko, nadal zdarzają się takie sytuacje. Przyczyną krwawienia może być również uszkodzenie naczynia krwionośnego podczas operacji. Największe ryzyko krwawienia występuje w ciągu pierwszego dnia po operacji. Postępowanie w przypadku krwawienia zależy od jego nasilenia oraz innych objawów pacjentki. W niektórych przypadkach może być konieczne dodatkowe operacyjne usunięcie przyczyny krwawienia. Dlatego po cc pacjentki powinny być regularnie kontrolowane pod kątem krwawienia z macicy. Jeśli zauważysz dużą ilość krwi wydobywającą się z dróg rodnych, koniecznie powiadom personel medyczny.

Brak pokarmu po cesarce

Problemy z karmieniem piersią są najczęstszymi problemami występującymi po porodzie. Oczywiście po cesarskim cięciu mogą być one bardziej nasilone. Głównym problemem po cesarskim cięciu jest opóźnione rozpoczęcie karmienia. Wiąże się to z koniecznością wykonania wielu procedur po operacji. Jednak dzięki coraz większej popularności karmienia piersią wiedza na ten temat w wielu szpitalach się zwiększa. Wczesne rozpoczęcie karmienia pozwala na uruchomienie odruchów koordynujących laktację. Po cesarskim cięciu kobieta ma również mniejszą ilość mleka niż po naturalnym porodzie. Dlatego konieczne jest częste przystawianie dziecka do piersi, aby pobudzać produkcję mleka. W „0” dobie po cesarskim cięciu, czyli pierwsze 24 godziny po operacji, dziecko może być mniej aktywne, dlatego ważne jest, aby regularnie karmić dziecko i stymulować je do ssania.

Przeczytaj więcej artykułów  Nie panikuj W tych sytuacjach nie musisz jechać do szpitala

Obkurczanie macicy po cesarce

Po cesarskim cięciu macica gorzej obkurcza się niż po naturalnym porodzie. Jest to spowodowane częstymi problemami z karmieniem piersią po cesarskim cięciu oraz brakiem wstawania z łóżka. Karmienie piersią pozytywnie wpływa na obkurczanie się macicy. Drażnienie brodawki sutkowej przez dziecko powoduje naturalne wydzielanie oksytocyny, co prowadzi do skurczów macicy. Większość kobiet odczuwa te skurcze podczas karmienia. Niestety noworodki po cesarskim cięciu są często mniej aktywne niż te po naturalnym porodzie. Dodatkowo opóźnione rozpoczęcie karmienia może wpływać na mniejszą produkcję oksytocyny, co niekorzystnie wpływa na obkurczanie się macicy. Również wstawanie z łóżka i chodzenie korzystnie wpływa na obkurczanie się macicy. Warto, jeśli jesteś po cc, regularnie chodzić po korytarzu, aby wspomóc proces obkurczania się macicy.

Zrosty po cesarce

Zrosty po cesarce są powszechnym zjawiskiem po wszelkich operacjach brzusznych. Są to nieprawidłowe połączenia, które tworzy nasz organizm w procesie gojenia. Żadne środki profilaktyczne nie są w stanie całkowicie ich uniknąć. W przypadku możliwości porodu naturalnego (bez przeciwwskazań) jest to najlepsza metoda zapobiegania powstawaniu zrostów.

Pozostałe komplikacje po cesarce

  • Uszkodzenie pęcherza moczowego i/lub moczowodów
  • Powikłania związane z znieczuleniem
  • Zapalenie błony śluzowej macicy
  • Zakażenie układu moczowego
  • Zakażenie rany po cesarskim cięciu
  • Niedokrwistość
  • Niedrożność jelit
  • Śmierć

Po cesarskim cięciu wiele kobiet doświadcza powikłań, które znacznie obniżają ich komfort po porodzie. Jednym z tych powikłań jest również ból. Jest on odczuwalny przy każdej czynności wykonywanej w okresie poporodowym, a leki przeciwbólowe nie zawsze przynoszą ulgę. Dlatego warto dokładnie rozważyć, czy cesarskie cięcie jest konieczne, gdy poród naturalny nie jest przeciwwskazany. Pozwoli to uniknąć powikłań i zapewnić lepszy start przy kolejnej ciąży.

Po cesarskim cięciu wiele kobiet doświadcza powikłań, które znacznie obniżają ich komfort po porodzie. Jednym z tych powikłań jest również ból. Jest on odczuwalny przy każdej czynności wykonywanej w okresie poporodowym, a leki przeciwbólowe nie zawsze przynoszą ulgę. Dlatego warto dokładnie rozważyć, czy cesarskie cięcie jest konieczne, gdy poród naturalny nie jest przeciwwskazany. Pozwoli to uniknąć powikłań i zapewnić lepszy start przy kolejnej ciąży.

Dodaj komentarz