Powiększone sutki u chłopców – przyczyny objawy leczenie

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Powiększone sutki u chłopców - przyczyny objawy leczenie

Powiększenie i ból sutków u chłopców często martwią ich samych oraz ich rodziców, ponieważ mogą sugerować obecność groźnych chorób. Jednak w większości przypadków problemy z piersiami nie stanowią zagrożenia dla chłopców. Skąd więc pochodzą te dolegliwości?

Powiększone sutki u chłopców

Zjawisko powiększenia gruczołów piersiowych u chłopców i mężczyzn nosi nazwę ginekomastii. Wbrew pozorom, w okresie dojrzewania nie jest to rzadkie, dotykając nawet około 70% populacji. W większości przypadków problem sam zanika po zakończeniu procesu dojrzewania.

Najważniejsze objawy ginekomastii to:

  • powiększenie gruczołów piersiowych (czasami jednostronne, ale zazwyczaj obustronne),
  • ciemne zabarwienie brodawek i otoczek sutkowych,
  • możliwość powiększenia brodawek.

Ginekomastia u nastolatków ma zwykle charakter fizjologiczny. Związana jest z większą produkcją hormonów żeńskich (estradiolu) w połączeniu z niedoborem testosteronu. Po pewnym czasie poziom testosteronu wzrasta, a problemy zbyt dużych piersi znikają. Fizjologiczna ginekomastia dotyka również mężczyzn po 60. roku życia, którzy są w okresie andropauzy.

Warto jednak wiedzieć, że oprócz fizjologicznej ginekomastii istnieje także jej postać patologiczna, która występuje u dorosłych mężczyzn. Przyczyny tego rodzaju ginekomastii można szukać przede wszystkim w otyłości, ale także w guzach jądra lub innych nowotworach wpływających na układ hormonalny.

Ból sutka u chłopca

Ból sutków u chłopców w okresie dojrzewania nie jest czymś nietypowym. Najczęściej pojawia się między 13. a 14. rokiem życia, choć może wystąpić nawet u dziesięciolatka. Gruczoły piersiowe u chłopców mogą być powiększone i opuchnięte, co często przyczynia się do rozwoju kompleksów.

Ginekomastia u chłopców zazwyczaj trwa od sześciu do dwunastu miesięcy. Jeśli po tym czasie problem nie ustępuje, konieczne jest skonsultowanie się z endokrynologiem.

Zaczerwienienie sutka u chłopca

Piersi u nastolatka mogą sprawiać mu problemy, nawet jeśli nie dotyczy go klasyczna ginekomastia. Częstym zmartwieniem chłopców jest zaczerwienienie sutków lub samej brodawki. Często przyczyną jest stan zapalny tych obszarów, który może być również towarzyszony wyciekiem wydzieliny.

Przeczytaj więcej artykułów  Ojciec popełnił błąd przy rejestracji imienia Teraz jego córka ma problem

W takiej sytuacji warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badanie i w razie potrzeby zleci wykonanie USG. Ważne jest wykluczenie innych schorzeń niż zapalenie, takich jak rozwój guza w piersi.

Wklęsłe sutki u chłopca

Wklęsłe brodawki u chłopców (ale również u dorosłych mężczyzn) są często postrzegane jako problem estetyczny, szczególnie latem, kiedy często wystawiamy piersi na widok publiczny. Niewielu panów zdaje sobie jednak sprawę, że wciągnięte brodawki mogą świadczyć o poważnych schorzeniach.

Wklęsłość brodawki sutkowej często wiąże się z guzkiem w piersi. Guzek nie zawsze jest wyczuwalny, dlatego łatwo go przeoczyć lub zignorować. Nieprawidłowy wygląd brodawki powinien nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Jednak jeśli przyczyny organiczne zostaną wykluczone, wklęsła brodawka może być po prostu elementem urody danego chłopca lub mężczyzny. W przypadku narastających kompleksów można rozważyć operację plastyczną.

Ginekomastia u dzieci i młodzieży – jak leczyć powiększone sutki u chłopców?

Ginekomastia u dorastającego syna budzi niepokój również u jego rodziców. Często pytają, czy można zmniejszyć przerośnięte sutki u chłopców poprzez zabieg operacyjny. Chirurdzy plastyczni wykonują takie operacje, ale tylko po wyczerpującej konsultacji endokrynologicznej młodego pacjenta.

Kluczową kwestią jest tutaj wiek. Lekarze sugerują poczekać z operacją do zakończenia okresu dojrzewania. Często okazuje się, że problem ustępuje samoistnie do tego czasu, a sutki osiągają prawidłowy wygląd.

Kluczową kwestią jest tutaj wiek. Lekarze sugerują poczekać z operacją do zakończenia okresu dojrzewania. Często okazuje się, że problem ustępuje samoistnie do tego czasu, a sutki osiągają prawidłowy wygląd.

Dodaj komentarz