Poziom dwujęzyczny o co chodzi z maturą dwujęzyczną

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Poziom dwujęzyczny o co chodzi z maturą dwujęzyczną

Każdego roku wiele osób zastanawia się, jakie przedmioty wybrać na maturę. Oprócz obowiązkowych egzaminów i wybranych przedmiotów dodatkowych, każdy uczeń ma możliwość podjęcia egzaminu z matury dwujęzycznej. Ale o co dokładnie chodzi w przypadku matury dwujęzycznej?

Oto najważniejsze informacje:

 • Matura z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla każdego absolwenta szkoły średniej.
 • Można również podjąć egzamin z języka na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
 • Poziom dwujęzyczny wymaga większej wiedzy i jest nieco bardziej zaawansowany. Odpowiada stopniowi C1 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
 • Czym jest matura dwujęzyczna?

  Wybór przedmiotów na maturze to coroczny dylemat każdego ucznia. Zgodnie z przepisami, egzamin z języka polskiego, matematyki i jednego języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy, a także jeden dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego, każdy uczeń ma prawo podjąć nawet kilka dodatkowych egzaminów rozszerzonych z wybranych przedmiotów. To właśnie one mają wpływ na przyjęcie na studia.

  Od 2015 roku wszyscy absolwenci szkół średnich mogą zdawać egzamin z języka obcego na poziomie dwujęzycznym, niezależnie od tego, czy uczęszczali do szkoły dwujęzycznej. Wcześniej ta możliwość była ograniczona tylko do uczniów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Teraz każdy absolwent, niezależnie od poziomu nauczania języka w szkole, może skorzystać z tej opcji.

  Matura dwujęzyczna z języka obcego jest bardziej zaawansowana niż matura rozszerzona. Warto jednak spróbować, ponieważ może to zwiększyć szanse na przyjęcie na studia.

  Różnica między poziomem dwujęzycznym a rozszerzonym

  Wielu uczniów zastanawia się, czym różni się poziom dwujęzyczny od poziomu rozszerzonego. Jest to szczególnie interesujące dla uczniów, którzy wiedzą, że dobry wynik z języka obcego może pomóc im w rekrutacji na studia.

  Przeczytaj więcej artykułów  Niezbędnik młodej mamy czego nie może Ci zabraknąć

  Forma egzaminu na poziomie dwujęzycznym w zasadzie nie różni się od egzaminu na poziomie rozszerzonym. Składa się on również z dwóch części: pisemnej i ustnej. Jedyna formalna różnica polega na czasie trwania egzaminu – 150 minut dla egzaminu rozszerzonego i 180 minut dla egzaminu dwujęzycznego. Ponadto, polecenia na egzaminie dwujęzycznym są sformułowane w języku obcym, a na egzaminie rozszerzonym w języku polskim.

  Egzamin na poziomie dwujęzycznym różni się od egzaminu rozszerzonego pod względem poziomu i wymaganego materiału. Poziom jest określany według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Zgodnie z tym systemem, egzamin dwujęzyczny odpowiada poziomowi C1, czyli stopniowi zaawansowanemu. Egzamin rozszerzony jest na poziomie B2, czyli wyższym średniozaawansowanym. Różnica między nimi wynosi więc jeden poziom.

  Zadania na egzaminie dwujęzycznym są podobne do tych na egzaminie rozszerzonym, ale wymagają nieco większej znajomości gramatyki i słownictwa. Arkusz zawiera polecenia dotyczące słuchania, czytania oraz zadania gramatyczne. Oprócz tego, egzamin na poziomie dwujęzycznym zawiera część pisemną, w której trzeba napisać tekst o większej liczbie słów – od 300 do 350 (na egzaminie rozszerzonym – od 200 do 250).

  Kto może zdawać maturę na poziomie dwujęzycznym?

  Od 2015 roku maturę na poziomie dwujęzycznym mogą zdawać wszyscy absolwenci szkół średnich. Nie ma znaczenia, czy uczęszczali oni do szkół lub oddziałów dwujęzycznych, ani na jakim poziomie odbywała się nauka języka obcego w ich szkole. Nie trzeba też przedstawiać żadnego zaświadczenia potwierdzającego odpowiedni poziom zaawansowania, wystarczy wyrazić chęć zdawania tego egzaminu w deklaracji maturalnej.

  Egzamin na poziomie rozszerzonym powinien szczególnie zależeć uczniom, którzy chcą go wykorzystać w rekrutacji na studia. Każda uczelnia ma swoje własne przeliczniki punktowe dla matury, dlatego warto dowiedzieć się, co jest szczególnie punktowane przed złożeniem deklaracji. Jeśli język obcy jest istotny na wybranym kierunku, przelicznik punktów za maturę dwujęzyczną może być wyższy niż za maturę rozszerzoną. W takim przypadku zdawanie matury na poziomie dwujęzycznym może się bardziej opłacać.

  Przeczytaj więcej artykułów  Nie dodawaj tego do wody na makaron W ten sposób trujesz swój organizm

  Matura dwujęzyczna z angielskiego

  Najczęściej wybieraną maturą z języka obcego na poziomie dwujęzycznym jest oczywiście angielski. Na czym polega matura dwujęzyczna z angielskiego? Wymagania są nieco wyższe niż w przypadku poziomu rozszerzonego. Typy zadań są podobne, ale zakładają lepszą znajomość słownictwa i zasad gramatyki. Trudniejsze są także zadania ze słuchania oraz część pisemna, która wymaga napisania dłuższego tekstu. Szczegółowe informacje można znaleźć w "Informatorze o egzaminie maturalnym z języka angielskiego od roku szkolnego 2014/2015".

  Na oficjalnej stronie CKE można zapoznać się z wcześniejszymi egzaminami dwujęzycznymi, którym musieli stawić czoła uczniowie w poprzednich latach. Jeśli masz wątpliwości, czy powinieneś wybrać zdawanie matury na poziomie dwujęzycznym, warto tam zajrzeć i przejrzeć arkusz.

  Dodaj komentarz