Najlepsze filmy o koniach – dla dzieci i dla dorosłych

Photo of author
Written By Korneliusz Nowicki

Witam. Dziękuję za przeczytanie tego artykułu

Najlepsze filmy o koniach - dla dzieci i dla dorosłych

Filmy o koniach są uwielbiane zarówno przez dzieci i młodzież, jak i dorosłych. Te wspaniałe zwierzęta zachwycają ludzi w każdym wieku. Jeśli jesteś fanem jeździectwa, to dobrze trafileś. Poniżej znajdziesz listę najwybitniejszych filmów fabularnych i dokumentalnych o koniach, które warto zobaczyć.

Filmy o koniach cieszą się wielkim zainteresowaniem. Świadczy o tym duża liczba tego rodzaju produkcji dostępnych w internecie oraz w wypożyczalniach filmowych.

W tym artykule przedstawiamy wybór polecanych filmów o jeździectwie, podzielonych na dwie kategorie – filmy o koniach dla dzieci i filmy o koniach dla dorosłych.

Filmy o koniach dla dzieci i młodzieży

Najlepsze filmy o koniach - dla dzieci i dla dorosłych

Filmy o koniach dla dzieci najczęściej są produkcjami pełnymi rodzinnego humoru, które mogą dostarczyć rozrywki bez względu na wiek. Wśród tego rodzaju filmów znajdziemy animacje, komedie, przygody, a nawet dramaty. Filmy o koniach dla młodzieży poruszają takie tematy jak odpowiedzialność, wolność, przyjaźń i dorastanie. Oto subiektywny wybór najlepszych i najbardziej wzruszających.

Mimo że "Czarny Książę" to dość stary film, wciąż wzrusza i przyciąga wzrok. Jest uznawany za klasyczną produkcję o koniach. Ten przygodowy film dla całej rodziny z nutką dramatu z pewnością spodoba się zarówno młodym widzom, jak i dorosłym miłośnikom koni. Film można znaleźć na platformie Netflix. "Czarny Książę" opowiada historię młodego konia, który prowadzi beztroskie życie we wsi u swojego właściciela. Niestety, gdy jego pan musi wyjechać, decyduje się na sprzedaż wszystkich swoich zwierząt. Niektóre z nich trafiają w ręce złych ludzi.

Przeczytaj więcej artykułów  Na pewno znasz to imię choć jest rzadkie u dzieci Ma je 164 Polek

"Zebra z klasą" – reż. Frederik Du Chau (2005)

Choć zebra to nie koń, ten film jest na tyle udany, że postanowiliśmy go uwzględnić w naszym zestawieniu. To ciepła historia o zebrze, która dorasta na farmie i marzy o tym, by zostać wyścigowym koniem. W spełnieniu tego marzenia pomagają jej wierni przyjaciele. W produkcji występują także konie, kozy, kury, a nawet muchy.

"Flicka" to opowieść o zamkniętej w sobie nastolatce, która marzy o prowadzeniu rodzinnej farma w przyszłości. Kiedy odnajduje dzikiego mustanga, postanawia oswoić go. To ciepła opowieść o przyjaźni między człowiekiem a koniem, a także o marzeniach i dorastaniu. Polecamy przede wszystkim rówieśnikom głównej bohaterki. Jeśli film Wam się spodoba, będziecie mogli obejrzeć jeszcze dwie kolejne części.

Najlepsze filmy o koniach - dla dzieci i dla dorosłych

"Mustang z Dzikiej Doliny" – reż. Lorna Cook i Kelly Asbury (2002)

"Mustang z Dzikiej Doliny" to jedna z niewielu animacji o koniach. Mimo upływu lat wciąż wygląda imponująco. Film zdobył cztery nagrody Annie, w tym za efekty animowane, i był także nominowany do Oscara i Złotych Globów. To przede wszystkim historia wolności. Głównym bohaterem jest dziki koń, którego schwytali kowboje i sprzedali do kawalerii. Śledząc jego walkę o odzyskanie wolności, możemy przeżywać wiele wzruszeń.

"Skok po marzenia" to kolejny film o dorastającej nastolatce. Główna bohaterka, 15-letnia Moondance Alexander, zmaga się z wieloma problemami. Po śmierci ojca przeprowadza się do matki i stara się odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Jej próby w sporcie kończą się niepowodzeniami, aż pewnego dnia na jej drodze pojawia się łaciaty koń o imieniu Checkers, uciekinier ze stajni. Chociaż władca konia zgadza się na to, aby dziewczyna trenowała go do zawodów jeździeckich.

"Niezwyciężony Secretariat" – reż. Randall Wallace (2010)

Opowieść ta jest oparta na prawdziwej historii konia, który w latach 70. XX wieku zdobywał liczne nagrody na amerykańskich torach. Film skupia się na jego relacji z Penny Chenery, córką właściciela stadniny, która przejmuje gospodarstwo po śmierci ojca i poświęca swoje życie wychowaniu konia o imieniu Secretariat.

Najlepsze filmy o koniach - dla dzieci i dla dorosłych

Pozostałe filmy o koniach dla dzieci

 • "Mój przyjaciel Shadow" – reż. Steven de Jong (2011)
 • "Bella Sara: Opowieść o magicznej krainie koni" – reż. Brian Duchscherer (2013)
 • "Wicher" – reż. Katja von Garnier (2013)
 • "Polegaj na mnie" – reż. Andrew Haigh (2017)
 • "Wyścig marzeń" – reż. John Gatins (2005)
Przeczytaj więcej artykułów  Obturacyjny bezdech senny u dzieci wspomaganie aparatem CPAP

Filmy o koniach dla dorosłych

Konie, chociaż uwielbiane przez dzieci, często stają się bohaterami filmów dla dorosłych. Te majestatyczne zwierzęta towarzyszą człowiekowi w różnych momentach życia – w podróży, w żałobie, a nawet w więzieniu. Poniższa lista zawiera najlepsze filmy o jeździectwie i relacjach człowieka z koniem, które polecamy dojrzałym widzom.

Najlepsze filmy o koniach - dla dzieci i dla dorosłych

"Zaklinacz koni" to absolutny klasyk filmów o koniach. To fabularna opowieść o mężczyźnie, który poświęcił całe swoje życie tym zwierzętom. Na jego ranczo trafia dziewczyna, która straciła nogę w wypadku samochodowym. W towarzystwie koni dziewczynka powoli odzyskuje wiarę w siebie, a tytułowy zaklinacz koni nawiązuje romans z jej matką.

"Buck" – reż. Cindy Meehl (2011)

"Bez piętna" – reż. Phillip Baribeau (2015)

To kolejny film dokumentalny dla dorosłych na naszej liście. "Bez piętna" to kino drogi – produkcja opowiada historię czterech mężczyzn, którzy przemierzają trzy tysiące mil na grzbietach dzikich koni, podróżując od granicy amerykańsko-kanadyjskiej do Meksyku. To historia wolności, męskiej przyjaźni i miłości do koni. Film porusza także kwestie związane z ochroną dzikich koni.

"Hidalgo – ocean ognia" – reż. Joe Johnston (2004)

Najlepsze filmy o koniach - dla dzieci i dla dorosłych

Główny bohater filmu "Hidalgo – ocean ognia" to kolejny jeździec, który musi pokonać trzy tysiące mil. W przeciwieństwie do bohaterów filmu "Bez piętna", mistrz jeździectwa Frank T. Hopkins jedzie konno przez piaski Iraku, Arabii Saudyjskiej i Syrii. Wraz ze swoim koniem, Hidalgem, bierze udział w wyścigu zwanym "Oceanem ognia". To emocjonujący film przygodowy zainspirowany prawdziwą historią.

"Mustang" – reż. Laure de Clermont-Tonnerre (2019)

Ten film o koniach jest kameralną produkcją opowiadającą historię więzienną. Głównym bohaterem jest skazaniec Roman, który trafia do ośrodka, gdzie opiekuje się dzikimi końmi. Droga do oswojenia mustangów jest trudna, ale pomaga bohaterowi zmierzyć się z demonami przeszłości. "Mustang" to również wzruszająca opowieść o odpowiedzialności i odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.

Przeczytaj więcej artykułów  Odporność Twojego dziecka kształtuje się przez cały rok Dowiedz się jakie składniki odżywcze są

Pozostałe filmy o koniach dla dorosłych

 • "Czas wojny" – reż. Steven Spielberg (2011)
 • "Niepokonany Seabiscuit" – reż. Gary Ross (2003)
 • "Karino" – reż. Jan Batory (1976)
 • "Gonitwa" – reż. Simon Wincer (2011)
 • "Jeździec" – reż. Chloe Zhao (2017)
 • "Lotna" – reż. Andrzej Wajda (1959)
 • "O koniach i ludziach" – reż. Benedikt Erlingsson (2013)
 • "Cudowny koń" – reż. Simon Wincer (1983)
 • "Rącze konie" – reż. Billy Bob Thornton (2000)
 • Źródła: Horse Network, ScreenRant, Horse & Hound, Filmweb
 • https://horsenetwork.com/2014/08/50-best-horse-movies/
 • https://screenrant.com/best-horse-movies-time/
 • https://www.horseandhound.co.uk/features/best-horse-movies-500854
 • https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+koniach.+Top+15+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+zobaczy%C4%87-138011

Dodaj komentarz